Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdo ze současného vedení ODS nesmí být v tom novém, pokud chce strana přežít, tvrdí žhavý kandidát na předsedu

10.01.2014
Nikdo ze současného vedení ODS nesmí být v tom novém, pokud chce strana přežít, tvrdí žhavý  kandidát na předsedu

Autor: stránky europoslance

Popisek: Edvard Kožušník

Občanská demokratická strana po debaklu v parlamentních volbách zapadla do hluboké bažiny. Na volebním kongresu v Olomouci bude dumat, jak se zní vyprostit. Je to symbolické, protože v Olomouci strana vznikla a město samotné bylo postaveno v místech bývalého močálu. „Je třeba zvolit nové vedení, ve kterém by neměl být nikdo ze starého vedení,“ zdůraznil Parlamentním listům.cz odstupující liberecký krajský předseda ODS Přemysl Sobotka.

Zkušený politik však stále zůstává místopředsedou Senátu, což je v současnosti nejvyšší politický post v držení ODS... Totožný názor sdílí i europoslanec Edvard Kožušník. „Jestli má strana přežít, nesmí být v novém vedení nikdo z toho starého.“

Právě on by se mohl stát novou tváří ve vedení občanských demokratů. Jeho domovská liberecká krajská organizace ho na svém pondělním sněmu výraznou převahou hlasů zvolila jako svého kandidáta na předsedu ODS, kde se s největší pravděpodobností postaví Petru Fialovi. Strana se podle něj musí více otevřít. „V posledních letech začala působit jako sekta nekomunikující s okolím. Což se musí změnit,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz europoslanec.

Kožušník si uvědomuje pro ODS výraznou roli jindy podceňovaných evropských voleb v květnu tohoto roku. „Pro ODS to budou volby absolutně prioritní. Musí je proto zaštítit svou osobou předseda ODS, ať už se jmenuje Fiala nebo Kožušník. Díky těm volbám budeme vědět, jak si strana stojí. Zda má patnáct procent, deset nebo pět. To bude signálem pro starosty, místostarosty a zastupitele, jestli budou vůbec ochotní jít do voleb pod značkou ODS,“ řekl pro Parlamentní listy.cz Edvard Kožušník.

Jsem v ODS 10 let. Kolegové mě znají

Modrý europoslanec získal v Liberci silný mandát. Vyhrál i za účasti protikandidáta Petra Fialy 46:18. „Překvapilo mě to, myslím, že i Petra Fialu,“ sdělil Parlamentním listům.cz k podpoře spolustraníků. „Je to asi tím, že v ODS působím deset let. S většinou lidí se znám osobně, vím o jejich příbězích a politické situaci a oni znají můj,“ objasnil.

ODS působila jako sekta nekomunikující s okolím

Jako sedláci u Chlumce dopadla ODS v posledních parlamentních volbách. Jak se má z krize vyprostit? Musí se podle Kožušníka otevřít. „V posledních letech začala působit jako sekta nekomunikující s okolím. Musí se začít bavit s celou společností, jak s experty z akademického prostředí, tak s odborníky z byznysu, i s lidmi z neziskového sektoru. To se hlavně pod vedením minulým úplně zastavilo. Strana se uzavřela do sebe. Prvním krokem ke zlepšení je tedy otevření strany směrem k odborným a zájmovým skupinám. Oslovit i lidi, kteří nejsou třeba členy ODS, ale pálí je nějaký konkrétní problém,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz.

Nikdo ze současného vedení ODS nesmí být v tom budoucím

Na volebním kongresu v Olomouci si ODS zvolí své vedení. Matador strany, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, si myslí, že do vedení mají přijít noví lidé s novými myšlenkami. S tímto názorem se plně ztotožňuje i Kožušník. „Otevřeně říkám, že nikdo ze současného vedení nesmí být v tom budoucím. Pokud chce strana přežít,“ zdůraznil Parlamentním listům.cz.

Evropské volby jsou pro nás naprosto prioritní. Musí je zaštítit předseda ODS

První volby, které případné nové vedení ODS čekají, jsou volby evropské v květnu. Už tam se ukáže, jak si strana stojí u voličů, zda zareagovali na případné změny. „Evropské volby jsou často vnímány jako druhořadé. Pro ODS to však budou volby absolutně prioritní. Rozhodnou, zda strana přežije. Musí je proto zaštítit svou osobou předseda ODS, ať už se jmenuje Fiala nebo Kožušník,“ prohlásil. „Díky těm volbám budeme vědět, jak si strana stojí. Jestli má 15 procent, deset nebo pět. To bude signálem pro starosty, místostarosty a zastupitele, jestli budou vůbec ochotní jít do voleb pod značkou ODS,“ uzavřel pro Parlamentní listy.cz Edvard Kožušník.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace