Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Týden zdravé výživy propagoval heslo Pojďme žít zdravě

12.12.2013
Týden zdravé výživy propagoval heslo Pojďme žít zdravě

Autor: repro BBC

Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Myšlenka na uspořádání akce Týden zdravé výživy“ a Pojďme žít zdravě, které se konaly 21. až. 25.října, vznikla ve vzájemné spolupráci členů pracovní skupiny pro realizaci Zdravotní politiky Libereckého kraje.

Pro nejširší veřejnost se místem konání stalo OC Forum Liberec a osm stravovacích zařízení v Liberci, která vařila pro zájemce jen zdravé a výživné menu.

„Chtěli jsme tak podpořit   zdravý  životní styl Liberečanů, rozšířit zdravé chování ve výživě a zvýšit tělesnou aktivitu našich spoluobčanů,“ uvedla vedoucí odboru zdravotnictví a zdravotní rada KÚ LK Alena Riegrová s tím, že i obyvatelé Libereckého kraje se potýkají s obezitou. Výskyt obezity a nadváhy je v ČR vyšší než v evropském průměru. - u žen alarmující číslo 68% a u mužů dokonce 72%.

Kouření zabíjí v Česku každý rok až 18 tisíc lidí

„Navíc počet dětí v populaci, které splňují kritéria obezity v našem kraji narůstá, přičemž neexistuje odborná poradna pro obézní děti, která by se soustavně věnovala této problematice, spolupracovala na osvětě a aktivně tyto děti vyhledávala,“ dodala  zdravotní rada.

Dalším problémem je podle ní  nárůst počtu konzumentů alkoholu v dětském a dorostovém věku, snižující se věk prvního experimentu s alkoholem.

Do životního stylu, který svým chováním významně ovlivňujeme, patří kouření. Podle kvalifikovaných odhadů zemře ročně v České republice v důsledku onemocnění spojených s užíváním tabákových výrobků 18 tisíc lidí, přitom nebyl ani zaznamenán trend, že by se více kuřáků snažilo s kouřením přestat.

Ochutnávky zdravých a přitom chutných jídel

Na výše zmíněné problémy cílila celá akce „Pojďme žít zdravě“. Vybranými aktivitami jsme chtěli oslovit spoluobčany, neformálně s nimi pohovořit o tom,  jak mohou o své zdraví pečovat, podat případné informace, konkrétní rady, někdy i vyvrátit mýty a překonaná tvrzení, také vyslechnout jejich názory a zkušenosti.

„Ochutnávky zdravých a přitom chutných jídel, možnost změřit si procento tuku v těle, informace o tom, jak přestat kouřit, ale třeba i jak se hýbat, aby nás to nebolelo, to byla témata, která přilákala stovky lidí. Dále celý týden ve vybraných restauracích probíhal „Týden zdravé výživy“, kde se mohli návštěvníci těšit na pokrmy připravované dle zásad zdravé výživy,“ připomněla  dobroty Zuzana Kocumová, bývalá vrcholová sportovkyně.

A jak sama zvládá spojit převážně sedavé zaměstnání se zásadami zdravého životního stylu?  „Není to jednoduché a určitě režim posledních měsíců není ideální. Ale stále se snažím kompenzovat pracovní zátěž pohybem, třeba tím, že místo večerních zpráv jdu alespoň na chvíli do lesa nebo se proběhnout. Příroda opravdu nepočítala s tím, že budeme 90 % času trávit vsedě, ať už u počítače, televize nebo v autě. Kouření ani alkohol mi nechutná, v tom mám výhodu, není to pro mě odříkání. U jídla je to něco jiného a snažím se dodržovat, že když není výdej energie, musí se snížit i jeho příjem. A to mě, na rozdíl od nekouření, stojí docela hodně úsilí,“ dodala s úsměvem.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace