Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberečtí antifašisté pochodovali za zavražděného kamaráda. Proti fašismu, náckům i asociální pravici

23.01.2014
Liberečtí antifašisté pochodovali za zavražděného kamaráda. Proti fašismu, náckům i asociální pravici

Foto: Zdeněk Miller

Popisek: V sobotu 18. ledna se před libereckou radnicí sešla stovka antifašistů. Na demonstraci vzpomněli šestého výročí vraždy antifašistického skinheada Jana Kučery neonacistou a vyjádřili nesouhlas s vývojem české společnosti.

FOTOGALERIE V sobotu 18. ledna se před libereckou radnicí sešla stovka antifašistů. Na demonstraci vzpomněli šestého výročí vraždy antifašistického skinheada Jana Kučery neonacistou a vyjádřili nesouhlas s vývojem české společnosti. „Rostoucí chudoba pracující většiny obyvatel, důsledek liberální politiky pravicových vlád, s sebou nese jedovatou vlnu rasismu. Kdy se nespokojenost obyčejných lidí ventilují vůči jednoduše určeným cílům. Tak jako v minulosti Židé, dnes jsou osočováni za viníky dnešních problémů například Romové, chudí, ale i staří lidé. Přitom ti, kteří jsou za současnou situaci odpovědni, se nacházejí někde jinde. Ve vedení bank, velkých firem, nebo nám lžou z televizních obrazovek,“ napsali liberečtí antifašisté v textu, který zaslali Parlamentním listům.cz.

Uvědomují si, že horšící se sociální situace hraje neonacistům do karet. Proto vyzývají. „Nedovolme, aby se opakovaly hrůzy holocaustu a jatka druhé světové války. Netolerujme projevy fašismu a rasismu kdekoliv a kdykoliv.“

Vražda v Příbrami

V pátek 18. ledna 2008 asi hodinu před půlnocí došlo v Příbrami k velmi tragické události. Antifašisticky založeného Jana Kučeru bodl tehdy dvacetiletý neonacista Jiří Fous do oblasti třísel a zad. „Útoku předcházely provokace a hajlování ze strany skupiny místních mladých neonacistů, k níž Jiří Fous náležel. Honzovi kamarádi se snažili zastavit krvácení ze stehenní tepny a čekali na příjezd sanitky. Honza však v neděli ráno v příbramské nemocnici podlehl smrtelným zraněním,“ objasnili průběh tragické události Parlamentním listům.cz liberečtí antifašisté.

Perverzní nacistická touha po moci a krvi

Na památku Jana Kučery se sešla stovka antifašistů před libereckou radnicí. Za skandování hesel pak prošli centrem Liberce a poté zakotvili v libereckém klubu Azyl, kde proběhl koncert spřízněných kapel a konala se výstava o obětech neonacistického násilí. „Liberec a okolní region byl v minulosti silnou základnou neonacistického hnutí, jehož členové mají na svědomí nespočet násilných útoků a bohužel i vražd. Po úpadku v posledním desetiletí se neonacistické hnutí v našem kraji znovu hlásí o slovo,“ vypozorovali neblahý trend.

Důkazem je podle nich účast neonacistů na pogromech na romské spoluobčany, pořádání koncertů ultrapravicových kapel a legalizace fašistické politiky, která je omlouvána „normálními slušnými Čechy“ pseudovlastenectvím nebo až mučednickým voláním po svobodě slova. „Přitom se za tím neskrývá nic jiného než perverzní nacistická touha po moci a krvi, kterou v minulosti Evropa tolik poznala,“ sdělili Parlamentním listům.cz.

Krize, kterou zesílila asociální opatření Kalousko-Nečasovy vlády

„Nacházíme se v situaci pokračující krize, kterou ještě zesílila stále účinná asociální opatření Kalousko-Nečasovy vlády. Ta sice nakonec dojela na své korupčně klientelistické skandály, stačila však ještě prosadit komplex neoliberálních reforem, útočících na zbytky sociálního systému veřejných služeb. Negativní dopady těchto reforem dnes pociťuje valná většina obyvatel České republiky,“ ohodnotili antifašisté kroky minulé pravicové vlády.

Hledání obětního beránka

V tomto bezútěšném stavu dle jejich názoru přepadají mnohé lidi pocity frustrace. „A v takovém momentě nastupují na scénu fašisté se svými nelidskými recepty na řešení společenských problémů, které se vždy dají svést na levici či na Romy. Konstrukt obětních beránků cílí právě na chudnoucí obyvatele, ztrácející svá sociální práva. Proto jsme svědky nechutných a značně stupidních rasistických hoaxů či anticiganistických pochodů „slušných občanů“ spolu s ryzími neonacisty,“ upozornili liberečtí antifašisté Parlamentní listy.cz.

Náckové se chtějí vyvést na vlně frustrovaného anticiganismu

K těmto trendům se nehodlají – a jistě nejenom oni – přidávat. „Odmítáme svalovat vinu za systémové chyby kapitalismu a za asociálnost neoliberálních vlád na nepřizpůsobivé, ať už za ně fašisté a konzervativní ideologové označují Romy, přistěhovalce či důchodce. Jsme proti rasistickým stereotypům médií stejně jako proti pokusům nácků vyvést se na vlně frustrovaného anticiganismu a obecným tendencím k fašismu,“ zmínili.

Nedovolme, aby se opakovaly hrůzy holocaustu a jatka války

Horšící se sociální podmínky hrají neofašistům stále více do karet. I proto jejich odpůrci vyzývají. „Nedovolme, aby se opakovaly hrůzy holocaustu a jatka druhé světové války. Netolerujme projevy fašismu a rasismu kdekoliv a kdykoliv. Protestujme proti jejich mítinkům, demonstrujme proti fašistickým shromážděním, blokujme jejich pochody, odmítejme jejich „právo“ štvát proti falešným nepřátelům. Pokud budeme v postupu proti fašistům úspěšní, uspějeme,“ uzavřeli antifašisté bojovně pro Parlamentní listy.cz.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Galerie