Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Chtějí mě zničit! Říká o auditu a odvolání exšéf záchranky a nově zvolený poslanec, který získal spoustu preferenčních hlasů

07.11.2013
Chtějí mě zničit! Říká o auditu a odvolání exšéf záchranky a nově zvolený poslanec, který získal spoustu preferenčních hlasů

Autor: KSČM

Popisek: Stanislav Mackovík

Dramatické obraty zažívá novopečený poslanec za KSČM Stanislav Mackovík. Ve volbách získal druhý největší počet preferenčních hlasů v Libereckém kraji. Radost mu však kalí souboj s vedením kraje. Jako šéf krajské záchranky byl vystaven v posledních několika měsících velkému počtu kontrol. Vše vyvrcholilo v úterý 5. listopadu, kdy byl na základě auditu odvolán z funkce. „Audit nazývám dojmologií. Jde o nekonečný příběh, jak mě dehonestovat a pokusit se mě ničit,“ míní.

Záchrance šéfoval Mackovík od roku 2010, ale působí zde od září 1993. I jako ředitel jednou za 14 dní se věnoval své původní profesi, létal zavěšený pod vrtulníkem. Od nástupu nové krajské vlády však čelil opakujícím se kontrolám, příliš si do oka nepadl s náměstkyní hejtmana pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou. Dokonce se vyjádřil, že ho kraj šikanuje. „Audit nazývám dojmologií a je pokračováním seriálu, kdy do mě stříleli dvanáct měsíců,“ vysvětluje.

Vysoký plat lékařů? Jinak by mi ze záchranky utekli

V úterý odpoledne Liberecký kraj oznámil, že Mackovíka odvolává z funkce ředitele záchranné zdravotnické služby. „Hlavním důvodem odvolání jsou manažerská selhání vyplývající z forenzního auditu,“ vysvětlil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Prověrka hospodaření záchrance vyčítá, že je neúměrně drahá. Podle ní je například u liberecké záchranky druhý nejvyšší průměrný plat v porovnání s ostatními v České republice. Loni dosahoval plat lékařů i s přesčasy 96 tisíc korun. Mackovík však namítá. „Co jsem měl po akci Děkujeme odcházíme dělat, než zvýšit lékařům plat. Ze záchranky by mi utekli naproti přes ulici do nemocnice,“ konstatuje.

Mackovík po úspěšných volbách původně uvažoval, že skloubí funkci poslance a šéfa záchranky. „Plat ze záchranky dám na charitu,“ oznamoval. Pak však změnil názor a požádal o uvolnění z funkce ke konci roku pro výkon poslaneckého mandátu. S tím, že by záchranku vedl provizorní ředitel a Mackovík by se na svůj post po skončení poslancování mohl vrátit. „Oznámil jsem tento svůj úmysl v pondělí odpoledne hejtmanovi Půtovi. Ten mě ale nabádal, abych rezignoval,“ ozřejmuje Mackovík, který hejtmana neposlechl. „Druhý den odpoledne jsem se nejdříve od novinářů dozvěděl, že mě odvolali,“ uvádí.

Do nebe volající práce auditora

Nyní již bývalý ředitel teď pilně studuje audit a podivuje se nad některými jeho body. Čte například větu ze strany 66. „-Na skladě mělo být 226 kusů pneumatik. Prostým odhadem je jich cirka padesát procent - . Podle svědků přišel auditor do haly, porozhlédnul se a řekl – Tady není dvě stě pneumatik, odešel a napsal to do auditu. To je do nebe volající práce auditora, který za to vyinkasoval přes tři sta tisíc,“ komentuje s tím, že podobných vychytávek je ve zprávě více.

Nikdy jsem nelhal a lhát nebudu

I přes uvedený téměř roční souboj s vedením kraje uspěl Stanislav Mackovík v parlamentních volbách. V počtu preferenčních hlasů skončil v kraji druhý za populárním starostou Semil Janem Farským (Starostové pro Liberecký kraj). „Nesmírně si vážím podpory voličů, za panem Farským jsem zaostal o 155 hlasů. Nikdy jsem nelhal a lhát nebudu,“ sděluje.

V poslanecké sněmovně se Mackovík logicky chce hlavně věnovat zdravotnictví, blízko má k integrovanému záchrannému systému. Námětu k vylepšení má dost. Už loni kritizoval dojezdovou dobu, kdy je ze zákona sanitka povinná se dopravit k postiženému. V Česku je 20 minut, v Německu 12. Děsil se i snižování počtu lůžek. „Už teď máme někdy problém pacienta umístit,“ zmiňoval. Nelíbí se mu ani poplatky. „Nemyslím si, že za poplatky si někdo má zakoupit velociped či rybářský prut,“ míní.

Ke konci roku se operace odkládají

Upozorňuje i na farmaceutickou lobby stanovující vysoké ceny léků či na úhradovou vyhlášku, jejíž platnost nyní zrušil Ústavní soud. „Budu chtít sáhnout do zákona o záchrance a upravit postavení záchranné služby. Ochrana musí být garantovaná jako ji má třeba policie,“ domnívá se. Agresivita lidí totiž stoupá, počet napadení záchranářů roste.

„Situace je nelehká v mnoha nemocnicích, musí se řešit rychle. Dlouhodobě na podzim se v českých nemocnicích přestává operovat. Berou se jen akutní případy. Výkony se ke konci roku omezují kvůli špatně nastavenému systému,“ vypozoroval.

Jedinou jistotou je nejistota

Záchranář vstoupil do KSČM v devětatřiceti letech. Proč tak učinil, vysvětloval nedávno v regionální MF Dnes. „Nejsem stoupencem opozičních smluv. Nemám rád dělení společnosti na bohaté a chudé. V naší zemi obzvláště po kuponové privatizaci v devadesátých letech určitě neplatí, že každý bohatý je schopný a kdo jezdí autobusem či tramvají je líný a neschopný. KSČM neprosazuje rovnostářství, ale odmítá fungování politiky založené jen a jen na zisku pro kmotry,“ objasnil. „Pro občany se jedinou jistotou stala nejistota,“ charakterizoval současné rozpoložení části naší společnosti.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace