Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Paroubek je jediný, kdo se může postavit Zemanovi, tvrdí liberečtí Lvi. Lídr prozradil i tajné důvody, proč vzdal volby

17.10.2013
Paroubek je jediný, kdo se může postavit Zemanovi, tvrdí  liberečtí Lvi. Lídr prozradil i tajné důvody, proč vzdal volby

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Volební plakát

Král je lídrem Lvů v kraji bílých tygrů, aneb právník Jaroslav Král je jedničkou Národních socialistů Lva 21 v Libereckém kraji. Strana jde do voleb bez svého předsedy Jiřího Paroubka. „Vadil mu bojkot médií, přitom jde o silnou figuru. Je jediný kdo se může intelektem a zkušenostmi rovnat Miloši Zemanovi,“ domníval se Král, který se s Paroubkem zná už od mládí.

O minulé vládě si myslí, že byla nejhorší po Listopadu. „Jsme jediní ve Střední Evropě, kdo se dostal do ekonomického propadu. Všechny země kolem nás rostou – Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko. Je to záležitost Topolánkovy, ale zejména Nečasovy vlády,“ myslel si.

Příliš optimističtí nejsou Národní socialisté ani ve výhledu po volbách. Vznikne podle nich pravicová vláda, kdy se spojí středopravé strany a uskupení. „Nebude to ale stabilní vláda,“ uvedl Král. Do parlamentu se podle něj dostanou i nesourodé subjekty. „Začnou se drolit, vzniknou u nich rozpory, vylučování, nastane efekt přeběhlictví. Projeví se naplno i krize v ČSSD, která je teď skrytá. Pokud sněmovna vydrží čtyři roky, bude to zázrak,“ zavěštil Král.

Na prvním místě ekonomika, až pak sociálno

Lvi předpokládají svojí voličskou základnu mezi nižší střední vrstvou, zaměstnanci. Tedy velice podobnou jako ČSSD. „Ale také podnikatelé a živnostníci. Tady se budeme podstatně lišit od sociálních demokratů. Naše strana už za první republiky nebyla vyloženě dělnická. Měla hodně malých podnikatelů, inteligence. Tyto vrstvy k nám budou tíhnout,“ myslel si Král.

Od klasické levice se liší i ve filozofii. „Socialisté všech odstínů většinou spoléhají na přerozdělování. My stavíme na první místo ekonomiku. Nejprve musíme hodnoty vytvořit a nastartovat růst, teprve následně je přerozdělit na sociální opatření a část dát na investice,“ vysvětlil.

Pravice nechá neplavce utopit, my ho zachráníme

Pro lepší názornost uvedl příklad s neplavcem. „Když se dostane člověk neumějící plavat do vody, začne se topit. Komunisté ho do vody vůbec nepustí. Pravice chce naučit toho člověka plavat. V tom se s ní ztotožňujeme. Lišíme se tím, že když se plavat nenaučí, pravice ho nechá utopit. My ho z vody vytáhneme na břeh, dáme mu umělé dýchání, opět mu vysvětlíme jak se správně naučit plavat. Buď se to naučí, nebo pochopí, že do vody nemá chodit,“ objasnil Král.

Jiří Paroubek do voleb nejde

Předseda národních socialistů Lva 21 Jiří Paroubek do voleb nejde. Znamená to, že usoudil, že volební výsledek jeho strany nebude žádná sláva a nechtěl riskovat svoji pověst? „Částečně se to dá takto říci,“ potvrdil Král. Ale jsou i jiné důvody. „V době kdy se hlasovalo o důvěře Rusnokově vládě, byli jsme v průzkumech na 3 procentech. Ale naši dva poslanci – Jiří Paroubek a Petr Benda – hlasovali proti ní. Tím nám klesla podpora, protože většina společnosti Rusnokovu vládu podporovala,“ vypozoroval Král.

Jsme jediná země ve Střední Evropě, která se dostala do ekonomického propadu

Lidé podle jeho názoru chtěli, aby se ukončila agonie po Nečasově vládě. „Ta byla nejhorší vládou po Listopadu jak z hlediska výsledků, tak i skandálů. Jsme jediní ve Střední Evropě, kdo se dostal do ekonomického propadu. Všechny země kolem nás sice mírně, ale rostou – Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko,“ vyjmenoval. „Je to záležitost Topolánkovy, ale zejména Nečasovy vlády,“ myslel si národní socialista.

Jiří Paroubek podle něj v projevu detailně vysvětlil, proč nepodpořil Rusnokovu vládu, což veřejnost nepochopila. „Přála si hlavně, aby už konečně skončila ta vláda předešlá,“ zopakoval Král.

Paroubek je jediný kdo se může intelektuálně a zkušenostmi rovnat Zemanovi

Bývalého premiéra a nynějšího předsedu Národních socialistů také naštval nezájem médií o jeho osobu. „Přitom Paroubek je těžká figura, jediný kdo se může intelektem, vědomostmi a zkušenostmi rovnat Miloši Zemanovi. Proto tímto krokem protestuje proti tomuto embargu,“ objasnil Král, který je Paroubkovým osobním přítelem a dobře ho zná.

Nejsme strana jednoho muže

Předseda Národních socialistů dokonce navrhoval spolustraníkům, aby do nejbližších voleb nešli. „V demokratické diskuzi jsme se rozhodli, že kandidovat budeme. Ukazuje to podle mě, že nejsme stranou jednoho muže, jako je tomu u Andreje Babiše. Naopak u nás se ve vedení demokraticky hlasuje a rozhoduje se v kolektivních orgánech,“ vysvětlil Jan Vondrouš, jednička Lvů v Pardubickém kraji.

Opět vznikne pravicová vláda

Svůj hlavní cíl vidí Národní socialisté Lev 21 v příštích parlamentních volbách. „Nyní uspěje Andrej Babiš se svým hnutím. S největší pravděpodobností bude pravicová vláda,“ šokoval svým názorem Vondrouš, který počítá, že vznikne koalice Babišovy strany s ODS, Topkou a KDÚ-ČSL.

ČSSD se ocitne v krizi

Připojil se k němu i Král. „Je to nejpravděpodobnější varianta. Sociální demokraté neudělají podle mě přes třicet procent,“ domníval se. A to jim stačit nebude. „Jedině že by se domluvil Bohuslav Sobotka na vládě s Karlem Schwarzenbergem,“ spekuloval Vondrouš.

Do hry však může také výrazně vstoupit prezident Miloš Zeman. „Pokud ve volbách dostane více preferenčních hlasů Michal Hašek než předseda Sobotka, využije to prezident k tomu, že pověří v případě vítězství ČSSD sestavováním vlády právě jeho. Nastane pnutí v sociální demokracii a strana se ocitne v krizi. Ona už tam stejně probíhá, ale je skrytá,“ věštil Král.

Volby nic nevyřeší. Strany se začnou drolit

Do parlamentu se podle Krále dostanou i ne příliš čitelná uskupení. „Uspět může několik vnitřně nesourodých stran, účelové podnikatelské projekty - Babišovo Ano či Okamurův Úsvit. Začnou se drolit, budou u nich rozpory, vylučování, nastane efekt přeběhlictví ještě větší než v minulosti. Pokud sněmovna vydrží čtyři roky, bude to zázrak,“ okomentoval Král.

„Ve výsledku vznikne ne příliš stabilní vláda, která bude ostře atakovaná. Tyhle volby absolutně nic nevyřeší. Proto je důležité se připravit na ty další,“ konstatoval Vondrouš. 

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová