Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ambasadoři Rekonstrukce státu z Libereckého kraje si stěžují: Jen komunista Mackovík s námi nemluví

26.01.2014
Ambasadoři Rekonstrukce státu z Libereckého kraje si stěžují: Jen komunista  Mackovík s námi nemluví

Autor: repro

Popisek: Ilustrační foto

Poslanci se začali zabývat – zatím v prvním čtení – některými z protikorupčních zákonů, jak mnozí z nich přislíbili projektu Rekonstrukce státu. V Libereckém kraji tak učinila drtivá většina zvolených zákonodárců do poslanecké sněmovny – sedm z osmi. Největšímu lobbistickému projektu v Česku se upsali Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj), Václav Horáček (TOP 09), Pavel Ploc a Lukáš Pleticha (ČSSD), Martin Komárek a Jana Pastuchová (ANO) a Jana Hnyková (Úsvit). Jedině komunistický poslanec Stanislav Mackovík se nepřipojil.

I ten však v regionálních médiích vyjádřil před volbami protikorupčním zákonům podporu. „Zákony proti korupci potřebujeme, protože se u nás obrovsky rozbujela,“ sdělil. A chová se tak zatím i v praxi. V posledních dnech podpořil při hlasování v poslanecké sněmovně hned tři projednávané zákony – o registru smluv, o zákazu přílepků k zákonům a o omezení pravomoci NKÚ.

Absenci jeho podpisu na projektu Rekonstrukce státu vysvětloval jeho stranický kolega František Pešek, krajský a jablonecký zastupitel a dvojka kandidátky do parlamentních voleb tím, že své stanovisko k projektu vyjádřili komunisté dopisem svého předsedy Vojtěcha Filipa. V něm Filip Rekonstrukci státu podpořil s tím, že většinu protikorupčních zákonů mají v programu.

Podpis připojil komunistický liberál i tvrdé jádro

V Libereckém kraji se k Rekonstrukci státu podpisem připojili pouze tři komunisté ze sedmnáctičlenné kandidátky do předčasných parlamentních voleb. Na rozdíl od špiček dalších významných stran v Libereckém kraji chyběly podpisy z čelných míst komunistické kandidátky. „Podepsala šestka Oldřich Panc, osmička František Chot a čtrnáctka Miloš Tita,“ ozřejmil Parlamentním listům.cz krajský ambasador Pavel Felgr. Z 33 nově zvolených poslanců za KSČM ulovili zástupci projektu necelou polovinu – 16. Je mezi nimi komunistický liberál Jiří Dolejš, ale i tvrdé jádro Stanislav Grospič, Marta Semelová či bývalý předseda Grebeníček.

Komunistický poslanec nebere aktivistům telefon

Mackovíka se snažili spolupracovníci Rekonstrukce státu několikrát neúspěšně kontaktovat. „Dvě kolegyně si s ním opakované pokoušely domluvit schůzku. Při prvním telefonátu byl vstřícný a slíbil, že zavolá v domluvený termín. Což neučinil. A na opakované pokusy ambasadorek o telefonický kontakt nereagoval. Jednoduše nebral telefon,“ postěžoval si Parlamentním listům.cz Felgr.

Je důvodem válka se Změnou?

Za Mackovíkovou neochotou může být skutečnost, že Pavel Felgr spolupracuje se Změnou pro Liberec. Vztahy mezi ní a KSČM v Libereckém kraji nejsou ideální, nebo spíše velice špatné. A v jejich největší rozmíšce hrál hlavní roli právě Mackovík. Jako šéf záchranky rok válčil s krajskou náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou. Nervydrásající bitva skončila odvoláním Mackovíka z funkce ředitele začátkem listopadu loňského roku na základě auditu. Mackovík už byl sice zvolen poslancem – druhým nejvyšším počtem preferenčních hlasů v kraji – ale počítal, že své působení v čele záchranky pouze přeruší po dobu výkonu poslaneckého mandátu. Tento plán mu vyhazov zhatil. A je možné, že se poslanec zablokoval ke všemu, co i jen trošku přišlo do kontaktu se Změnou. 

Felgr k tomu uvedl: „Pokud jsou za neochotou pana Mackovíka komunikovat s ambasadory tyto důvody, pak je to sice možné, ale dle mého názoru neakceptovatelné,“ objasnil svůj názor Parlamentním listům.cz.

S jinými poslanci je spolupráce v pohodě

Po volbách se liberečtí ambasadoři Rekonstrukce státu sešli s Janou Hnykovou, Janou Pastuchovou, Pavlem Plocem a Martinem Komárkem. „Schůzky s poslanci jsou pro nás důležité. Potřebujeme vědět, jaký názor mají na jednotlivé zákony, které jsou do sněmovny předkládány. Snažíme se zjistit jejich výhrady a připomínky. Získané podněty pak dále předáváme našim expertům,“ vysvětlil Felgr.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace