Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prozkoumejte Příhrazské skály nebo hrad Děvín s odborným výkladem. Archeologické léto odstartovalo

20.07.2022
Prozkoumejte Příhrazské skály nebo hrad Děvín s odborným výkladem. Archeologické léto odstartovalo

Foto: Archeologický ústav AV ČR

Popisek: Pravěké výšinné sídliště a hradiště Hrada a Klamorna

V rámci akce Archeologické léto 2022 máte letos v Libereckém kraji jedinečnou příležitost prozkoumat několik archeologických lokalit s odborným výkladem profesionálních archeologů. Navštívit můžete skalní oblasti Drábských světniček, Klamornu, Příhrazské skály nebo zříceninu hradu Děvín.

„Zájemce o archeologii a přírodu srdečně zveme za příběhem hradu Děvín a po stopách těžby železných rud nebo za archeologií Příhrazských skal a skalní oblasti Drábských světniček s hradištěm Hrada a Klamorna. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách, provázet vás budou zkušení archeologové,” láká všechny zájemce Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

 

Archeologické léto v Libereckém kraji odstartovala 9. července exkurze Za archeologií Českolipska – Krajinou Holanských rybníků. Foto V. Peša / Archeologický ústav AV ČR

Na přípravě exkurzí spolupracovalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Český ráj, Lesy České republiky - OŘ severní Čechy, Geoparkem Český ráj, Geoparkem Ralsko a Regionálním muzeem a galerií v Jičíně.

 

Kdy a kam se můžete vypravit

Za pískovcovým fenoménem Českého ráje – Archeologie Příhrazských skal I

Exkurze za archeologií v jedné z přírodně nejhodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj – přírodní rezervace Příhrazské skály se koná 30. července a 20. srpna ve 12:30. Věnována bude pravěkému a historickému osídlení území, vrcholně středověkým sídlům na skalních blocích (Staré Hrady u Příhraz, Hynšta) i využívání jeskyní a převisů od loveckého pravěku do novověku ve světle nejnovějších poznatků. Archeologická vycházka Příhrazskými skalami je vedena v trasách turistických cest.

Za pískovcovým fenoménem Českého ráje – Archeologie Příhrazských skal II: Výšinné sídliště a hradiště Hrada a Klamorna

V další exkurzi z úspěšného cyklu Za pískovcovým fenoménem Českého ráje, která se koná 6. Srpna ve 13:00, tentokrát zamíříme do skalní oblasti Drábských světniček, jež patří k turisticky nejatraktivnějším částem CHKO Český ráj.

Pravěké výšinné sídliště a hradiště Hrada a Klamorna, na jehož okrajových skalních blocích vznikly ve vrcholném středověku opevněná strážní sídla, původně tvořilo jeden celek o rozloze 19 hektarů. Většina obvodu vrcholové plošiny byla v průběhu novověku pozměněna těžbou kamene. Památkově chráněné území patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality Čech.

Za archeologií Českolipska – Za příběhem hradu Děvín a těžbou železných rud

Pestrá zalesněná krajina pískovcových skal, drobných stolových hor, výrazných vulkanických vrchů, ale také mokřadů, bude 27. srpna ve 13:00 cílem další z exkurzí projektu Za archeologií Českolipska. Komentovaná prohlídka v lokalitě cenné přírodní památky bude věnována jedné z nejrozsáhlejších zřícenin v regionu – hradu Děvín (na snímku nahoře, foto Archeologický ústav AV ČR), založenému kolem poloviny 13. století, pozdně středověkému opevnění na sousedním Hamerském Špičáku a pozoruhodným dokladům těžby tzv. jílovitého železivce pro místní železářskou výrobu v 16.–18. století, dochovaným v podobě pinek, archeologizovaných šachet a štol. Pozornost bude věnována i dalším archeologickým stopám jako například historické těžbě pískovce.

Pozor! Na všechny exkurze je nutná rezervace, tu můžete udělat na webových stránkách akce ZDE.

 

Prozkoumejte celou republiku

Archeologické léto ale neprobíhá pouze v Libereckém kraji. Po celé republice totiž můžete prozkoumat přes 90 atraktivních lokalit s výběrem z více než 250 komentovaných prohlídek, celý jejich seznam najdete ZDE. Víte, kdo vládl na stolové hoře Vladaři v době železné, co se asi odehrálo v tajemné Býčí skále, koho zobrazuje slavná opuková hlava ze Mšeckých Žehrovic nebo jak vypadají nejstarší jeskynní malby v České republice? Ne? Letos to můžete napravit! Na tyto i jiné zvídavé otázky vám totiž rádi odpoví archeologové přímo v terénu. 

Každoroční celorepublikovou akci organizují Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť. Prohlídky budou zajišťovat zkušení archeologové, kteří všem zájemcům představí, co práce archeologa obnáší a co se skutečně skrývá v zemi na známých i pozapomenutých lokalitách.

 

Opavské pracoviště Archeologického ústavu AV ČR představí 12. srpna nálezy z výzkumu realizovaného v souvislosti s budoucí výstavbou budoucí silnice I/11 Opava, severní obchvat – západní část. Můžete se těšit na krásné nálezy nejen keramických nádob a plastik, ale i na bronzové šperky a v neposlední řadě i na unikátní nález zlatého šperku z období eneolitu. Foto K. Papáková / Archeologický ústav AV ČR

Během prohlídek se seznámíte s prací archeologů přímo při probíhajících archeologických výzkumech v Opočně, Račiněvsi-Vražkově nebo v Těšeticích-Kyjovicích. V archeoparcích navíc vědci slibují zážitek pravěku na vlastní kůži. Některá naleziště bude možné dokonce procházet ve dvou realitách – přímo v terénu s průvodcem a virtuálně.

Nemůžete přijít osobně? I tak máte šanci. I když se osobní návštěvě hradiště, mohylníku nebo zaniklé středověké vesnice nic nevyrovná, pro ty, kteří přijít nemůžou, jsou s pomocí Archeologického atlasu České republiky připravené i virtuální prohlídky.

Zdroje: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Akademie věd ČR

Vložil: Andrea Morkusová