Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj má nové jednotné operační a informační středisko

13.01.2014
Kraj má nové jednotné operační a informační středisko

Foto: Hasičský sbor, Olomoucký kraj

Popisek: Nehoda,ilustrační foto

Ve čtvrtek byla za účasti významných osobností, slavnostně otevřena nová multifunkční budova Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Šumavské ulici v Liberci.

Otevření se zúčastnili místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, náměstek ministra vnitra pro evropské fondy, bezpečnostní výzkum a policejní vzdělávání, generální ředitel HZS ČR plk. Drahoslav Ryba, hejtman LK Martin Půta, primátorka Liberce Martina Rosenbergová, primátor Jablonce n. N. Petr Bělit, šest poslanců - za ČSSD (Pavel Ploc), ANO (Martin Komárek, Jana Pastuchová), TOP 09 (Jan Farský, Václav Horáček) a KSČM (Stanislav Mackovík), starostové měst a obcí LK a další vzácní hosté.

Nové zázemí zde získá především jednotné krajské operační a informační středisko. Do dvou let tak postupně ukončí činnost operační střediska na zbývajících územních odborech Česká Lípa a Semily a výjezdy hasičských jednotek budou řízeny centrálně z Liberce.

Moderní technologie, které budou v novém operačním středisku v průběhu roku 2014 postupně instalovány, významným způsobem urychlí celý systém předávání informací mezi složkami integrovaného záchranného systému (IZS) a vysílání jejich sil a prostředků bude výrazně efektivnější.

„Otevření nové víceúčelové budovy s moderním krajským operačním a informačním střediskem nám zkrátka umožní rychle a přehledně zvládat i rozsáhlé mimořádné události," shrnuje plk. Roman Hlinovský, ředitel HZS Libereckého kraje.

Zhotovitelem stavby se stala firma CGM Czech a. s., která začala objekt budovat v srpnu roku 2012. Stavbě předcházelo zbourání starých garáží, které nahradila těsně před koncem roku 2013 nová 2,5 podlažní budova. V jejím přízemí se nachází dílna a garáže pro požární techniku. Ty mají speciálně zvýšený strop z důvodu rozměrových požadavků kontejnerového programu zabezpečujícího speciální prostředky pro řešení mimořádných událostí.

V 1. patře jsou vybudovány místnosti pro Krajské operační a informační středisko Libereckého kraje (KOPIS) a Telefonní centrum tísňového volání 112 (TCTV 112). Velkým posunem vpřed bude vybavení novými technologiemi, které umožní v rámci operačního řízení vzájemné sdílení dat složek IZS a omezí potřebu dalších doplňujících telefonátů. Nově užívaný software poskytne propojení až do taktické úrovně. Tato schopnost umožní například první složce IZS na místě mimořádné události dopřesnit polohu pouhým stiskem tlačítka ve vozidle.

Prostory v prvním patře počítají i s nezbytným zázemím pro operátory a kancelářemi pro obslužný personál. Zároveň jsou zde připraveny místnosti pro krizové řízení, s jejichž vybavením přislíbil podporu i Krajský úřad Libereckého kraje.

Náklady na výstavbu víceúčelového objektu činí 61.653.858,37 Kč s DPH. Finanční prostředky na stavbu byly poskytnuty z MV - Generálního ředitelství HZS ČR a Evropských fondů. Z těch byl projekt podpořen 2.598.115,53 Kč v rámci Krajského standardizovaného projektu HZS LK - Jednotná úroveň informačních systémů složek integrovaného záchranného systému. Z financí EU byly hrazeny zejména stavební úpravy související s činností technologií na operačním středisku. V rámci tohoto projektu je dále plánováno zakoupení moderních informačních a telekomunikačních technologií za29.820.000,00 Kč, které zajistí vyšší úroveň vzájemné spolupráce složek IZS.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL