Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I noviny: V Slunečním dvoře o transformaci sociálních služeb

08.03.2013
I noviny: V Slunečním dvoře o transformaci sociálních služeb

Popisek: Domov Sluneční dvůr

Cílem návštěvy příspěvkové organizace Domov Sluneční dvůr v Jestřebí, kam přijel krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa, bylo seznámení se s fungováním domova poskytujícím sociální služby dospělým ženám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení.

Hlavním tématem jednání pak bylo jednání o realizaci pilotního projektu MPSV ČR „Podpora transformace sociálních služeb“, do něho se Liberecký kraj zapojil, a v rámci kterého žádá o finanční podporu z Integrovaného operačního programu na investiční výstavbu nových objektů pro Domov. 

Jednání se zúčastnili ředitel Domova Jestřebí Pavel Kos, starosta obce Jestřebí Karel Schreiner, starostové Provodína Jiří Štěrba, Sosnové Jindřiška Halasníková. Samostatně pak proběhlo jednání na Obecním úřadě v Zahrádkách se starostou Ladislavem Chvojkou.

„Hlavním záměrem probíhající transformace je opustit stávající budovu v nevyhovujícím stavu a izolovaném prostředí, ale především přiblížit život klientek, které nyní žijí v izolaci, běžnému životu,“ zdůraznil Petr  Tulpa.

V rámci proběhlé diskuze se zúčastněnými starosty byl diskutován celý proces transformace a jeho aktuální stav, příklady dobré praxe, ale také negativní postoje obyvatel Jestřebí a Zahrádek k plánované výstavbě. Obyvatelé obou těchto obcí s bydlením žen z Domova v běžné zástavbě těchto obcí nesouhlasí, Starosta Jestřebí upozornil na některé obavy místních obyvatel.

„Obávají se, že po skončení udržitelnosti projektu by zde mohla být umístěna jiná skupina obyvatel, například drogově závislí,“ vysvětlil Karel Schreiner.

Starosta Provodína doporučil rekonstrukci stávajícího objektu.

Starostka Sosnové naopak uváděla pozitivní příklady, neboť v její obci již podobné transformované zařízení bez problémů funguje. „Klientky v Sosnové mezi obyvatele zapadly a ve svém chování udělaly obrovský posun,“ řekla Jindřiška Halasníková.

Podle radního má transformace umožnit lidem s postižením žít životem, který je běžný pro jejich vrstevníky, podporovat rozvoj jejich samostatnosti a posilovat jejich sociální začleňování. „Transformace není jen o lepším bydlení pro osoby se zdravotním postižením, ale je především o změně postoje k těmto lidem, kteří byly roky drženi v ústraní, abychom o nich a o jejich „odlišnosti“ nevěděli. Naším úkolem je přesvědčit veřejnost, že jsou to lidé jako my, mají stejné potřeby jako my, přání, touhy i starosti,“ uvedl dále Petr Tulpa.

Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace

Domov poskytuje pobytové sociální služby domova pro osoby se zdravotním postižením v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a je zařazen do pilotního projektu „Transformace poskytování sociálních služeb“, který je realizován MPSV ve spolupráci s kraji ČR.

V rámci sociální služby Domov zajišťuje podporu a pomoc dospělým osobám se středním a těžkým mentálním postižením, případně s kombinovanými vadami od 26 let věku.

Klientky bydlí ve třech budovách. Vybavení v ložnicích je základní – postel, noční stolek nebo skříňka na ložní prádlo. Klientky však mají možnost používat vlastní el. zařízení jako je TV, rádio nebo nábytek.

V rámci udržování společenských a kulturních kontaktů má domov dlouholetou spolupráci s Domovem sociální péče v Křešicích, který poskytuje služby mužům s mentálním postižením, společně jsou pořádány diskotéky, výstavy výrobků a dovolené.

V současné době je kapacita Domova 52 lůžek, ale vzhledem k připravované transformaci je aktuální stav klientek 50. O klientky se stará 50 zaměstnanců, z toho 4 THP, 3 zdravotní sestry, 1 fyzioterapeutka, 2 sociální pracovnice, 26 pracovníků sociálních služeb a 14 ostatních zaměstnanců.

Všichni zaměstnanci mají jediný cíl, a to vést klientky k maximální soběstačnosti v jejich denním životě a dopomáhat jen tam, kde klientům nestačí jejich síly.

(Zdroj: i-noviny.cz)