Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Změna pro Liberec: Referendum jako nástroj přímé demokracie

08.03.2013
Změna pro Liberec: Referendum jako nástroj přímé demokracie

Popisek: Letiště Liberec

Změna pro Liberec začala minulý týden se sběrem podpisů pro vyhlášení referenda proti prodeji souboru pozemků letiště Liberec a proti plánovanému prodeji Technických služeb Liberce. Očekávali jsme, že se hned vyrojí mnoho těch, kdo budou referendum zpochybňovat a ptát se proč teď a proč ne tehdy.

Jako člen přípravného výboru se pokusím vysvětlit svoje důvody pro to, proč právě referendum.

Proč chce Změna pro Liberec vyhlásit referendum

Výsledek referenda, podaří-li se získat 8100 podpisů, bude pro zastupitelstvo závazný! To je hlavní důvod, proč se snažíme o vyhlášení referenda a nikoliv jen o petici. Petice je totiž hezká věc, ale jak jsme se v minulých letech několikrát přesvědčili, zastupitelé si z nich příliš velkou hlavu nedělají.

Pro příklady nemusíme chodit daleko:

Před výstavbou NG Plaza se podařilo Zuzaně Kocumové během 14 dnů získat cca 5 000 podpisů proti výstavbě této nákupní galerie a přesto - Plaza stojí.

V dubnu 2011 se během 14 dnů podařilo opět získat skoro 5 000 podpisů na podporu zachování tehdejší koalice na liberecké radnici - přesto si zastupitelé současné koalice a ODS z této petice mnoho nedělali.

V prosinci téhož roku proběhla petice za regulaci hazardu - přesto výrazná regulace hazardu se nekoná.

Proto jsme se tentokrát rozhodli, že budeme iniciovat sběr podpisů pro vyhlášení referenda, protože jedině referendum je pro zastupitele závazné!

Proč jste nesbírali podpisy proti Tipsport aréně?

Doc. PhDr. Václavík David PhD. (Liberec občanům) položil na sociální síti právě tuto otázku. Odpověď na ní je velice jednoduchá - při pohledu na internet zjistíte, že Tipsport aréna byla postavena v letech 2003 - 2005 a zákon o místním referendu platí od roku 2004, nebylo možné referendum proti výstavbě arény vůbec vyhlásit!

Proč vyhlašujete referendum, až když je ohlášen záměr prodeje letiště?

Na listopadovém zastupitelstvu byl hlasy koalice a ODS schválen záměr prodeje letiště. Všichni zastupitelé Změny pro Liberec hlasovali proti záměru letiště prodat. Zastupitelstvo se konalo 29. listopadu 2012 a krátce poté jsme se začali bavit o tom, že začneme se sběrem podpisů.

Bylo ale třeba dát dohromady otázky, domluvit se na jejich přesném znění atd. To pochopitelně nějaký čas zabralo a proto byl začátek podpisové akce ohlášen 13. února 2013. Ač byly v datu dvě třináctky, věřím, že to bude tentokrát šťastné číslo a podpisy se podaří získat.

A proč vlastně referendum?

o může prodejem pozemků kolem vzletové plochy získat několikanásobně více, než prodejem cca 60 ha pozemků za 107 milionů. Vyžadovalo by to zrušení statutu letiště (ale zachování vzletové plochy pro potřeba Aeroklubu Liberec), změnu Územního plánu a další kroky, ale město by mohlo po těchto krocích získat cca 700 milionů korun!

Máme tu tedy dvě varianty - 107 milionů a zbavit se letiště, nebo cca 700 milionů a letiště zachovat alespoň pro Aeroklub Liberec. Druhá varianta by znamenala, že by Liberec v roce 2025 mohl splatit ne polovinu dluhopisu, kterou bude muset splatit tak jako tak, ale dluhopis celý.

Zatím je totiž předpokládaný plán ten, že Liberec splatí v roce 2025 polovinu dluhopisu, na druhou polovinu si vezme dluhopis jiný a bude zadlužen na dalších několik desítek let. Znamená to, že nyní máme šanci zbavit Liberec dluhopisu a umožnit tak našim dětem, aby žili ve městě, které není druhým nejzadluženějším v ČR a které není nejzadluženější ze všech krajských měst. A to za to rozhodně stojí.

(Zdroj: Casnemlcet.cz)

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace