Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozkryjte tu síť, která vysává stát, říkají lidé druhému muži ANO. Ten prozradil tajné zákulisí vyjednávání o koalici

07.01.2014
Rozkryjte tu síť, která vysává stát, říkají lidé druhému muži ANO. Ten prozradil tajné zákulisí vyjednávání o koalici

Foto: ANO

Popisek: Jaroslav Faltýnek na snímku vlevo

Neoficiálním druhým mužem hnutí Ano 2011 je Jaroslav Faltýnek, dlouholetý manažer Agrofertu, ale i zkušený komunální politik. Nyní je předsedou poslaneckého klubu hnutí Ano. Podílel se významně i na koaličním vyjednávání s KDU-ČSL a ČSSD. Oranžové zná velmi dobře, 18 let byl členem sociální demokracie. Co prozradil o koaličním vyjednávání?

„Roztržku v ČSSD těsně po volbách jsem sledoval se slzou v oku. Osobně mi to bylo líto, neboť ČSSD považuji za stabilizující prvek na české politické scéně,“ konstatoval pro Parlamentní listy.cz. Setkává se však i s lidmi mimo politiku a cítí jejich podporu. „I úplně neznámí lidé mi říkají. Hlavně rozkryjte celou tu síť, která dlouhodobě tento stát vysává. Což považuji za náš prioritní cíl,“ objasnil.

Nejtěžší byla dohoda o daních

Skončilo náročné koaliční vyjednávání, vznik nové vlády se počítá už na hodiny. Jaroslav Faltýnek je s koaličním vyjednáváním spokojený. „Do koaliční smlouvy se nám podařilo dostat většinu věcí,“ vysvětlil. „Jedná se o průnik programů všech tří stran. Mezi námi a KDU-ČSL byla v programové oblasti osmdesátiprocentní shoda. S ČSSD jsme se zpočátku dost lišili v oblasti daní,“ upozornil.

Sociální demokraté navrhovali daně zvyšovat. „Od daní korporátních, přes fyzické osoby, progresivní zdanění, z převodu nemovitostí, daně dědické a darovací. Nakonec se nám podařilo kolegy přemluvit, že se nejdříve podíváme, jak stát hospodaří. Kde se dá zabránit únikům peněz, nesmyslným nákupům, špatným prodejům. A pak se teprve bavme – pokud se ty prostředky nenajdou – o potencionálním zvyšování daní,“ zdůraznil.

Boj o ministerstvo zemědělství

Při rozdělování ministerských postů udělalo hnutí Ano významný ústupek, kdy si z navrhovaného koláče ukrojilo o jeden dílek méně. „Sloučili jsme pozici vicepremiéra a ministra financí,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu hnutí Ano 2011. Největším oříškem k rozlousknutí se stal resort, ke kterému má Faltýnek nejblíže, ministerstvo zemědělství. „Tady jsme se zasekli. ČSSD nejdříve řekla, že ho nechce, pak zase že ano. Potom dvě větší strany ustoupili KDU-ČSL, pro které bylo toto ministerstvo nepřekročitelnou podmínkou pro vstup do koalice,“ objasnil Parlamentním listům.cz.

„Chápal jsem argument lidovců, že je v jejich zájmu venkov, čemuž i z historického hlediska rozumím,“ uvedl. Hlavní rozpor mezi ČSSD a KDU-ČSL však vznikl kolem církevních restitucí. „ČSSD měla v programu je nějakým způsobem revidovat, lidovci je považovali za uzavřenou záležitost. Ministerstvo zemědělství a jemu podřízené organizace – Lesy České republiky a pozemkový fond – jsou v podstatě ti, kdo ten majetek fyzicky vydávají. A rozhodují o tom, jestli je to v pořádku, či nikoli,“ popsal technickou podstatu sporu.

Jmenuje prezident Zeman všechny ministry?

Jména možných budoucích ministrů předal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek 3. ledna prezidentu Zemanovi. Nyní se čeká, jak se zachová. Před časem prohlásil, že do složení vlády chce mluvit a konkrétně vyslovil nesouhlasnou výtku s nominantem hnutí Ano Martinem Stropnickým na ministra obrany. Jak si u prezidenta stojí Stropnický v současné chvíli, Faltýnek neví.

Toman – odborník ministrem

Situaci Parlamentním listům.cz obšírněji okomentoval. „Prezident Zeman jmenoval takzvanou vládu odborníků. Třeba ministr zemědělství Mirek Toman je opravdu odborník na svém místě, který i ve srovnání s některými předchůdci udělal kus práce. I proto že oboru rozuměl, nemusel se zacvičovat a provedl důležité kroky ve vztahu k Unii,“ pochválil. „Mám však trošku obavy, že z hlediska čerpání evropských fondů může nastat u jiných resortů průšvih,“ domníval se.

Stropnický – nejlepší kandidát na obranu

Ale zpět k ministerstvu obrany. „Myslím, že obraně má šéfovat spíše nevoják. Člověk vyzrálý, se životními zkušenostmi. Martin byl diplomat, což je dobrá výchozí pozice pro tuto funkci. Jak jsem ho poznal, je konsensuální, vstřícný. Neznám v tuto chvíli lepšího kandidáta,“ prohlásil Faltýnek. K osobě Martina Stropnického dodejme, že z hnutí Ano má největší politickou zkušenost. Kromě své diplomatické mise v Portugalsku, Itálii a Vatikánu byl i ministrem kultury.

Bude vláda stabilní? Těžká otázka. Ale zatím to nebylo špatné

Začíná rok 2014 a s ní započne svojí činnost nová vláda. Mnozí si kladou otázku – bude stabilní? Nebo ji čeká osud vlády Nečasovy, kterou prakticky od počátku sužovaly neshody? „To je těžká otázka. V našem hnutí jsme všichni noví lidé bez zkušeností z parlamentní práce, KDU-ČSL je sice tradiční strana, ale došlo v ní ke generační výměně. Ale pokud zhodnotím ten kratičký úsek od voleb doteď, tak to nebylo tak špatné,“ zmínil Faltýnek.

Je v kontaktu i s lidmi mimo politiku. „Teď jsem byl doma v Prostějově ve Sparu nakupovat. A lidé ve frontě, které ani neznám, mi říkali – Bojujte, vydržte, udělejte, co jste slíbili. Zkuste rozkrýt celou tu síť, která dlouho tento stát vysává. To je naše hlavní poslání a prioritní úkol,“ upozornil.

Neshody v ČSSD jsem sledoval se slzou v oku

Faltýnka zarazil těsně po volbách rozkol v ČSSD. „Byl jsem tady u nás v Prostějově na komunální úrovni členem ČSSD 18 let. Takže jsem jejich neshody v přímém přenosu sledoval se slzou v oku. Překvapilo mě to a mrzelo. Hlavní aktéry znám, myslím, že své rozpory neměli ventilovat navenek. Stranu tím poškodili. Osobně mi to bylo líto, neboť ČSSD považuji za stabilizující prvek na české politické scéně,“ uzavřel pro Parlamentní listy.cz Jaroslav Faltýnek.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová