Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krutý kritik: Medvěd Schwarzenberg a Nečas nejhorší na světě

22.09.2013
Krutý kritik: Medvěd Schwarzenberg a Nečas nejhorší na světě

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Petr Nečas se nakonec odhodlal k rezignaci na post premiéra i předsedy ODS.

Ztráty sto až dvě stě miliard korun ročně. Prezident, který si dělá, co chce, nepoužitelná ČSSD a Karel Schwarzenberg jako spící medvěd na řetězu, kterého si vodí kdo jiný než Miroslav Kalousek. A Petr Nečas je prý nejhorší na světě. Těmito nemilosrdnými slovy ohodnotil českou politiku lídr Babišova ANO v Libereckém kraji, novinář Martin Komárek.

Liberecký krajský parlament mladých si v pátek pozval k debatě sedm představitelů stran, které kandují do parlamentních voleb. Jako nejvtipnější a nejvýřečnější se ukázal bývalý novinář a jediný přespolní Martin Komárek z Ano 2011. „Nejsem brouk Pytlík jako můj novinářský předchůdce v politice Radek John,“ pobavil například mladými lidmi zaplněný zasedací sál libereckého Krajského úřadu.

Milenka za státní peníze

„Problémem této země je nekompetentní a zkorumpovaná státní správa politiky počínaje, kterou proteče podle odhadů Transparency International 100 až 200 miliard korun ročně,“ sdělil a v kritice politiků pokračoval. „Miloš Zeman si rád dělá co chce. Že je mu to umožněno, je vinou naprosto nepředstavitelné krize parlamentních stran, slabostí a nekvalitou jejich představitelů. ČSSD se před Zemanem třese jako malý psík, Petr Nečas si za státní peníze vydržoval milenku, Miloslav Kalousek si vodí Karla Schwarzenberga jako medvěda a ten ho poslouchá,“ ohodnotil nemilosrdně politickou scénu Komárek.

Politici mohou být normální

Uchazeči o parlament čelili dotazům studentů. Jeden z prvních byl na povolební koalice. „Nejspíše budeme v opozici, ve které chceme poukazovat na chyby pravděpodobné levicové vlády. Chceme očistit image politiky v očích lidí a ukázat, že politici mohou být normální, chodit pěšky, bavit se s lidmi, neintrikařit a hlavně nelhat a nekrást,“ zmínil Komárek.

„Může se ale samozřejmě stát, že získáme mezi dvaceti a třiceti procenty a budeme silou, která bude formovat vládu. V tom případě určitě nebudeme spolupracovat s komunisty, protože máme velké programové rozdíly. Jinak jsme ochotni dohodnout se s každým kdo přistoupí na základní body našeho programu,“ vysvětlil.

Kalousek napadá Babiše

Nakonec však přece jen našel kromě komunistů další problematickou stranu ohledně koaliční spolupráce. „Je pravda, že mezi lidmi v uvozovkách velice populární Miloslav Kalousek říká o našem předsedovi, že je komunista a udavač, asi bude těžké s ním spolupracovat.“

Na to reagoval lídr TOP 09 a Starostů v Libereckém kraji Jan Farský. „Pokud pan Babiš figuroval ve svazcích Státní bezpečnosti jako agent a zároveň náš předseda Karel Schwarzenberg v emigraci podporoval disidenty a snažil se, aby minulý režim brzy skončil, tak je naše spolupráce těžko představitelná.“

Zákaz spolupráce ČSSD s komunisty stále platí

ČSSD na debatě zastupovala Sylva Moravcová, která odpovídala na otázku, zda stále platí takzvané Bohumínské usnesení, které zakazuje ČSSD spolupráci s komunisty na vládní úrovni. „Podle mě není dobré obracet se na komunisty, nemáme s nimi dobré zkušenosti. Bohumínské usnesení nebylo zrušeno, nevidím důvod proč od něj ustupovat,“ sdělila.

Nemocnice jsou v kritické situaci

Pak nastaly dlouhé hovory o daních. „Zvýšení daní, které nastavila minulá pravicová vláda, vůbec nic nepřineslo. Ba naopak, snížily se výdaje domácností a je malá koupěschopnost obyvatel,“ uvedla zástupkyně hnutí Úsvit, odborářka v sociálních službách a zdravotnictví Jana Hnyková.

„Kvůli zvýšení daní je teď kritická situace v nemocnicích, musely odvést 6 miliard, což je velmi poškodilo,“ zdůraznila.

Jan Farský, který už v minulém parlamentu seděl za vládní TOP 09 a Stan, kontroval tím, že přišla krize. „Česká republika se s ní vyrovnávala ze dvou třetin úsporami. Jen z třetiny pak zvýšením daní, konkrétně DPH,“ konstatoval. „Domácnosti skutečně začaly spořit. Ale jejich úspory se od roku 2007 zvýšily z 1,3 na 1,7 bilionu korun,“ upozornil.

Německo jede jako mašina, Česko stále v krizi

„Pokud ta politika byla tak dobrá, proč se z té krize vyhrabáme jako poslední, třeba Německo jede jako mašina. A kromě toho máme schodek 100 miliard korun a ten stále roste,“ namítal Komárek.

„Německo si podobným vývojem snižování platů prošlo před deseti lety, a proto dnes roste. My jsme teď v rámci středoevropského regionu konkurenceschopnější na trhu práce, pro zahraniční investory zajímavou destinací, i z hlediska bankovního sektoru jsme nejdůvěryhodnější. Naše státní dluhy úročíme poloviční sazbou než v roce 2009, co je úspora 40 až 50 miliard. A to je částka, která jde na dálnice,“ vypočítal Farský.

Peníze mizí v černých dírách

Tématu dálnic se chytila Zuzana Kocumová z politického hnutí Změna. „Můžeme na daních vybírat kolik chceme, ale pokud u nás stavba dálnic stojí dvojnásobek toho, co v Rakousku, budou nám peníze neustále chybět,“ zmínila. „Tím, že platíme vyšší daně, tak neustále doplácíme na ty lidi nahoře. Kteří mají propracovaný systém, kvůli němuž peníze mizí v černých dírách,“ domnívala se.

Podobně smýšlí i Komárek. „Problémem této země je nekompetentní a zkorumpovaná státní správa politiky počínaje, kterou proteče podle odhadů Transparency International 100 až 200 miliard korun ročně. Kdyby aspoň polovina této částky byla vybrána a investována do hospodářství, nemuselo se zvyšovat DPH a státní rozpočet by se tvořil mnohem snadněji,“ vysvětlil.

Zeman si dělá co chce. Kvůli slabosti a nekvalitě parlamentních stran

Pak se probíral vztah prezident a parlament. „Miloš Zeman si rád dělá co chce. Že je mu to umožněno, je vinou naprosto nepředstavitelné krize parlamentních stran, slabostí a nekvalitou jejich představitelů. ČSSD se před Zemanem třese jako malý psík, Petr Nečas si za státní peníze vydržoval milenku, Miloslav Kalousek si vodí Karla Schwarzenberga jako medvěda a ten ho poslouchá,“ ohodnotil Komárek.

Mandát poslance je potřeba časově zastropovat

Mluvilo se i poslancích, kteří jsou v parlamentu třeba 20 let. „Jsou tam napříč politickým spektrem. Doba jejich působení by se měla zastropovat. Po určitě době ztrácí nadhled, propojení se svým regionem, unikají jim problémy z terénu,“ vypozorovala Hana Moudrá, lídryně ODS.

Petr Nečas je nejhorší propagátor na světě

Na přetřes přišla i důchodová reforma. „Má dobrou myšlenku, ale byla špatně realizována a propagována. Protože Petr Nečas je nejhorší propagátor na světě,“ řekl Komárek. Věk se prodlužuje, a už teď jsou důchody největší položkou státního rozpočtu.

„Proto je důležité, aby byla reforma udělaná co nejlépe. O podrobnostech ale mluvit nebudu, neboť nejsem v této oblasti odborník a brouk Pytlík jako můj předchůdce novinář Radek John,“ sdělil.

Mějte děti. Ať je na důchody

„Nejdůležitější je, aby se politické strany napříč politickým spektrem dohodly, jak ta důchodová reforma bude vypadat, aby se neměnila každé čtyři roky,“ zdůraznil lídr KDÚ-ČSL Kamil Jan Svoboda. „A také je potřeba motivovat mladé lidi, aby měli co nejvíce dětí. Dnes má jeden pár v České republice 1,4 dítěte, to znamená že vymíráme,“ objasnil s tím, že on má tři děti.

„Pokud si dnes podnikatel může odečíst z daní novou audinu za dva miliony a je vypočítáno, že dítě stojí rodiče od narození až do ukončení vysokoškolských studií dva miliony, měli by mít postupně možnost odečíst si tuto částku také ze svých daní,“ vrátil se k daňové problematice Svoboda.

Na Svobodova slova zareagoval Komárek. „Kdybych nevolil Ano 2011, tak bych dal hlas KDÚ-ČSL, protože mám dětí pět,“ glosoval. Sál se zasmál a debaty byl konec.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová