Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč jel Komárek místo do sněmovny do Španělska? Přečtěte si jeho exkluzivní vyjádření, možná budete šokováni

13.12.2013
Proč jel Komárek místo do sněmovny do Španělska? Přečtěte si jeho exkluzivní vyjádření, možná budete šokováni

Foto: ANO

Popisek: Bývalý novinář Martin Komárek vstoupil do Babišova hnutí ANO 2011.

Hnutí Ano pod vedením lídra Martina Komárka vyhrálo nedávno parlamentní volby v Libereckém kraji. Bývalý prestižní novinář se v posledních dnech ocitl v palbě kritiky, protože v době hlasování o rozpočtu ve sněmovně chyběl, odjel s manželkou na delší dobu plánovaný prodloužený víkend do Španělska. „Myslím, že jsem se nedopustil ničeho nečestného a nemorálního. Ale dnes už vím, že z mediálního hlediska to byla chyba a už se nebude opakovat,“ slíbil Parlamentním listům.cz Martin Komárek.

Vyjádřil se i k postoji prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že chce do personálního složení budoucí vlády mluvit. „Myslím, že by se toho měl zdržet. Vetovat by měl jen nějaké křiklavé případy, kdyby premiér chtěl jmenovat ministrem svého syna nebo propuštěného zločince. V tom případě bych to chápal, jinak ne,“ upozornil.

Komentuje i ostré výroky, které zazněly o víkendu na sněmu Topky vůči šéfovi hnutí Ano Andreji Babišovi. „Miroslav Kalousek útočí na Ano zejména proto, že snil o tom, že bude mít více moci, než má. Tak se jí snaží zachovat aspoň ústy,“ zmínil.

Podle kritiků se bude rušit lustrační zákon, aby Babiš mohl usednout na křeslo ministra financí. „Poslanecký klub Ano tento zákon nepodpoří. Právě kvůli Babišovi. Vypadalo by to hloupě,“ objasnil. Osobně je však pro zrušení lustračního zákona již delší čas. „Po revoluci jsem ho podporoval. Dnes už je vyhaslý. Nebezpečí, že by bývalí vysocí komunističtí funkcionáři či donašeči Stb znásilnili státní správu, se limitně blíží nule. Naopak je lustrační zákon nevybíravě používán jako politické kladivo na čarodějnice,“ konstatoval pro Parlamentní listy.cz Martin Komárek.

Nedopustil jsem se ničeho nemorálního. Nic jsem neporušil, nikoho nepoškodil

Jako vyhladovělí žraloci na tučnou kořist se v posledních dnech vrhli političtí oponenti a média na Martina Komárka, který si podle nich dovolil tu neuvěřitelnou drzost, že odjel s manželkou do Španělska v době, kdy poslanecká sněmovna projednávala rozpočet. Který však i tak byl pohodlně schválen... „Domnívám se, že z politického ani morálního hlediska jsem se nedopustil ničeho špatného. Ale jak se té politice učím, tak vidím, že z mediálního a symbolického hlediska to byla chyba. Protože se to právě dalo využít a těžko se mi vysvětluje, že jednou neúčastí jsem nic neporušil ani nepoškodil. Příště už to dělat nebudu. Jinak prodloužený víkend ve Španělsku jsem si koupil dávno předtím, takže jsem netušil, že se zrovna v tomto termínu bude hlasovat o rozpočtu,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz.

Vyjednávání o postech se ještě zadrhnout může

Nejsledovanějším počinem na české politické scéně je nyní vyjednávání o nové české vládě mezi ČSSD, Ano 2011 a KDU-ČSL. „V programové části si myslím, že k dohodě dojde. Co se týče obsazování křesel a jmen, tam se ještě vyjednávání zadrhnout může,“ konstatoval Komárek.

Je známo, že například lidovci nejsou spokojeni s tím, že by jim připadla jen dvě ministerstva, požadují tři. Ještě větší potíž může nastat s prezidentem Zemanem. Ten v rozhlasových hovorech z Lán prohlásil, že bude zasahovat do složení ministrů. Jmenovitě uvedl Martina Stropnického s tím, že považuje za absurdní, kdyby byl jmenován ministrem obrany. Přičemž jako ministra kultury či zahraničí si ho představit dovede. Což se setkalo s nesouhlasnou reakcí. Sám Stropnický k tomu uvedl v médiích: „Ministr obrany nemusí být nejlepší tankista v zemi, ani ten, kdo nejlépe střílí na terč. V civilizovaných zemích vede tento resort civilní osoba. Nepovažuji se za absolutního nýmanda a laika v oboru,“ sdělil Martin Stropnický, který kromě herecké profese má za sebou i kariéru diplomatickou.

Podle spekulací však nejde ani tak o Stropnického. Zeman chce donutit pověřeného hlavního vládního vyjednavače Bohuslava Sobotku, aby na post ministra zahraničí jmenoval právě Stropnického a nikoli Lubomíra Zaorálka, kterého údajně jmenovat nechce. V podobné pozici se může ocitnout i potenciální adept na ministra spravedlnosti a Zemanův rival Jiří Dienstbier. „Z ducha ústavy vyplývá, že zodpovědnost za jmenování vlády nese premiér. Podle litery do toho prezident sice může mluvit. Ale myslím, že by se toho měl zdržet. Vetovat by měl jen nějaké křiklavé případy, kdyby premiér chtěl jmenovat ministrem svého syna nebo propuštěného zločince. V tom případě bych to chápal, jinak ne,“ upozornil Komárek pro Parlamentní listy.cz.

Ostré výroky Topky: Sám sobě kmotrem. Ze státu bude sámoška

Na víkendovém sněmu TOP 09 se její dva nejvyšší představitelé ostře vymezili proti šéfovi hnutí Ano 2011 Andreji Babišovi. Obávali se spojení jeho hospodářské moci s politickou, při níž se nelze prý vyhnout podezření z korupce. „Je to nová dimenze korupčního prostředí bez prostředníků. Je to model sám sobě kmotrem, sám sobě klientem,“ řekl místopředseda Topky Miroslav Kalousek. Doplnil ho v rozhovoru pro Právo i předseda Karel Schwarzenberg. „Když se jeho hospodářské impérium spojí s politickou mocí a získá vliv na ministerstvo financí, ze státu se stane sámoška.“

„Miroslav Kalousek útočí na Ano zejména proto, že snil o tom, že bude mít více moci, než má. Tak se jí snaží zachovat aspoň ústy,“ uvedl Martin Komárek pro Parlamentní listy.cz. „Andrej Babiš je nepochybně mocný muž. Ale voliči rozhodli a nikde nemáme zákon, který by bohatým lidem zakazoval kandidovat ve volbách. Je to podle mě žádoucí. Už od antiky víme, že se bohatí lidé mohou věnovat věcem veřejným a rozhodně jsou neúplatní,“ domníval se.

Ano lustrační zákon nepodpoří. Ale je vyhaslý a už ho nepotřebujeme

Ještě jedna výtka se ozývá k „mocnému muži“ Andreji Babišovi. Že se kvůli němu zruší lustrační zákon. Tedy norma bránící tomu, aby se agenti Státní bezpečnosti dostali do státní správy. Komárek však kritiky vyvádí z omylu. „Na poslaneckém klubu Ano jsme si řekli, že nebudeme v současné chvíli podporovat zrušení lustračního zákona. Právě kvůli Andreji Babišovi. Působilo by to hloupě,“ objasnil. „Já jsem však byl pro zrušení lustračního zákona jako novinář už hodně dávno. 24 let po revoluci je vyhaslý. Nebezpečí, že by bývalí vysocí komunističtí funkcionáři či donašeči Stb znásilnili státní správu, se limitně blíží nule. Naopak je lustrační zákon nevybíravě používán jako politické kladivo na čarodějnice. Krátce po revoluci jsem ho podporoval, teď už ho ale nepotřebujeme,“ zdůraznil Parlamentním listům.cz Martin Komárek.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová