Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exekutor může sebrat majetek jednoho z manželů z majetku druhého, i když nespadá do společného vlastnictví! Pirát varuje

18.12.2013
Exekutor může sebrat majetek jednoho z manželů  z majetku druhého, i když nespadá do společného vlastnictví! Pirát varuje

Foto: Hans Štembera

Popisek: Občanský zákoník, ilustrační foto

Politické dění sledují lídři Pirátů a Lvů Národních socialistů do nedávných parlamentních voleb v Libereckém kraji i po jejich skončení. Shodují se v názoru na lustrační zákon i na roli prezidenta při jmenování ministrů. „Považuji v současnosti lustrační zákon za přežitek a neměl bych námitek na jeho zrušení,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz jablonecký Pirát Petr Vyhnal. „Za fungování vlády je odpovědný premiér, jemu přísluší vybrat si tým spolupracovníků. Akt jmenování je pouze ceremoniální,“ doplnil.

Všímají si i nebezpečí propojení ekonomické a politické moci, na které ostře poukázali na svém sněmu nejvyšší představitelé Topky. „Myslím ale, že tyto silné výroky jsou především důsledkem toho, že se TOP 09 cítí poškozena, neb jí hnutí Ano ubralo značnou část hlasů,“ objasnil Parlamentním listům Jaroslav Král z Lva 21 Národních socialistů.

Nečerpání peněz z evropských fondů je zločin na českém národu

Potřebuje Česko 24 let po listopadu ještě lustrační zákon? Podle mnohých již nikoliv. „Lustrační zákon je po tolika letech již vyhaslý. Česká republika nutně potřebuje zavedení služebního zákona. Především pro stabilizaci a zkvalitnění státní správy. To by mělo rozhodujícím způsobem přispět k plnému čerpání peněz z evropských fondů. Současný rozsah jejich nečerpání je možné s určitou nadsázkou označit jako zločin na českém národu,“ sdělil Jaroslav Král, lídr Národních socialistů do nedávných parlamentních voleb. Zároveň ale upozorňuje, že Lev 21 nesouhlasí s navrhovanou nesystémovou a účelovou změnou lustračního zákona.

Jablonecký Pirát Petr Vyhnal by lustrační zákon zrušil. „Je v současnosti přežitkem. Naopak služební zákon potřebujeme velmi nutně. Nepřijde mi ale šťastné narychlo spíchnout nový zákon, který by dopadl jako zmetek,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz. Navrhuje novelizovat stávající zákon, který má ostatně nabýt účinnosti 1. ledna 2015. „Dovedu si představit takovou novelizaci v první polovině příštího roku s tím, že by vstoupil v platnost ve druhé půlce roku 2014, anebo v původním plánovaném termínu,“ dovysvětlil.

Zeman by měl být zdrženlivý a nezasahovat do složení ministrů

„Prezident není tím, kdo by měl určovat, kdo je či není členem vlády. Za fungování vlády je odpovědný premiér, jemu přísluší vybrat si tým spolupracovníků. Nese pochopitelně i odpovědnost za případný neúspěch vlády či jejích členů. Jelikož vůči prezidentovi není taková odpovědnost vyvozena, nemá právo nejmenovat člena vlády,“ konstatoval pro Parlamentní listy.cz Vyhnal s tím, že z pohledu ústavy je akt jmenování pouze ceremoniální.

Podobně smýšlí i Král. „Pan prezident by měl být zdrženlivý ve svých výrocích,“ uvedl osobní přítel expremiéra a šéfa Lva 21 Jiřího Paroubka. Už před volbami oba dva výrazně ocenil při vzájemném srovnání. „Paroubek je těžká figura, jediný kdo se může na naší politické scéně zkušenostmi, vědomostmi a intelektem rovnat Miloši Zemanovi,“ řekl Parlamentním listům.cz.

Příklad Silvia Berlusconiho varuje

Na hnutí Ano a hlavně Andreje Babiše se snesla sprška ostrých slov ze strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga kritizující propojení jeho hospodářské a politické moci, zvláště pokud by se stal ministrem financí. „Myslím ale, že tyto silné výroky jsou především důsledkem toho, že se TOP 09 cítí poškozena, neb jí hnutí Ano ubralo značnou část hlasů. Samo o sobě to podmínky pro přímou korupci nezakládá, ta je mnohem složitějším problémem,“ upozornil Král.

Z politologického hlediska je ale podle něj nepochybné, že propojování politiky a ekonomiky, a nově v Česku i médií, je nežádoucí a může mít na společnost negativní vliv. „Jak o tom svědčí příklad Silvio Berlusconiho v Itálii. Toto volební období ukáže, nakolik se mohou tyto obavy naplnit,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz.

Současný trend prolínání byznysu a politiky – a to bez ohledu na konkrétní osoby – vidí jako nebezpečný i Pirát Vyhnal. „Může dojít ke střetu zájmů v podobě ovlivňování legislativy směrem, který bude výhodný pro soukromé zájmy některých skupin či jednotlivců,“ obával se.

Pozor na nová hnutí. Nevíme, v co se vyvinou

Lev Král se vyjadřuje i k úspěchu nových hnutí v nedávných volbách. „Myslím že cesta ke správnému fungování demokracie v naší republice nevede přes nová hnutí, u nichž nelze předvídat, v co se vyvinou. Ale přes obrodu a obnovu standardních politických stran, založených na ideovém programu a kvalifikovaném rozpoznání potřeb společnosti,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz.

V novém občanském zákoníku se skrývá spousta děr

Jednička Pirátů v Libereckém kraji varuje zase před novým občanským zákoníkem. „V něm se skrývá spousta děr, které než se podaří odstranit, spoustu lidí zamrzí,“ postrašil. Jako příklad uvádí problém v oblasti exekucí. „Dle nové judikatury je možné uspokojit exekuční pohledávku jednoho z manželů i z majetku druhého z nich, který nespadá do společného vlastnictví a nespadal ani v době manželství,“ uzavřel pro Parlamentní listy.cz Petr Vyhnal.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová