Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS hodila lidi přes palubu? Ale dejte pokoj, to jsou zase bajky. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.02.2022
ODS hodila lidi přes palubu? Ale dejte pokoj, to jsou zase bajky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Greenpeace při protestu proti těžbě v dolu Turów. A jak někde figuruje Greenpeace, je potřeba být na pozoru.

Tak jsme vyřešili uhelný důl Turów, byla podepsána smírná smlouva mezi Polskem a Českou republikou, my dostaneme trochu peněz a stáhneme žalobu u Evropského soudu. Poláci budou dál těžit. Přičemž vznikla dohoda stran ochrany podzemních vod. Předchozí vláda neuměla najít s Polskem společnou řeč, tak zcela absurdně nastoupila žaloba u Evropského soudu. Současná vláda měla silnou potřebu dohodnout se přímo s Polskem a problém prostě vyřešit. Nebo to tak vůbec není? Politici v opozici křičí jinak. Vyzývají Fialu, aby odstoupil.

Ústřední složkou dohody je povinnost, ukládaná Polsku, aby dostavělo podzemní bariéru, která má zabránit odtoku spodní vody z české strany. Pokud bude voda z české strany odtékat, vyschne celá okolní oblast a pitná voda se stane nedostupnou. Krizí s vodou jsou tak ohroženy tisíce domácností. Polští i čeští experti přitom upozorňují, že podzemní bariéra odtoku vody nebrání, protože je postavená na špatném místě a její rozšíření na to správné místo se neplánuje. Ale kdyby se neplánovala, spodní voda skutečně utíkat bude. Jenže jak jsem vyrozuměl, tak dohoda s Polskem výslovně říká, že Poláci musí mizení podzemních vod vinou těžby zabránit.

Nelze podlehnout mámení nynější opozice, která všechno, co nová vláda udělá, označí za selhání biblických rozměrů. S takovou by tady po nás zbyl jen dobře vyvětraný, ale prázdný prostor. Jak jsme na tom byli ve sporu s Polskem? Čeští experti měli s únikem spodní vody pravdu, potvrdili to experti polští. Polský správní soud zrušil platnost dokumentu k prodloužení těžby v Turówě, z Evropského soudu přišlo vyjádření, že právo je na naší straně a že Polsko porušuje dohody i nastavená pravidla. V Evropské komisi se stahují nad Polskem další mračna v podobě jedné miliardy korun sankční pokuty. Měli jsme nabito, stačilo zmáčknout spoušť a roznést Poláky na kopytech.

Jenže jdeme cestou evropského teroru, kdy veškeré uhlí je fuj a elektřinu si máme v té správné regulované větrno-sluneční formě místo výroby vymodlit u svatého Petra, a s tím tedy i výkon našich/vašich solárně-větrných elektráren? Není Fialova smlouva s Polskem řešením nejvýhodnějším, kdy se vlk nažral a koze zůstaly alespoň tři nohy? Dle všeho se dosáhlo toho, že Polsko musí zohlednit utíkající spodní vody, které napájí domácnosti na české straně dolu Turów. To znamená, že Polsko nemůže na věc kašlat, a, předpokládám, že v této dohodě se myslí i na kontrolu plnění povinnosti. Nevím, nejsem expert na spodní vody, ale předpokládám, jen předpokládám, že celý spor se měl vést čistě technicky – hele, kvůli vaší těžbě nám uniká voda, pojďme spolu vymyslet, jak tomu zabránit – ne to brát přes evropské instituce, které trpí jistou náklonností k šikaně.

Evropská politika je totiž ve své podstatě strašně jednoduchá. Vyvolat tlak a tlakem donutit rebelující členský stát k poslušnosti. A to i na úkor toho kterého peskovaného státu. A čím více se stát vzpouzí, tím více se na něj tlačí. Jenže Poláci se starají o svou výrobu elektřiny, dle jejich vyjádření je elektrárna u dolu Turów momentálně nenahraditelná stejně jako samotný uhelný důl. A bylo potřeba najít kompromisní řešení. Mám pocit, že přesně toho bylo dosaženo. Co bychom to byli za sousedy, kdybychom nutili společně s arogantní a co se týká ekologie velmi agresivní Evropskou unií a jejími institucemi Poláky do toho, co nedokáží zvládnout?

A, ostatně, brzy se ocitneme na stejné lodi, kdy po nás bude EU vyžadovat, abychom zavřeli své uhelné a jaderné elektrárny. A to i pod nátlakem Německa a Rakouska. To pak bude ouzko nám. Bude dobré mít k ruce silného spojence, jakým Polsko rozhodně je. Pokud bychom s Polskem začali hrát válku přes evropské instituce, akorát si rozkmotříme souseda. A to souseda, který se příští rok stěhovat rozhodně nebude. Polsko máme na severu natrvalo, prosím. A je to tedy z Fialovy strany ústupek vlivové síle Polska? Houbeles. Ač jsem utajenou dohodu skutečně nečetl, pevně věřím, že Fiala přesně věděl, co podepisuje. A že dohodu podepsal s vědomím, že je premiérem České republiky, nikoliv Polska.

Velmi, ale velmi, i přes svůj skeptický pohled na novou vládu, pochybuju, že by Fiala bezhlavě podepsal jednostranně nevýhodný dokument, který by citelně ublížil přibližně dvaceti tisícům domácností na české straně a celé tamní krajině. Nemusíme mu připisovat až takovou nenávist k České republice a jejím obyvatelům. Vždyť je to blbost. Kdyby podepsal jednostranně nevýhodnou dohodu, do roka se mu to vrátí mnohonásobnou silou.

A kdo křičí? Opozice. Ale ta to má v popisu práce. Je dobré ji slyšet, není dobré slyšet jen ji. Kdo další křičí? Ekologické neziskovky a ekologičtí aktivisté s tím, že je budoucnost prakticky celého Libereckého kraje na pokraji vyhynutí. Dejte mi pokoj s vyhynutím. O vyhynutí mluví ekologičtí křiklouni už od padesátých let. A pořád nic. Je to jako nějaká sekta, která rok co rok vyběhne na nejbližší kopec a zplna hrdla huláká do světa, že dnes všichni zemřeme strašlivou smrtí, chvilku sedí na trávě, hraje na kytary a zpívá své ekožalmy, a pak vyrazí domů, protože její členové už mají vybité telefony a začíná se jim klepat ruka z nedostatku sójového latté. A za rok zase. A pak zase. Jsem moc rád, že se situace kolem dolu Turów uklidnila. A pevně doufám a věřím, že v rámci všestranně výhodného kompromisu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb