Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Snížíme nezaměstnanost?

08.03.2013
Věci veřejné: Snížíme nezaměstnanost?

Popisek: Novoborský Crystalex

V novoborském Crystalexu se mají rozjíždět dvě nové linky na výrobu kalíškoviny a jedna na výrobu velkých kusů. Přibude kolem sto padesáti nových pracovních příležitostí.

Investice se vyplatí nejen podniku, ale také obyvatelům města, které vždy stavělo na sklářské tradici. Ruční výroba skla možná pomalu mizí, ale nová technologie nabízí pracovní příležitosti. Je to milá zpráva.

„Mám upřímnou radost z toho, že se v Novém Boru, kde je veliký problém sehnat práci, vytvoří nová pracovní místa. V boji s nezaměstnaností na Českolipsku to ale nestačí,“ komentuje obrat k lepšímu Petr Skokan, který na problémy nezaměstnanosti upozorňoval v Poslanecké sněmovně.

Českolipsko má míru nezaměstnanosti lehce pod dvanácti procenty, a to už dlouhodobě. Stále si drží nepříjemné prvenství v počtu lidí bez práce v Libereckém kraji. Na zvýšení výroby Crystalexu by snad dál mohly navázat dodavatelské i odběratelské firmy, které poskytnou práci několika dalším lidem. „Přesto se obávám, že pokud nedojde k větší podpoře drobných podnikatelů a živnostníků ze strany státu, nezaměstnanost se nesníží,“ dodává ing. Romana Lejčarová, která podniká rovněž v Novém Boru a v komunálních volbách kandidovala do českolipského zastupitelstva za Věci veřejné.

Srovnání s Německem

Kolik firem je jen v Libereckém kraji, o Českolipsku nemluvě, vázáno na německý trh? A na výrobu automobilů? Většina. Německá ekonomika na konci minulého roku zpomalila, což se bohužel, podepíše i na ekonomice u nás. Může to s sebou přinést další prohlubování nezaměstnanosti. Česká a německá ekonomika si jsou v mnohém podobné. Obě se spoléhají na export. Berlín také prosazuje vládní úspory.

Ovšem když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. V Německu za poslední rok nezaměstnanost klesla, u nás se zvýšila. Němci snížili deficit, nám se to nedaří. K tomu podle odborníků přispěla před pěti lety započatá sociální reforma. I u nás se s jakousi sociální reformou započalo. Otázkou je, zda je skutečně „sociální“. České reformě exministra Drábka (TOP 09) se nepodařilo to, co té sousední německé. V Německu se podařilo zachovat a k tomu ještě rozšířit pracovní místa.

Selský rozum stačí na to, aby si člověk uvědomil, že německá ekonomická politika prospěje občanům i státu. Větší zaměstnanost znamená větší daně a více peněz do státního rozpočtu. Pak už je to mnohdy o správném a racionálním přerozdělení peněz tak, abychom se skutečně co nejlépe snížil státní deficit. Nemusí dojít ke zbytečným krokům, jako bylo u nás sjednocení (rozuměj zvýšení) DPH, které v konečném důsledku nepřineslo slibovaná očekávání. Lidé snížili výdaje a příjem státu z DPH je takřka na stejné výši jako před tím.

Kdy se dočkáme podpory drobných živnostníků?

Proč stát stále ještě nezačal skutečně podporovat drobné živnostníky a podnikatele? Za poslední roky jsme nezpozorovali příliš velkou podporu podnikání. Neustálé změny v zákonech, nové vyhlášky a předpisy, stále nové daňové výměry, platby... dalo by se pokračovat ve výčtu dál.

V ČR je velmi nestabilní prostředí pro podnikání. Jen za uplynulý rok skončilo s drobným podnikáním několik tisíc živnostníků. Většinou kvůli neustále se zvyšujícím výdajům, které už nebyli schopni pokrýt, a kvůli přílišné byrokracii.

„Je nejvyšší čas začít přemýšlet dopředu, nikoliv v řádech měsíců či jednoho volebního období, ale v řádu třeba deseti let,“ představuje svou vizi poslanec Skokan. „Pokud se nastaví stabilní podmínky nejen pro drobné podnikání, pak jsem přesvědčený o tom, že lidé začnou znovu podnikat a stavět se na vlastní nohy. Stát neustále něco požaduje od svých občanů. Co kdyby teď nabídl něco konkrétního a korektního jim. Třeba podnikatelskou podporu a jistotu ze strany státu. Chce to jen nastavit férové podmínky a dodržet je. Musí se začít myslet dopředu a jednat rovně.“

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace