Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čunka uznávám. Není to žádný rasista, tvrdí liberecký lídr lidovců. A o těch proklínaných buňkách pro Romy prozradil…

16.10.2013
Čunka uznávám. Není to žádný rasista, tvrdí liberecký lídr lidovců. A o těch proklínaných buňkách pro Romy prozradil…

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Kamil Jan Svoboda

Přímý pohled Kamila Jana Svobody hledí v tomto předvolebním období na Liberečany ze dveří autobusů či plakátovacích ploch. Na billboardech slibuje, že dá zemi do pořádku. „Naše země nefunguje normálně. Jsem přesvědčen, že bývalé vládní strany selhaly. Ale nebudou fungovat ani recepty, které nabízí levice. Stojí na zvyšování daní a rozšiřování moci státu,“ myslí si liberecký lídr KDÚ-ČSL do nadcházejících parlamentních voleb.

Lidovci podle něj nabízejí profesionální a úspornou státní správu, lepší podmínky pro podnikání a solidaritu se skutečně potřebnými. Tato tradiční strana vymizela z vlády i z parlamentu, což je pro politickou stabilitu naší země asi škoda.

Podnikatelé s lidskou bídou jsou jako Šmejdi

Velkým tématem Kamila Jana Svobody je řešení rozbušky, která hrozí vypuknutím národnostních nepokojů. „Stát musí skrze dávky přestat podporovat podnikatele s lidskou bídou a neumožňovat vytváření sociálně vyloučených lokalit,“ domníval se a přirovnal tyto podnikavce k těm, kteří byli vyobrazení ve známém dokumentu Šmejdi. „Zároveň je ale nutné prověřit, zda jsou všechny různé dávky vypláceny spravedlivě a využívány účelně. Například je vhodné je navázat na dodržování školní docházky,“ doplnil.

Z podobného soudku je boj proti lichvě. „Poplatky za exekuce jsou naprosto nehorázné. Chceme jasně stanovit, co je to lichva. Také budeme prosazovat zákaz půjček nad 20 procent RPSN,“ uvedl.

V buňkách mají lidé pořádek

V předražených ubytovnách bydlí a lichvě propadají lidé sociálně slabí, často Romové. Svoboda se je snaží svými programovými body uchránit před těmito nebezpečími. Pracoval však na ministerstvu pro místní rozvoj a jako svého šéfa tam měl Jiřího Čunka, lidoveckého ministra, bývalého starostu Vsetína a současného senátora. Ten je kvůli svému postupu proti neplatičům nájemného převážně se rekrutujícího z romského etnika považován některými lidmi za rasistu. Svoboda si Čunka váží a uznává ho. „Rozhodně to není žádný rasista,“ říká přesvědčeně. A vysvětluje vsetínský případ, kdy Jiří Čunek inicioval výstavbu obytných buněkk, do kterých se pak nastěhovali neplatiči nájemného. „Dodneška tam lidé bydlí a mají pořádek nejen doma, ale i ve společných prostorech,“ vysvětlil.

Mít děti musí být výhodné

Lidovci se prezentují prorodinnou politikou. Kamil Jan Svoboda má ohledně dětí splněno, má tři potomky. Navrhuje daňové zvýhodnění pro rodiče. „Když si podnikatel může odečíst z daní nové auto, proč by něco podobného nemohlo být u rodičů. Dítě může rodiče stát do konce vysokoškolského studia až dva miliony korun. Chápu je jako investici do budoucnosti celé naší země. A současný model rodiče výrazně znevýhodňuje,“ domníval se. „Týká se to samozřejmě jen těch, kteří chodí do práce a platí daně,“ upozornil.

Ateistické severní Čechy – těžká pozice pro KDU-ČSL

Program KDÚ-ČSL je přijatelný pro větší množství lidí, než jim potom vhodí hlas. Zvláště v jedné z nejateističtějších oblastí na světě, v severních Čechách. Častý je i názor – Ano, mají mladé vedení, ale pod nimi členská základna je zatuchlá, zkostnatělá, nemoderní. „Je pravda, že máme starší členskou základnu. Tito lidé nejsou tolik otevření trendům nové doby, žijí hodně na vesnicích, mají rádi tradici. Ale když se s nimi setkáváme a předkládáme jim svoje názory, které rozhodně nejsou zkostnatěle, jsou k nim vstřícní a podporují nás,“ objasnil Svoboda.

Chybná hospodářská politika minulé vlády

Šéfem KDÚ-ČSL je Pavel Bělobrádek. Ten v úvodním slově k volební kampani KDÚ-ČSL tvrdě kritizoval minulou vládu. „Česká ekonomika si prošla nejdelší recesí ve své historii. Byla zapříčiněna chybnou hospodářskou politikou. Minulá vláda pod heslem ozdravení veřejných financí recesi ještě umocnila. Domácí ekonomika klesala a místo pomoci se dočkala podpásové rány – snižování investic ze strany státu a zvyšování daní v nejhorší možnou chvíli. Zatímco okolní země ekonomicky rostly, Česko klesalo,“ popsal předseda KDÚ-ČSL.

Poprvé nás budou volit někteří pravicoví voliči

I proto mnozí tápající a zklamaní pravicoví voliči možná vhodí svůj hlas ve volbách lidovcům. „Někteří o tom uvažují poprvé v životě. Jsou to ti, kteří se bojí experimentu ve formě Ano 2011,“ konstatoval Svoboda. Zajímaví mohou podle něj být lidovci i pro některé ne vyloženě levicové voliče ČSSD. „Jsou to ti, kteří si myslí, že ČSSD populisticky slibuje nemožné a nesplnitelné,“ zhodnotil.

Zakázat předvolební průzkumy

Lidovci se v předvolebních průzkumech většinou pohybují nad pětiprocentní hranicí. I když situace je nepřehledná, průzkumy se objevují s nadsázkou tři denně a každý vychází jinak. Jejich věrohodnost je proto zavádějící. Vloni při krajských volbách například v Libereckém kraji z nich nezůstal na kameni kámen, volby dopadly úplně jinak. „Předvolební průzkumy bych dva měsíce před volbami zakázal. Mám signály, že v minulosti určití lobbisté měli blízké styky s agenturami a dokázali určité straně přidat, aby vypadala, že je volitelná a že se dostane do parlamentu. Což má velký psychologický efekt,“ vypozoroval.

Dělejte si svoji kampaň

Kamil Jan Svoboda se uchýlil k neobvyklému kroku. „Máme na kandidátce slušné pracovité lidi. Zaznamenal jsem, že v jiných krajích nastal problém, že když si někdo dělal svoji kampaň, byl za to potrestán. Já jsem naopak všechny kandidáty KDÚ-ČSL v Libereckém kraji vyzval, aby se propagovali a udělali všechno proto, aby nás přeskočili,“ sdělil.

Drábek posílal lidi na dno společnosti

Dvojkou lidovců v Libereckém kraji je jablonecký lékař Michael Vraný, který loni kandidoval na senátora a jen těsně se nedostal do druhého kola. Vraný je od roku 1990 primářem chirurgie jablonecké nemocnice. V loňském rozhovoru pro Parlamentní listy.cz ostře kritizoval dva ministry TOP 09. Osobně se zná s Jablonečanem a bývalým ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. „Nesouhlasím s jeho kroky. Posílá lidi na dno společnosti. Vidím to jako lékař. Předepíšu pacientovi v dobré víře léky či navrhnu nějakou péči a pak zjistím, že někteří nemají na jejich zaplacení,“ podivil se.

Plíživá privatizace nemocnic

Ostře se pustil i do tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera. „Je ve vleku různých zájmových skupin. Pod jeho vedením dochází k plíživé privatizaci zdravotnictví pod nadvládou pojišťoven, které řídí finanční magnáti. Jejich jediným zájmem je zisk. Pacient se stává obtížných elementem,“ rozhořčoval se jablonecký primář.

Bez kompromisů potírat korupci

Lidovci se vymezují proti korupci a podporují projekt Rekonstrukce státu. „Polovičatá řešení nepřinesou očekávaný výsledek. Budeme pro úplný zákaz anonymních akcií, povinná majetková přiznání nebo zřízení specializované protikorupční složky státního zastupitelství,“ zmínil předseda KDÚ-ČSL Bělobrádek. Kamil Jan Svoboda byl jeden z prvních lídrů v kraji, který připojil podpis, v němž se Rekonstrukci státu zavázal podporovat přijetí klíčových protikorupčních zákonů. Následovala ho drtivá většina kandidátů lidovců do předčasných parlamentních voleb.

Oldřich Szaban

Vložil: Anička Vančová