Liberec plný celebrit připravených na čumendu
05.06.2025
Foto: Se svolením Zoo Liberec (stejně jako v textu)
Popisek: Čerstvě vylíhnuté mládě orla východního
ŽIVOT S ÚSMĚVEM: Liberci nedělá jméno jen dosud neodebrané čestné občanství válečnému zločinci Konradu Henleinovi, ale v tom pozitivním smyslu i Zoo Liberec.
Důvod je jednoduchý, liberecká zoologická zahrada opět dokazuje, že je šampionem v odchovu ohrožených zvířat. Jen za poslední týden tam přibyla mláďata u tří vzácných druhů – orlů východních, urialů bucharských a koz šrouborohých. Všechna patří do evropských záchovných programů (EEP), takže každé nové mládě je malým zázrakem a nadějí pro budoucnost těchto zvířat.
Orel východní: Obří pták s rodinnými trablemi
Liberecká zoo chová tyto majestátní dravce od roku 1988 a teď po třech letech se tam opět vylíhlo mládě. Jenže – nebylo to úplně hladké. „Rodiče o něj zpočátku moc nestáli, ale když už jsme se chystali mládě odebrat, najednou se vzpamatovali a začali se vzorně starat,“ řekl zoolog Jan Hanel.
Orel východní je jedním z největších orlů na světě, s rozpětím křídel až 2,5 metru! Jeho domovem je Dálný východ, kde loví lososy a občas si troufne i na tuleně. Zajímavost? Tento orel má tak silný zobák, že dokáže rozlousknout i led – což je docela užitečné, když loví v zamrzlých řekách.
Urial bucharský: Ovce, kterou skoro nikde neuvidíte
Pokud jste nikdy neslyšeli o urialovi bucharském, nejste sami. Tato ovce s elegantně zahnutými rohy patří k nejvzácnějším savcům planety – ve volné přírodě jich zbývá jen asi tisíc! A v zoologických zahradách? Jen 39 jedinců, z toho sedm v Liberci.
„Urialové jsou tak vzácní, že je chová jen pět zoo na světě,“ vysvětluje hlavní zoolog Luboš Melichar. Letošní mládě, které se narodilo 22. května, je už sedmnácté v historii libereckého chovu. A i když je jeho matka mladá a nezkušená, „pečuje o potomka naprosto perfektně“.

Koza šrouborohá: Pákistánská celebrita s extravagantními rohy
Tahle koza není žádná obyčejná koza z vesnického chlívku – je to národní symbol Pákistánu! Jenže kvůli lovu málem vyhynula, a tak každé její mládě v zoo je malé vítězství.
Liberec chová kozy šrouborohé od roku 1976 a za tu dobu jich tam odchovali už 199. Letošní přírůstek je samička, která se narodila 26. května. Proč se jí říká „šrouborohá“? Protože samci mají rohy stočené jako vývrtka – mohou měřit až 160 cm! Samice jsou na tom skromněji – jejich rohy většinou nepřesáhnou 25 cm.

A co dál? Veverky, ještěři a žabí proměny
Liberecká zoo se ale nechlubí jen velkými zvířaty. Mezi dalšími přírůstky jsou dvě mláďata veverky Prévostovy (ty vypadají, jako by je někdo pomaloval červenou, černou a bílou barvou), šest malých ještěrů ploskorepů Henkelových nebo čtyři felsumy pruhované. A v zoo právě probíhá žabí metamorfóza – několik pulců pralesničky drobné se mění v malé pestrobarevné žabky.
Vložil: Kamil Fára