Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zklidněte se a nedělejte podrazy. Nebo dopadneme jako ODS, vyzývají sociální demokraté ze severu Čech

05.11.2013
Zklidněte se a nedělejte podrazy. Nebo dopadneme jako ODS, vyzývají sociální demokraté ze severu Čech

Autor: aTeo

Popisek: Bohuslav Sobotka očima grafika aTeo

Pokus o odstavení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky den po volbách a lhaní o schůzce v Lánech pobouřilo členskou základnu i na severu Čech. „Dostávám na toto téma každý den spoustu mailů,“ říká Parlamentním listům.cz sociální demokratka ze Zákup Sylva Moravcová, která usilovala o hlasy voličů do parlamentních voleb v Libereckém kraji ze 4. místa. „Je potřeba sestavit vládu, je tu hodně věcí, které se musí prohlasovat,“ uvědomuje si a děsí se nezdaru a případných dalších voleb za pár měsíců.

Podobně smýšlí i sociálnědemoratický krajský zastupitel Jaroslav Podzimek. „Volby jsme vyhráli a budeme sestavovat vládu. V čem je problém? V touze po moci a korytech?“ ptá se na Facebooku. „Pak to máme příště spočítané. Vzájemné podrazy nám lidé neodpustí a dopadneme jako ODS,“ obává se.

Podporujeme Sobotku, ne Haška

Na řadě facebookových profilů sociálních demokratů se v těchto dnech objevuje petiční akce Podporuji Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška. Je i u Sylvy Moravcové. „Hlavně si nyní přeji zklidnění situace. A doufám, že se našemu vyjednávacímu týmu podaří sestavit s lidovci a Ano vládu. Kdyby se tak nestalo, bude to pro naše voliče představovat obrovské zklamání,“ míní Moravcová.

Zákupská sociální demokratka se prioritně věnuje ekonomice. I z tohoto důvodu si uvědomuje nutnost vytvoření stabilní vlády, která vytvoří vhodné podmínky pro podnikatelské prostředí. „Nedokážu se vyrovnat s tím, že spousta našich spoluobčanů se dostává na hranici bídy. Zastávám se však i živnostníků a drobných podnikatelů. Protože kdo jiný vytváří pracovní místa než oni,“ upozorňuje. Preferuje klasickou koalici, nikoli toleranci menšinové vlády ČSSD. „Ta by byla velmi křehká a hrozily by předčasné volby,“ domnívá se Moravcová.

Školácká chyba. Hašek je mladý a vůbec to nedomyslel

Nicméně kvůli rozhádanosti ve vedení ČSSD je tato varianta stále reálně ve hře. Přispěla k tomu hlavně snaha vlivné skupiny uvnitř ČSSD těsně po volbách svrhnout předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a do čela vyjednávacího týmu dosadit ambiciózního druhého muže strany Michala Haška. Tomu navíc předcházela tajemná schůzka haškovců v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem za zády předsedy ČSSD a vyvrcholila bezostyšným Haškovým lhaním v televizi a novinách. Jak tento počin vidí Moravcová? „Považuju to za naprosto školáckou chybu. Sobotka jde do televize a oni nakráčí tajně na Hrad. To je nesolidní. Panu Haškovi je 37 let, je to velmi mladý člověk a vůbec nedomyslel, co se stane,“ myslí si.

Vyšachování předsedy. To nejhorší, co nás mohlo potkat

Zaráží jí i načasování nedělního předsednictva strany. „Jestli měli výhrady proti předsedovi, měli je řešit v jiném časovém období než den po volbách, kdy byli pod silnými emocemi,“ konstatuje Moravcová pro Parlamentní listy.cz. „Byla jsem v šoku, když jsem se ze zpráv dozvěděla co se tam děje. Bylo to nejhorší, co nás mohlo potkat,“ dodala.

Měli jsme počkat pár dní. Hlavy by vychladly

V tomto se shoduje s krajským předsedou ČSSD Robertem Duškem. Ten těsně po volbách v regionálním tisku Sobotku kritizoval s tím, že by měl vyvodit za volební výsledek osobní odpovědnost. Později však připustil, že byla chyba, že se bouřlivé předsednictvo ČSSD sešlo hned v neděli. „Převládlo tam zklamání. Kdybychom počkali pár dní, hlavy by vychladly, a nebyli bychom tam, kde jsme,“ sdělil pro MF Dnes.

Velice ostře se pro tento list vyjádřil i sociálnědemokratický senátor za Českolipsko Karel Kapoun. „Kdo lže, nemá v politice co dělat,“ stvrdil svůj nemilosrdný ortel nad Michalem Haškem a spol, který s ním sdílí i mnozí další sociální demokraté.

„Je mi líto všech voličů, kteří doufali ve změnu. Pokud by mělo v květnu dojít k předčasným volbách, bude účast ještě menší,“ prorokovala pro Parlamentní listy.cz Moravcová.

Podrazy nám lidi neodpustí

Podobný názor vyjevil na Facebooku další sociální demokrat, krajský zastupitel Jaroslav Podzimek. „Volby jsme vyhráli a budeme sestavovat vládu. V čem je problém? V touze po moci a korytech?“ ptá se. „Pak to máme příště spočítané. Vzájemné podrazy nám lidé neodpustí a dopadneme jako ODS,“ obává se.

Voliči nám věřili. Zklamat je by bylo tragické

Moravcová doufá, že k této nejhorší variantě nedojde. „Je velmi důležité neustále mluvit s klubem našich poslanců. Protože musíme dát záruku, že našich 50 poslanců bude táhnout za jeden provaz,“ zdůrazňuje. „Věřím, že Bohuslav Sobotka dokáže situaci ukočírovat a vášně se uklidní.“

Pro Sylvu Moravcovou je to důležité i proto, že v článku pro Parlamentní listy.cz před volbami napsala:  Voliči nám věří. Zklamat je by bylo pro sociální demokracii tragické. „A já teď chci udělat všechno proto, aby to tragické nebylo. Ustanovila se poslanecká sněmovna a sestavila vláda,“ uzavřela sociální demokratka ze Zákup.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace