Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtějí mě zničit! Říká o auditu a odvolání exšéf záchranky a nově zvolený poslanec, který získal spoustu preferenčních hlasů

07.11.2013
Chtějí mě zničit! Říká o auditu a odvolání exšéf záchranky a nově zvolený poslanec, který získal spoustu preferenčních hlasů

Foto: KSČM

Popisek: Stanislav Mackovík

Dramatické obraty zažívá novopečený poslanec za KSČM Stanislav Mackovík. Ve volbách získal druhý největší počet preferenčních hlasů v Libereckém kraji. Radost mu však kalí souboj s vedením kraje. Jako šéf krajské záchranky byl vystaven v posledních několika měsících velkému počtu kontrol. Vše vyvrcholilo v úterý 5. listopadu, kdy byl na základě auditu odvolán z funkce. „Audit nazývám dojmologií. Jde o nekonečný příběh, jak mě dehonestovat a pokusit se mě ničit,“ míní.

Záchrance šéfoval Mackovík od roku 2010, ale působí zde od září 1993. I jako ředitel jednou za 14 dní se věnoval své původní profesi, létal zavěšený pod vrtulníkem. Od nástupu nové krajské vlády však čelil opakujícím se kontrolám, příliš si do oka nepadl s náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou. Dokonce se vyjádřil, že ho kraj šikanuje. „Audit nazývám dojmologií a je pokračováním seriálu, kdy do mě stříleli dvanáct měsíců,“ vysvětluje.

Vysoký plat lékařů? Jinak by mi ze záchranky utekli

V úterý odpoledne Liberecký kraj oznámil, že Mackovíka odvolává z funkce ředitele záchranné zdravotnické služby. „Hlavním důvodem odvolání jsou manažerská selhání vyplývající z forenzního auditu,“ vysvětlil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Prověrka hospodaření záchrance vyčítá, že je neúměrně drahá. Podle ní je například u liberecké záchranky druhý nejvyšší průměrný plat v porovnání s ostatními v České republice. Loni dosahoval plat lékařů i s přesčasy 96 tisíc korun. Mackovík však namítá. „Co jsem měl po akci Děkujeme odcházíme dělat, než zvýšit lékařům plat. Ze záchranky by mi utekli naproti přes ulici do nemocnice,“ konstatuje.

Mackovík po úspěšných volbách původně uvažoval, že skloubí funkci poslance a šéfa záchranky. „Plat ze záchranky dám na charitu,“ oznamoval. Pak však změnil názor a požádal o uvolnění z funkce ke konci roku pro výkon poslaneckého mandátu. S tím, že by záchranku vedl provizorní ředitel a Mackovík by se na svůj post po skončení poslancování mohl vrátit. „Oznámil jsem tento svůj úmysl v pondělí odpoledne hejtmanovi Půtovi. Ten mě ale nabádal, abych rezignoval,“ ozřejmuje Mackovík, který hejtmana neposlechl. „Druhý den odpoledne jsem se nejdříve od novinářů dozvěděl, že mě odvolali,“ uvádí.

Do nebe volající práce auditora

Nyní již bývalý ředitel teď pilně studuje audit a podivuje se nad některými jeho body. Čte například větu ze strany 66. „-Na skladě mělo být 226 kusů pneumatik. Prostým odhadem je jich cirka padesát procent - . Podle svědků přišel auditor do haly, porozhlédnul se a řekl – Tady není dvě stě pneumatik, odešel a napsal to do auditu. To je do nebe volající práce auditora, který za to vyinkasoval přes tři sta tisíc,“ komentuje s tím, že podobných vychytávek je ve zprávě více.

Nikdy jsem nelhal a lhát nebudu

I přes uvedený téměř roční souboj s vedením kraje uspěl Stanislav Mackovík v parlamentních volbách. V počtu preferenčních hlasů skončil v kraji druhý za populárním starostou Semil Janem Farským (Starostové pro Liberecký kraj). „Nesmírně si vážím podpory voličů, za panem Farským jsem zaostal o 155 hlasů. Nikdy jsem nelhal a lhát nebudu,“ sděluje.

V poslanecké sněmovně se Mackovík logicky chce hlavně věnovat zdravotnictví, blízko má k integrovanému záchrannému systému. Námětu k vylepšení má dost. Už loni kritizoval dojezdovou dobu, kdy je ze zákona sanitka povinná se dopravit k postiženému. V Česku je 20 minut, v Německu 12. Děsil se i snižování počtu lůžek. „Už teď máme někdy problém pacienta umístit,“ zmiňoval. Nelíbí se mu ani poplatky. „Nemyslím si, že za poplatky si někdo má zakoupit velociped či rybářský prut,“ míní.

Ke konci roku se operace odkládají

Upozorňuje i na farmaceutickou lobby stanovující vysoké ceny léků či na úhradovou vyhlášku, jejíž platnost nyní zrušil Ústavní soud. „Budu chtít sáhnout do zákona o záchrance a upravit postavení záchranné služby. Ochrana musí být garantovaná jako ji má třeba policie,“ domnívá se. Agresivita lidí totiž stoupá, počet napadení záchranářů roste.

„Situace je nelehká v mnoha nemocnicích, musí se řešit rychle. Dlouhodobě na podzim se v českých nemocnicích přestává operovat. Berou se jen akutní případy. Výkony se ke konci roku omezují kvůli špatně nastavenému systému,“ vypozoroval.

Jedinou jistotou je nejistota

Záchranář vstoupil do KSČM v devětatřiceti letech. Proč tak učinil, vysvětloval nedávno v regionální MF Dnes. „Nejsem stoupencem opozičních smluv. Nemám rád dělení společnosti na bohaté a chudé. V naší zemi obzvláště po kuponové privatizaci v devadesátých letech určitě neplatí, že každý bohatý je schopný a kdo jezdí autobusem či tramvají je líný a neschopný. KSČM neprosazuje rovnostářství, ale odmítá fungování politiky založené jen a jen na zisku pro kmotry,“ objasnil. „Pro občany se jedinou jistotou stala nejistota,“ charakterizoval současné rozpoložení části naší společnosti.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová