Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V kvalitě zdravotnictví jsme těsně za Německem, tvrdil v Liberci exministr Heger. Lázně prý mají smůlu

19.10.2013
V kvalitě zdravotnictví jsme těsně za Německem, tvrdil v Liberci exministr Heger. Lázně prý mají smůlu

Foto: ParlamentníListy.cz

Popisek: Leoš Heger (TOP 09)

Do libereckého hotelu Zlatý lev pozvali místní členové TOP 09 exministra zdravotnictví Leoše Hegra, který je lídrem jejich strany v Hradeckém kraji. Úlohu hostitele přijal primář cévní chirurgie liberecké nemocnice Jan Marušiak, který je trojkou Topky v Libereckém kraji do parlamentních voleb. „Leoš Heger byl nejdéle sloužící polistopadový ministr zdravotnictví. Dařilo se mu nalézat konsenzus mezi jednotlivými lobbistickými skupinami ve zdravotnictví, vydržel velmi obtížné období odborářské iniciativy Děkujeme odcházíme," upozornil v úvodním slově primář. „Zdravotnictví se rozhodně nenáchází v nějakém tristním stavu, jak se nám snaží některé odborářské skupiny namluvit," dodal Marušiak.

Poté se již slova v salonku Franze Josefa v libereckém hotelu Zlatý lev chopil exministr Leoš Heger. „V roce 2012 prošlo naše zdravotnictví testem evropského posuzování kvality zdravotních systémů. My jsme se umístili v horní polovině těsně za Německem. Hodnotí se několik parametrů, nejlépe v první třetině jsme na tom v dostupnosti péče," konstatoval exministr.

Kritická tvrzení tehdejší parlamentní opozice o rozpadu péče označil za nepravdivá. Platy nemocničních lékařů se podle jeho vyjádření zvýšily za dva roky o 20 procent. „Není to moc, čekal jsem to lepší. Ale zase v době kdy překonáváme hospodářskou krizi jde o jeden z mála sektorů, kde platy takto stouply," konstatoval.

Musíme tlačit na platy ve zdravotnictví. Nebo doktoři odejdou

„Zdravotnictví potřebuje přidat. Pokud se má rozvíjet, můžeme sice rok dva přibrzdit, ale nemůže to trvat pět. Pak už bychom zaostali," ozřejmil bývalý ministr zdravotnictví.

Exministr si uvědomuje, že do budoucna musí platy ve zdravotnictví jít nahoru. „Po odeznění hospodářské krize je potřeba tlačit na platy. Nebo budou doktoři odcházet do zahraničí,“ uvědomil si. Problém je hlavně s platy začínajících lékařů, kteří po mnohaletém náročném studiu mají nástupní plat 17 tisíc hrubého.

Máme deset tisíc lůžek navíc oproti evropskému průměru

V Česku je podle Hegera nadbytečná síť poskytovatelů ambulantní a nemocniční péče. „Oproti evropskému průměru máme deset tisíc lůžek navíc. Takže jestli dojde k nějakým redukcím a útlumům, nebude to tragédie," domníval se. Vyvrátil i názory, že jsou na tom všechny nemocnice špatně. „Podle mých údajů si nejméně polovina nemocnic vede rozumně a stabilně. Propad se nezvyšuje," tvrdil Heger. 

Zvýšená konkurence ve zdravotnictví má podle jeho vyjádření zvýhodnit úspěšné s dobrou pověstí na úkor těch méně úspěšných. „A měla by vést k jejich redukci. Nyní sledujeme začátek tohoto procesu. Pokud se s tím něco neudělá, bude zdravotnictví neustále vláčet s sebou kouli na noze," přirovnal.

Lázně mají smůlu

Lázeňství v Česku prochází velkou krizí. Klientů jim razantně ubývá. Stěžují si hlavně na úhradovou vyhlášku a nový indikační seznam chorob. Kvůli němu mají údajně padesátiprocentní úbytek pacientů a musejí odmítat těžce nemocné. Mají šanci na změnu k lepšímu? „Říkám na rovinu, že to pro lázně nevidím do budoucna příliš optimisticky. Chápu, že nás nemají rádi, ale úbytek pacientů nastal už dávno, začal zhruba před 15 lety,“ upozornil lídr Topky v Královéhradeckém kraji.

Úhrady lázním klesaly průběžně. „My jsme k tomu přispěli poslední kapkou, ale ten proces běžel samovolně bez našeho přičinění. Za poslední čtyři roky došlo k propadu jedné miliardy. Alespoň se začali vracet zahraniční klienti,“ vypozoroval.

Lázně jsou podle exministra převážně privátním sektorem s výjimkou tří státních. „V polovině devadesátých let zažívaly konjunkturu, lázně se opravily a někde zvyšovaly kapacity. Nyní se vývoj obrátil a nastalo velké konkurenční pnutí. Ale není pravdou, že by všechny lázně krachovaly,“ sdělil. Slušně se drží hlavně rehabilitační složka lázní. K úpravám, ke kterým došlo, řekl: „Medicína se změnila a bylo nutné udělat nějakou probírku. Seznam se tvořil za účasti všech odborných společnosti, které posílají lidi do lázní,“ uvedl Heger.

Na jeho slova navázal Jan Marušiak. „Ze všech stran se nyní chrlí informace jak třicet procent nemocnic zřejmě zkrachuje a lidé budou umírat na ulicích. Nic takového vůbec se neděje,“ vyvrátil primář. A zdůraznil důležitost kvality managementu jednotlivých nemocnic, jak dokážou se svým rozpočtem zacházet. „V řadě nemocnic to neumí. A když jdou do dluhů, natáhnou ruku a žádají stát, aby jim přisypal peníze. Jsou přitom velké nemocnice s vyrovnaným rozpočtem,“ konstatoval.

Obamova zdravotnická reforma: V USA levicová, v Evropě asociální

Velké debaty o zdravotnictví se vedou i v jiných koutech planety. Jedna z nejvášnivějších v USA, kde prezident Obama prosazuje zdravotnickou reformu. „Oponenti ho kritizují, že je levičák. Kdyby ale ta jeho verze, kterou asi prosadí, přišla do Evropy, bude odsouzena jako naprosto asociální a neprojde,“ vysvětlil Heger.

Na debatu s Leošem Hegrem, který je už 41 let lékařem, přišli hlavně jeho kolegové. Rozebírala se odborná zdravotnická témata. Heger říkal i často nepopulární názory rozvážným nekonfliktním způsobem, takže žádná výrazná kontroverze nenastala.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová