Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Martin Komárek: Já nevěřím, že byl Babiš udavačem! A ČSSD přeju, aby se chovala mužněji, už kvůli tátovi

01.10.2013
Martin Komárek: Já nevěřím, že byl Babiš udavačem! A ČSSD přeju, aby se chovala mužněji, už kvůli tátovi

Autor: ANO

Popisek: Bývalý novinář Martin Komárek vstoupil do Babišova hnutí ANO.

ROZHOVOR Celou sobotu strávil v centru Liberce Martin Komárek, jednička politického hnutí ANO do předčasných voleb v Libereckém kraji. Rozmlouval s lidmi a rozdával svoji knihu Poslední slovo Valtra Komárka - nedokončený rozhovor syna s otcem. Zodpověděl i dotazy Parlamentních listů.cz.

V pondělí se v libereckém kině Varšava konala debata s Karlem Scharzenbergem a lídry Topky do voleb v Libereckém kraji. Jeden z diváků - podle svých slov pravicový volič - zapřísahal přítomné Topáky – „Proboha nevymezujte se tolik proti Babišově straně, vždyť je to jediná nevěsta pro sňatek, která se nabízí." Mínil tím možnou koalici Topky, ODS a ANO. Jak vy vidíte tuto variantu a jak hodnotíte TOP 09 a ODS zvláště s ohledem na jejich poslední vládní angažmá? 

ANO chce spolupracovat s každým, kdo uzná jeho programové priority: Podporu nových pracovních míst, odpolitizování státní správy, účinný boj proti korupci, což znamená všechny smlouvy na internetu, pomoc regionům nejvíce postiženým krizím a pomoc hendikepovaným a seniorům. Zcela osobně si velmi vážím pana Farského, který je mým soupeřem na Liberecku, ale nedovedu si představit spolupráci s panem Kalouskem. Vážím si Miroslavy Němcové, ale nechtěl bych spolupracovat s panem Kubou.

Favoritem voleb je ČSSD. Bohumínské usnesení jim sice zakazuje přímou vládní spolupráci s komunisty, ale uvažují o vládnutí s jejich tichou podporou. Tomu by se dalo zabránit, kdyby vznikla koalice třeba ČSSD, ANO a třetím do party by mohli být lidovci. Jste ochotni se sociálními demokraty spolupracovat a co si myslíte o této největší levicové straně? 

ANO může spolupracovat s ČSSD, pokud se vážně a bez vytáček shodneme na našich programových prioritách. ČSSD je pod velkým tlakem prezidenta Zemana. Přeju jí, aby se z toho trochu vzpamatovala a chovala se mužněji, už kvůli památce mého táty Valtra Komárka, který byl čestným předsedou ČSSD.

Vrátím se ještě do kina Varšava. Jan Farský, lídr Topky a Starostů, zde uvedl: „S Martinem Komárkem osobně žádný problém nemám. Těším se, až bude z opozičních lavic tepat případnou levicovou vládu. To bude přesně jeho parketa. Ale uzavírat koalici s ANO je riskantní. Nevěřím, že tak výrazné osobnosti jako je právě Komárek, Zlatuška nebo Stropnický budou pana Babiše poslouchat a tato strana se časem rozpadne."  Co vy na to? 

Já předsedu Babiše neposlouchám, já ho respektuji a pokud s ním nesouhlasím, řeknu mu to. Doufám, že takto si pan Farský počíná i vůči Miroslavu Kalouskovi a přeju TOP 09 a starostům, aby se nerozpadli, až voliči, jak doufám, pana Kalouska vykroužkují.

Ve vaší knize Poslední slovo Valtra Komárka, jste napsal: „ODS i ČSSD jsou zkorumpované a dnes by bylo podle mého názoru správné vytvořit nějaké občanské hnutí pro všechny. Levice a pravice jsou a budou. Ale ty strany tady byly dvacet let a evidentně zklamaly. Proč není lepší zbourat politický systém, který zklamal, a vytvořit novou stranu, která bude líp sloužit lidem a míň krást?" Chápu to dobře, že za takovouto stranu považujete politické hnutí ANO?

Ano (smích)

Andrej Babiš má kontroverzní minulost z doby komunistického režimu. Nicméně slýchám názory z podnikatelského prostředí, že ho stejně budou volit. „Jeho strana má dobrý program a sám Babiš se vypracoval relativně poctivě," říkají. A jako jeho protipól uvádějí velkého sponzora ODS a TOP 09 Zdeňka Bakalu. Ten podle nich nešel ve svém podnikání vůbec čistou cestou, zneužil svých politických kontaktů, vysál miliardy z ostravských dolů a připravil mnoho lidí o práci. Jak vy porovnáte Babiše a Bakalu? A nevadí vám u vašeho předsedy jeho údajná spolupráce se Státní bezpečností? 

Neumím posoudit obchod Andreje Babiše. Ale platí daně v Česku a žádný důl mu nekrachuje. Nevěřím, že byl udavačem. Kdybych tomu věřil, nespolupracoval bych s ním.

Vaší výhodou kromě výřečnosti je i mediální známost. Na druhou stranu máte hendikep, že jako jediný z lídrů nejste místní, ale Pražák křtěný Vltavou. Proč kandidujete zrovna v našem kraji a jaký k němu máte vztah? A proč by měli voliči vaší straně a tím pádem i vám dát svůj hlas? 

Je nás šestnáct kandidátů a já jediný nejsem z Liberecka. Jenže nekandiduju za Liberecko do krajského zastupitelstva, ale do sněmovny, kde budeme rozhodovat o zákonech pro celou zemi. Proč? Hnutí ANO chtělo mít, jako jiné strany, na kandidátkách mix místních autorit a celostátně známých lidí. Když mě výbor ANO požádal, abych šel na Liberecko, výzvu jsem přijal. A jsem hrdý na to, že kolegové jako Tibor Batthyány či Jana Pastuchová  mě přijali jako parťáka. Liberecko mám rád. Zajímám se o místní politiku od mistrovství světa v klasickém lyžování, kdy jsem moderoval velmi ostrou debatu v Liberci. Fandil jsem svému milému a ctěnému známému Martinu Půtovi v krajských volbách. A krom toho sem jezdím mnohokrát za sezónu na lyže. Díky svým přátelům z regionu vím, že rozdíly mezi Libercem, Českou lípou či Frýdlantskem jsou větší než třeba mezi Prahou a Libercem.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace