Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Martin Komárek: Já nevěřím, že byl Babiš udavačem! A ČSSD přeju, aby se chovala mužněji, už kvůli tátovi

01.10.2013
Martin Komárek: Já nevěřím, že byl Babiš udavačem! A ČSSD přeju, aby se chovala mužněji, už kvůli tátovi

Foto: ANO

Popisek: Bývalý novinář Martin Komárek vstoupil do Babišova hnutí ANO.

ROZHOVOR Celou sobotu strávil v centru Liberce Martin Komárek, jednička politického hnutí ANO do předčasných voleb v Libereckém kraji. Rozmlouval s lidmi a rozdával svoji knihu Poslední slovo Valtra Komárka - nedokončený rozhovor syna s otcem. Zodpověděl i dotazy Parlamentních listů.cz.

V pondělí se v libereckém kině Varšava konala debata s Karlem Scharzenbergem a lídry Topky do voleb v Libereckém kraji. Jeden z diváků - podle svých slov pravicový volič - zapřísahal přítomné Topáky – „Proboha nevymezujte se tolik proti Babišově straně, vždyť je to jediná nevěsta pro sňatek, která se nabízí." Mínil tím možnou koalici Topky, ODS a ANO. Jak vy vidíte tuto variantu a jak hodnotíte TOP 09 a ODS zvláště s ohledem na jejich poslední vládní angažmá? 

ANO chce spolupracovat s každým, kdo uzná jeho programové priority: Podporu nových pracovních míst, odpolitizování státní správy, účinný boj proti korupci, což znamená všechny smlouvy na internetu, pomoc regionům nejvíce postiženým krizím a pomoc hendikepovaným a seniorům. Zcela osobně si velmi vážím pana Farského, který je mým soupeřem na Liberecku, ale nedovedu si představit spolupráci s panem Kalouskem. Vážím si Miroslavy Němcové, ale nechtěl bych spolupracovat s panem Kubou.

Favoritem voleb je ČSSD. Bohumínské usnesení jim sice zakazuje přímou vládní spolupráci s komunisty, ale uvažují o vládnutí s jejich tichou podporou. Tomu by se dalo zabránit, kdyby vznikla koalice třeba ČSSD, ANO a třetím do party by mohli být lidovci. Jste ochotni se sociálními demokraty spolupracovat a co si myslíte o této největší levicové straně? 

ANO může spolupracovat s ČSSD, pokud se vážně a bez vytáček shodneme na našich programových prioritách. ČSSD je pod velkým tlakem prezidenta Zemana. Přeju jí, aby se z toho trochu vzpamatovala a chovala se mužněji, už kvůli památce mého táty Valtra Komárka, který byl čestným předsedou ČSSD.

Vrátím se ještě do kina Varšava. Jan Farský, lídr Topky a Starostů, zde uvedl: „S Martinem Komárkem osobně žádný problém nemám. Těším se, až bude z opozičních lavic tepat případnou levicovou vládu. To bude přesně jeho parketa. Ale uzavírat koalici s ANO je riskantní. Nevěřím, že tak výrazné osobnosti jako je právě Komárek, Zlatuška nebo Stropnický budou pana Babiše poslouchat a tato strana se časem rozpadne."  Co vy na to? 

Já předsedu Babiše neposlouchám, já ho respektuji a pokud s ním nesouhlasím, řeknu mu to. Doufám, že takto si pan Farský počíná i vůči Miroslavu Kalouskovi a přeju TOP 09 a starostům, aby se nerozpadli, až voliči, jak doufám, pana Kalouska vykroužkují.

Ve vaší knize Poslední slovo Valtra Komárka, jste napsal: „ODS i ČSSD jsou zkorumpované a dnes by bylo podle mého názoru správné vytvořit nějaké občanské hnutí pro všechny. Levice a pravice jsou a budou. Ale ty strany tady byly dvacet let a evidentně zklamaly. Proč není lepší zbourat politický systém, který zklamal, a vytvořit novou stranu, která bude líp sloužit lidem a míň krást?" Chápu to dobře, že za takovouto stranu považujete politické hnutí ANO?

Ano (smích)

Andrej Babiš má kontroverzní minulost z doby komunistického režimu. Nicméně slýchám názory z podnikatelského prostředí, že ho stejně budou volit. „Jeho strana má dobrý program a sám Babiš se vypracoval relativně poctivě," říkají. A jako jeho protipól uvádějí velkého sponzora ODS a TOP 09 Zdeňka Bakalu. Ten podle nich nešel ve svém podnikání vůbec čistou cestou, zneužil svých politických kontaktů, vysál miliardy z ostravských dolů a připravil mnoho lidí o práci. Jak vy porovnáte Babiše a Bakalu? A nevadí vám u vašeho předsedy jeho údajná spolupráce se Státní bezpečností? 

Neumím posoudit obchod Andreje Babiše. Ale platí daně v Česku a žádný důl mu nekrachuje. Nevěřím, že byl udavačem. Kdybych tomu věřil, nespolupracoval bych s ním.

Vaší výhodou kromě výřečnosti je i mediální známost. Na druhou stranu máte hendikep, že jako jediný z lídrů nejste místní, ale Pražák křtěný Vltavou. Proč kandidujete zrovna v našem kraji a jaký k němu máte vztah? A proč by měli voliči vaší straně a tím pádem i vám dát svůj hlas? 

Je nás šestnáct kandidátů a já jediný nejsem z Liberecka. Jenže nekandiduju za Liberecko do krajského zastupitelstva, ale do sněmovny, kde budeme rozhodovat o zákonech pro celou zemi. Proč? Hnutí ANO chtělo mít, jako jiné strany, na kandidátkách mix místních autorit a celostátně známých lidí. Když mě výbor ANO požádal, abych šel na Liberecko, výzvu jsem přijal. A jsem hrdý na to, že kolegové jako Tibor Batthyány či Jana Pastuchová  mě přijali jako parťáka. Liberecko mám rád. Zajímám se o místní politiku od mistrovství světa v klasickém lyžování, kdy jsem moderoval velmi ostrou debatu v Liberci. Fandil jsem svému milému a ctěnému známému Martinu Půtovi v krajských volbách. A krom toho sem jezdím mnohokrát za sezónu na lyže. Díky svým přátelům z regionu vím, že rozdíly mezi Libercem, Českou lípou či Frýdlantskem jsou větší než třeba mezi Prahou a Libercem.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace