Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zklidněte se a nedělejte podrazy. Nebo dopadneme jako ODS, vyzývají sociální demokraté ze severu Čech

05.11.2013
Zklidněte se a nedělejte podrazy. Nebo dopadneme jako ODS, vyzývají sociální demokraté ze severu Čech

Foto: aTeo

Popisek: Bohuslav Sobotka očima grafika aTeo

Pokus o odstavení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky den po volbách a lhaní o schůzce v Lánech pobouřilo členskou základnu i na severu Čech. „Dostávám na toto téma každý den spoustu mailů,“ říká Parlamentním listům.cz sociální demokratka ze Zákup Sylva Moravcová, která usilovala o hlasy voličů do parlamentních voleb v Libereckém kraji ze 4. místa. „Je potřeba sestavit vládu, je tu hodně věcí, které se musí prohlasovat,“ uvědomuje si a děsí se nezdaru a případných dalších voleb za pár měsíců.

Podobně smýšlí i sociálnědemoratický krajský zastupitel Jaroslav Podzimek. „Volby jsme vyhráli a budeme sestavovat vládu. V čem je problém? V touze po moci a korytech?“ ptá se na Facebooku. „Pak to máme příště spočítané. Vzájemné podrazy nám lidé neodpustí a dopadneme jako ODS,“ obává se.

Podporujeme Sobotku, ne Haška

Na řadě facebookových profilů sociálních demokratů se v těchto dnech objevuje petiční akce Podporuji Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška. Je i u Sylvy Moravcové. „Hlavně si nyní přeji zklidnění situace. A doufám, že se našemu vyjednávacímu týmu podaří sestavit s lidovci a Ano vládu. Kdyby se tak nestalo, bude to pro naše voliče představovat obrovské zklamání,“ míní Moravcová.

Zákupská sociální demokratka se prioritně věnuje ekonomice. I z tohoto důvodu si uvědomuje nutnost vytvoření stabilní vlády, která vytvoří vhodné podmínky pro podnikatelské prostředí. „Nedokážu se vyrovnat s tím, že spousta našich spoluobčanů se dostává na hranici bídy. Zastávám se však i živnostníků a drobných podnikatelů. Protože kdo jiný vytváří pracovní místa než oni,“ upozorňuje. Preferuje klasickou koalici, nikoli toleranci menšinové vlády ČSSD. „Ta by byla velmi křehká a hrozily by předčasné volby,“ domnívá se Moravcová.

Školácká chyba. Hašek je mladý a vůbec to nedomyslel

Nicméně kvůli rozhádanosti ve vedení ČSSD je tato varianta stále reálně ve hře. Přispěla k tomu hlavně snaha vlivné skupiny uvnitř ČSSD těsně po volbách svrhnout předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a do čela vyjednávacího týmu dosadit ambiciózního druhého muže strany Michala Haška. Tomu navíc předcházela tajemná schůzka haškovců v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem za zády předsedy ČSSD a vyvrcholila bezostyšným Haškovým lhaním v televizi a novinách. Jak tento počin vidí Moravcová? „Považuju to za naprosto školáckou chybu. Sobotka jde do televize a oni nakráčí tajně na Hrad. To je nesolidní. Panu Haškovi je 37 let, je to velmi mladý člověk a vůbec nedomyslel, co se stane,“ myslí si.

Vyšachování předsedy. To nejhorší, co nás mohlo potkat

Zaráží jí i načasování nedělního předsednictva strany. „Jestli měli výhrady proti předsedovi, měli je řešit v jiném časovém období než den po volbách, kdy byli pod silnými emocemi,“ konstatuje Moravcová pro Parlamentní listy.cz. „Byla jsem v šoku, když jsem se ze zpráv dozvěděla co se tam děje. Bylo to nejhorší, co nás mohlo potkat,“ dodala.

Měli jsme počkat pár dní. Hlavy by vychladly

V tomto se shoduje s krajským předsedou ČSSD Robertem Duškem. Ten těsně po volbách v regionálním tisku Sobotku kritizoval s tím, že by měl vyvodit za volební výsledek osobní odpovědnost. Později však připustil, že byla chyba, že se bouřlivé předsednictvo ČSSD sešlo hned v neděli. „Převládlo tam zklamání. Kdybychom počkali pár dní, hlavy by vychladly, a nebyli bychom tam, kde jsme,“ sdělil pro MF Dnes.

Velice ostře se pro tento list vyjádřil i sociálnědemokratický senátor za Českolipsko Karel Kapoun. „Kdo lže, nemá v politice co dělat,“ stvrdil svůj nemilosrdný ortel nad Michalem Haškem a spol, který s ním sdílí i mnozí další sociální demokraté.

„Je mi líto všech voličů, kteří doufali ve změnu. Pokud by mělo v květnu dojít k předčasným volbách, bude účast ještě menší,“ prorokovala pro Parlamentní listy.cz Moravcová.

Podrazy nám lidi neodpustí

Podobný názor vyjevil na Facebooku další sociální demokrat, krajský zastupitel Jaroslav Podzimek. „Volby jsme vyhráli a budeme sestavovat vládu. V čem je problém? V touze po moci a korytech?“ ptá se. „Pak to máme příště spočítané. Vzájemné podrazy nám lidé neodpustí a dopadneme jako ODS,“ obává se.

Voliči nám věřili. Zklamat je by bylo tragické

Moravcová doufá, že k této nejhorší variantě nedojde. „Je velmi důležité neustále mluvit s klubem našich poslanců. Protože musíme dát záruku, že našich 50 poslanců bude táhnout za jeden provaz,“ zdůrazňuje. „Věřím, že Bohuslav Sobotka dokáže situaci ukočírovat a vášně se uklidní.“

Pro Sylvu Moravcovou je to důležité i proto, že v článku pro Parlamentní listy.cz před volbami napsala:  Voliči nám věří. Zklamat je by bylo pro sociální demokracii tragické. „A já teď chci udělat všechno proto, aby to tragické nebylo. Ustanovila se poslanecká sněmovna a sestavila vláda,“ uzavřela sociální demokratka ze Zákup.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová