Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedémonizujte Babiše! Chce to změnit systém spravování státu, tvrdí liberecký Svobodný

19.12.2013
Nedémonizujte Babiše! Chce to změnit systém spravování státu, tvrdí liberecký Svobodný

Foto: Svobodní

Popisek: Strana svobodných občanů, logo

„Stranu svobodných občanů pálí mocné snahy o zasahování státu do volného podnikání. Ať již jde o likvidační kauce pro petrolejáře a lihovarníky, omezovaní prodejní doby, nestálé změny daní a exekutivy. Naším snem je malý stát s jasně danými pravidly, kde se ve volné soutěži utkávají jak myšlenky, tak podniky," vysvětlil Parlamentním listům.cz předseda libereckých Svobodných David Forbelský. A vyjadřuje se i k lustračnímu zákonu, vstupu bohatých podnikatelů do vlády, či zasahování českých prezidentů do složení vlády.

Budoucí nová vládní koalice dokončila jednání o programu a nyní se snaží rozlousknout oříšek, koho usadit na jednotlivá křesla ministrů. Ztížit jim to může prezident Zeman, který do toho chce také mluvit. Za což bývá kritizován.

Havel nechtěl Kavana, Klaus Schwarzenberga

 „Odpovědnost za vládu nese premiér, takže prezident by do toho zasahovat neměl. Ale zatím všichni dosavadní prezidenti toto dělali a i Zeman je za to kritizoval," všiml si David Forbelský. „Václavu Havlovi se nepozdával Jan Kavan, Klaus zase měl výhrady ke  Karlu Schwarzenbergovi," upozornil pro Parlamentní listy.cz. Zajímavé je, že v obou případech se jedná o ministry zahraničí. I nyní se spekuluje o nechuti prezidenta Zemana jmenovat na tento post Lubomíra Zaorálka  Proč k těmto tahanicím dochází? „Je to důsledek ne zcela jasně a dobře napsané ústavy, které navíc co se kompetencí dost ublížila přímá volba, přeci jen nyní prezident cítí silnější mandát a není již tolik zavázán parlamentním stranám," domníval se lídr libereckých Svobodných.

Řešením není zakázat podnikatelům účast ve vládě, démonizovat je či zesměšňovat

Mocný vzestup Andreje Babiše vyvolává obavy z propojení jeho hospodářské, politické a mediální moci. I Forbelský si myslí, že by svět velkého podnikání neměl takto prorůstat s politikou. „Ale řešením není zakázat podnikatelům účast ve vládě, či je démonizovat, či zesměšňovat. Ale naopak oddělovat svět politiky tak, aby na podnikání měl čím dál menší vliv. Takže by podnikatel svým vstupem do politiky neměl možnost ovlivnit své podnikání," uvedl. Příkladů podle něj z minulosti známe dost. „Znamená to postupně omezovat veškeré dotace, či povinné výkupy ze zákona, pak bude politika opravdu jen soubojem idejí a směrů a ne souboj podnikatelských skupin, jak je tomu doposud. A bude s ji moci zúčastnit kdokoliv, bez podezření na postranní úmysly," vysvětlil Parlamentním listům.cz. 

Nastal čas nepovolit konfidentům gestapa účast na řízení státu

Šéf hnutí Ano rozvířil i debatu o aktuálnosti a potřebnosti lustračního zákona. Sílí hlasy o tom, že ho již nepotřebujeme. Forbelský si myslí, že stále smysl má. „V nadsázce občas říkám, že teď nastal čas řešit, zda nepovolit konfidentům gestapa účast na řízení státu. Jedním z ideálů „Sametové revoluce“ bylo to, aby tajní policisté a jejich udavači nebyli připuštěni k řídícím funkcím. Rozhodně se bojím každé účelové změny jakéhokoliv zákona," objasnil Parlamentním listům.cz. K Andreji Babišovi dodává: „Tím se vůbec nechci vyjadřovat, zda tento člověk byl, či nebyl udavač. Měl 25 let na své očistění, třeba ho stihne teď u soudu v Bratislavě. V jeho angažmá ve vládě vidím větší problém ve spojitosti s předchozím bodem," konstatoval předseda Strany svobodných občanů v Liberci.

Stát příliš zasahuje do podnikání

Svobodným, hlavně vadí snahy o zasahování státu do volného podnikání. „Ať již jde  o likvidační kauce pro petrolejáře a lihovarníky, omezovaní prodejní doby, nestálé změny daní a exekutivy. Naším snem je malý stát s jasně danými pravidly, kde se ve volné soutěži utkávají jak myšlenky, tak podniky," zdůraznil Parlamentním listům.cz David Forbelský.

ODS je pro mnoho pravicových voličů nepřijatelná. Topka slouží kdovíjakým zájmům

Svobodní, aneb Strana svobodných občanů se považují za autentickou pravicovou stranu. Na rozdíl od ODS či Topky. „ODS vznikala jako klasická liberální pravicová strana, která měla jasnou ideologii, přesun rozhodování a odpovědnosti ze státu na občana. Postupně ji ale začala opouštět," vypozoroval Forbelský v předvolebním rozhovoru pro parlamentní listy.cz. „Pokud se strana prezentuje jako pravicová a podpoří takový nárůst státního dluhu a takové zvýšení daní jako ODS v posledních letech, stane se pro mnoho opravdu pravicově smýšlejících lidí nepřijatelnou," sdělil.

Podobně viděl i Topku. „Až na proces jejího vzniku - TOP 09 je čistě marketingová a vlivová záležitost jejích několika nejvyšších představitelů - je mé hodnocení této strany velmi podobné ODS. Topka není pravicová strana," uvedl. „Je to spíše strana sloužící kdovíjakým zájmům," ohodnotil pro Parlamentní listy.cz David Forbelský.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová