Nedémonizujte Babiše! Chce to změnit systém spravování státu, tvrdí liberecký Svobodný
19.12.2013
Foto: Svobodní
Popisek: Strana svobodných občanů, logo
„Stranu svobodných občanů pálí mocné snahy o zasahování státu do volného podnikání. Ať již jde o likvidační kauce pro petrolejáře a lihovarníky, omezovaní prodejní doby, nestálé změny daní a exekutivy. Naším snem je malý stát s jasně danými pravidly, kde se ve volné soutěži utkávají jak myšlenky, tak podniky," vysvětlil Parlamentním listům.cz předseda libereckých Svobodných David Forbelský. A vyjadřuje se i k lustračnímu zákonu, vstupu bohatých podnikatelů do vlády, či zasahování českých prezidentů do složení vlády.
Budoucí nová vládní koalice dokončila jednání o programu a nyní se snaží rozlousknout oříšek, koho usadit na jednotlivá křesla ministrů. Ztížit jim to může prezident Zeman, který do toho chce také mluvit. Za což bývá kritizován.
Havel nechtěl Kavana, Klaus Schwarzenberga
„Odpovědnost za vládu nese premiér, takže prezident by do toho zasahovat neměl. Ale zatím všichni dosavadní prezidenti toto dělali a i Zeman je za to kritizoval," všiml si David Forbelský. „Václavu Havlovi se nepozdával Jan Kavan, Klaus zase měl výhrady ke Karlu Schwarzenbergovi," upozornil pro Parlamentní listy.cz. Zajímavé je, že v obou případech se jedná o ministry zahraničí. I nyní se spekuluje o nechuti prezidenta Zemana jmenovat na tento post Lubomíra Zaorálka Proč k těmto tahanicím dochází? „Je to důsledek ne zcela jasně a dobře napsané ústavy, které navíc co se kompetencí dost ublížila přímá volba, přeci jen nyní prezident cítí silnější mandát a není již tolik zavázán parlamentním stranám," domníval se lídr libereckých Svobodných.
Řešením není zakázat podnikatelům účast ve vládě, démonizovat je či zesměšňovat
Mocný vzestup Andreje Babiše vyvolává obavy z propojení jeho hospodářské, politické a mediální moci. I Forbelský si myslí, že by svět velkého podnikání neměl takto prorůstat s politikou. „Ale řešením není zakázat podnikatelům účast ve vládě, či je démonizovat, či zesměšňovat. Ale naopak oddělovat svět politiky tak, aby na podnikání měl čím dál menší vliv. Takže by podnikatel svým vstupem do politiky neměl možnost ovlivnit své podnikání," uvedl. Příkladů podle něj z minulosti známe dost. „Znamená to postupně omezovat veškeré dotace, či povinné výkupy ze zákona, pak bude politika opravdu jen soubojem idejí a směrů a ne souboj podnikatelských skupin, jak je tomu doposud. A bude s ji moci zúčastnit kdokoliv, bez podezření na postranní úmysly," vysvětlil Parlamentním listům.cz.
Nastal čas nepovolit konfidentům gestapa účast na řízení státu
Šéf hnutí Ano rozvířil i debatu o aktuálnosti a potřebnosti lustračního zákona. Sílí hlasy o tom, že ho již nepotřebujeme. Forbelský si myslí, že stále smysl má. „V nadsázce občas říkám, že teď nastal čas řešit, zda nepovolit konfidentům gestapa účast na řízení státu. Jedním z ideálů „Sametové revoluce“ bylo to, aby tajní policisté a jejich udavači nebyli připuštěni k řídícím funkcím. Rozhodně se bojím každé účelové změny jakéhokoliv zákona," objasnil Parlamentním listům.cz. K Andreji Babišovi dodává: „Tím se vůbec nechci vyjadřovat, zda tento člověk byl, či nebyl udavač. Měl 25 let na své očistění, třeba ho stihne teď u soudu v Bratislavě. V jeho angažmá ve vládě vidím větší problém ve spojitosti s předchozím bodem," konstatoval předseda Strany svobodných občanů v Liberci.
Stát příliš zasahuje do podnikání
Svobodným, hlavně vadí snahy o zasahování státu do volného podnikání. „Ať již jde o likvidační kauce pro petrolejáře a lihovarníky, omezovaní prodejní doby, nestálé změny daní a exekutivy. Naším snem je malý stát s jasně danými pravidly, kde se ve volné soutěži utkávají jak myšlenky, tak podniky," zdůraznil Parlamentním listům.cz David Forbelský.
ODS je pro mnoho pravicových voličů nepřijatelná. Topka slouží kdovíjakým zájmům
Svobodní, aneb Strana svobodných občanů se považují za autentickou pravicovou stranu. Na rozdíl od ODS či Topky. „ODS vznikala jako klasická liberální pravicová strana, která měla jasnou ideologii, přesun rozhodování a odpovědnosti ze státu na občana. Postupně ji ale začala opouštět," vypozoroval Forbelský v předvolebním rozhovoru pro parlamentní listy.cz. „Pokud se strana prezentuje jako pravicová a podpoří takový nárůst státního dluhu a takové zvýšení daní jako ODS v posledních letech, stane se pro mnoho opravdu pravicově smýšlejících lidí nepřijatelnou," sdělil.
Podobně viděl i Topku. „Až na proces jejího vzniku - TOP 09 je čistě marketingová a vlivová záležitost jejích několika nejvyšších představitelů - je mé hodnocení této strany velmi podobné ODS. Topka není pravicová strana," uvedl. „Je to spíše strana sloužící kdovíjakým zájmům," ohodnotil pro Parlamentní listy.cz David Forbelský.
Oldřich Szaban
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová