Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Týden v Libereckém kraji: Podpora sira Nicholase Wintona na Nobelovku

08.03.2013
Týden v Libereckém kraji: Podpora sira Nicholase Wintona na Nobelovku

Popisek: Sir Nicholas Winton

Liberečané mohou svým podpisem pod peticí ve vestibulu historické radnice podpořit nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. K iniciativě studentů Gymnázia Open Gate se tak nyní připojuje i Statutární město Liberec.

Sir Nicholas Winton zachránil v roce 1939 v tehdejším Československu 669 převážně židovských dětí před deportací do nacistických koncentračních táborů. Smyslem současné petiční akce je nejen nasbírat co největší počet podpisů, ale také šířit povědomí o příběhu muže, který o svém šlechetném činu takřka celý život mlčel.

Vyjádřit podporu siru Nicholasi Wintonovi mohou svým podpisem občané Liberce v úředních hodinách od čtvrtka 14. února také ve vestibulu historické budovy radnice. Nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru už oficiálně podala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová. Organizátoři petice jsou přesvědčení o tom, že posbírání co největšího množství hlasů může ovlivnit samotné udělení Nobelovy ceny míru.

„Je mi milé, že za touto snahou ocenit výjimečného člověka, jakým je sir Nicholas Winton, stojí studenti, a že neváhají pro ni obětovat mnoho ze svého volného času, aby jí zajistili podporu,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová. „Příběh mladičkého Angličana Wintona je poměrně dobře znám mimo jiné také díky výjimečnému dokumentu Síla lidskosti režiséra Matěje Mináče. Dodnes sir Winton udivuje svou skromností, když mnoho let o svém hrdinském činu nikomu neřekl. Přijďte podpořit iniciativu studentů svým podpisem, a dát tak současně najevo, že si vážíte nejen činu Nicholase Wintona, ale také aktivity mladých lidí, která není dnes běžná,“ vyzvala Liberečany k podpoře petiční akce primátorka.

První Kindertransport byl z Prahy vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi. Úplně poslední vlak s 250 dětmi vyjel 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka. Z těchto dětí nepřežilo holocaust ani jedno.

O transportech ohrožených dětí z Prahy do Londýna se svět dozvěděl až v roce 1988, kdy žena Nicholase Wintona Greta nalezla seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě v domě, kde Wintonovi bydleli. „Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl,“ řekl o záchraně 669 dětí před lety sir Nicholas Winton.

V roce 1998 vyznamenal Nicholase Wintona řádem T. G. Masaryka na Pražském hradě prezident České republiky Václav Havel. V roce 2002 byl Winton v rodné Británii povýšen anglickou královnou do šlechtického stavu. Na Nobelovu cenu míru byl už navržen celkem dvakrát, poprvé roku 2008 a podruhé roku 2011.

Organizátoři petice dosud nasbírali na podporu sira Nicholase Wintona přes 20 tisíc podpisů, z toho kolem 15 tisíc v České republice.

(Zdroj: Tydenvlk.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace