Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Registr smluv na internetu. Kdo se mu brání? Starostové z ODS, říká předkladatel zákona. Nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce

30.01.2014
Registr smluv na internetu. Kdo se mu brání? Starostové z ODS, říká předkladatel zákona. Nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce

Foto: Facebook

Popisek: Jan Farský

ROZHOVOR Zveřejňování smluv na internetu zabrání kmotrům uzavírat cinklé smlouvy, ušetří desítky miliard ročně, tvrdí protikorupční aktivisté Rekonstrukce státu, kteří ho pojmenovali nejkrásnějším zákonem. Upozorňují na slovenskou zkušenost, kde platí už řadu let. „Krátce po jeho zavedení smetly zveřejněné smlouvy několik vlivných lidí. Od té doby se evidentně cinklé smlouvy neobjevují,“ vypozorovali.

Návrh zákona o registru smluv prošel minulý týden takzvaným prvním čtením v poslanecké sněmovně. Předložil ho Jan Farský, jediný zástupce Starostů pro Liberecký kraj v parlamentu. „Otevřená data umožní se zveřejněnými pracovat, porovnávat, vyhledávat excesy, plýtvání, předražování,“ řekl poslancům na začátku projednávání. „Vyslechl jsem slova podpory, ale i výtky. Podstatné je, že zákon prošel do druhého čtení,“ zdůraznil posléze.

Proti podobě navrhovaného zákona protestují někteří starostové z ODS. „Bude to neúnosná zátěž pro malé obce,“ sdělil Martin Kupka, starosta obce Líbeznice a nově zvolený člen vedení ODS. „Náklady budou vyšší, ale přínos z hlediska obcí žádný, a z hlediska transparentnosti také ne,“ mínila jeho kolegyně z ODS Jana Poláková, starostka Bystřice.

Parlamentní listy.cz se proto s několika otázkami obrátily na duchovního otce návrhu zákona o registru smluv Jana Farského. Největší odpor očekává od těch, kteří nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce. „Jsou starostové, kteří vládnou tím, komu kde pomůžou. Pošlou dotaci, zakázku. Teď najednou to bude vidět. Je samozřejmé, že jsou z toho trochu vyděšení,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz.

Kdy podle vás začne zákon o registru smluv platit?

Doufám, že nejpozději od 1. ledna 2015 nabude účinnosti. Byť taková moje osobní touha je, aby se to podařilo už od října či listopadu. Tím by se totiž vychytaly takové ty urychlené útraty na konci roku. Jak mají klasicky státní organizace zvyk, aby jim nezbylo náhodou nic na účtech. Takže co ušetří, se pak poslední dva měsíce utrácí, mnohdy ne úplně rozumně. Kdybychom na tyto útraty viděli, ukázala by se smysluplnost tohoto zákona hned v prvních dnech jeho účinnosti. Politické strany ale tentokrát říkají, že ho víceméně podporují. Snad vše půjde rychle.

Objevují se však výtky hlavně ze strany starostů z ODS, kteří poukazují na neúměrnou zátěž, která kvůli registru smluv padne na malé obce. Jaký máte protiargument?

Kdo si ho neodzkouší, mluví o přílišné administrativní zátěži. Když to zkusí, zjistí, že nejde o nic složitého. U nás v Semilech máme dvě smlouvy denně, což nám zabere maximálně deset minut času. Registr smluv je výhodný i pro radnici. Má své smlouvy na jednom místě přehledně uspořádané. Kdykoliv bez problémů do nich sáhne a podívá se, co kdy uzavřela. Zároveň je možné nahlédnout do smluv na jiné radnice. Dokonce si je může vzít a použít jako vzorník smluv. Což jsou další úspory, které zatím jsou nevyčíslené. Má tedy hromadu plusů. Je pravda, že nějaká administrativní zátěž tu je. Ale tam kde už ho zavedli – Liberecký kraj, České Budějovice, Praha, ale i malá města jako Hostašovice, Ondřejov – říkají, že je vše úplně bez problémů. Je to sice práce navíc, ale vyplatí se.

Starostka Byšice Poláková z ODS poukazuje třeba na školy. Ty by podle ní měly především učit, a ne zaměstnávat úředníky, kteří budou skenovat desítky dokumentů denně do registrů. Nenastane tedy problém v těchto příspěvkových organizacích?

Nevím, proč by měl být. Každá smlouva je dneska napsaná v počítači. Za osm let starostování jsem neviděl uzavírat smlouvu psanou ručně. Má ji v počítači buď radnice, nebo ta firma. A teď jde jenom o to poslat ji, v podstatě jako mail s přílohou, a zveřejnit tímto způsobem na internetu.

Takže si myslíte, že výtky jsou z neznalosti či obavy z něčeho nového, jak je v lidské přirozenosti?

Ano, tak. A ještě je to spojeno s tím, že cokoli se v Česku jmenuje registr, lidé se toho leknou. Zvláště poté co se podařilo kolem registru aut v minulém roce. Na druhou stranu je třeba uvést, že registr smluv již funguje od loňského ledna. Na portálu veřejné správy už odzkoušeli tisíce smluv, faktur a objednávek.

Na svém Facebooku píšete: „Jsou skupiny, které nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce.“ Takže odsud se dá očekávat největší odpor proti zveřejňování smluv na internetu?

Setkal jsem se s tím, že jsou starostové, kteří vládnou tím, komu kde pomůžou. Pošlou dotaci, zakázku. Teď najednou to bude vidět. Už nebudou moci vládnout skrze rozdělování přes veřejné prostředky, ale nějakou vizí či myšlenkami. Je samozřejmé, že ti, kteří jsou na toto zvyklí – a určitou dobu jich tady byla i většina, která tímto způsobem konala – jsou z toho trochu vyděšení.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová