Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Věci veřejné: Gesto seladona aneb Příběh jedné církevní restituce

08.03.2013
Věci veřejné: Gesto seladona aneb Příběh jedné církevní restituce

Popisek: Kostel Františka Serafínského v Zákupech

Mezi památkami, chátrajícími kvůli majetkovým problémům, je i kapucínský klášter v Zákupech na Českolipsku. Odevzdaně čeká, kdy spadne, přestože majitele má a navíc jde o státem chráněnou kulturní památku. Podle Věcí veřejných jde o příklad problémů, vyplývajících z přijatého zákona o tzv. církevních restitucích, pro který poslanci této strany ruku nezvedli.

Podle dostupných informací klášter s kostelem Františka Serafínského, zasvěcený ranám sv. Františka, před osmi lety koupila v dražbě za sto tisíc korun paní Eva Havelková z Prahy. Majitelka kláštera má velký problém objekt opravit, a to kvůli pozemkům blokovaným kvůli nárokům církve. „Bude správné, když ústavní soud v souladu s ústavní stížností Věcí veřejných odloží účinnost zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a zakáže ministerstvům a dalším státním orgánům do doby svého rozhodnutí plnit jakékoli povinnosti vyplývající ze zákona, tedy hlavně vydávat majetek,“ říká k tomu poslanec za VV a bývalý českolipský starosta Petr Skokan.

Poukazuje na to, že církev je oproti jiným restituentům dost zvýhodněná. „Majetek se jí má vracet netransparentně bez výčtového zákona, který Věci veřejné navrhovaly a který by konkrétně stanovil, co církve dostanou. Přitom se v tisku nechali představitelé církve slyšet, že o kostely, kam nikdo nechodí na bohoslužby, v místech, kde není dost věřících, se starat nebudou,“ říká Skokan.

Stát chce vydávat majetek za bezmála 80 miliard a k tomu finanční náhrady ve výši skoro 60 miliard a navrch úroky z úvěru. „Kolik toho církev opravila ze své vlastní kapsy? A kolik naopak stát investoval do oprav a záchrany církevních památek? Těžko uvěřit, že církevní restituce, které stát, potažmo nás všechny, přijdou pěkně draho, jsou dobrým řešením. Je to jen gesto seladona, který na to nemá peníze, ale musí udělat dojem,“ uvádí Petr Skokan, který věří, že v případě  zákupského kláštera církev paní Havelkové nabídne ke koupi pozemky, a to za křesťanskou cenu tak, aby celý příběh mohl mít šťastný konec a jedna z kulturních památek na Českolipsku se dočkala záchrany.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace