Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalifornie má Silicon valley, Liberecko zase ‚Křišťálové údolí‘. Sklem se můžeme chlubit

03.02.2022
Kalifornie má Silicon valley, Liberecko zase ‚Křišťálové údolí‘. Sklem se můžeme chlubit

Foto: Se svolením Liberecký kraj

Popisek: Detail plastiky od Reného Roubíčka Vítám vás z roku 1987

V neděli 23. ledna uplynulo 100 let od narození uměleckého skláře Reného Roubíčka, díky němuž se věhlas českého skla rozletěl doslova po celém světě. Svými rozsáhlými skleněnými plastikami ohromil návštěvníky i odborníky na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu či Ósace, jeho celoživotní dílo ale sahá mnohem dále. Při příležitosti jeho významného jubilea byla nyní v prostorách SUPŠS v Kamenickém Šenově odhalena jeho plastika Vítám vás z roku 1987, kterou škole věnovala sklářova rodina.

A proč právě zde? Roubíček je se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou i celým Kamenickým Šenovem neodmyslitelně spjat díky svému pedagogickému působení, ve městě také dlouhá léta žil a pracoval ve svém ateliéru. Dvoumetrové dílo Vítám vás se navíc podařilo umístit právě do místa, kde byla dříve dílna, v níž Roubíček koncem 40. let působil. 

Kromě slavnostního odhalení plastiky ale SUPŠS na letošní rok plánuje i řadu dalších akcí. V červnu proběhne první ročník Dětského sklářského sympozia – Young Glass Symposium a ve stejném měsíci bude škola hostit i účastníky již 8. ročníku Mezinárodního sympozia rytého skla. V září se pak v jejím areálu můžete těšit na tradiční Noc skla a světla.

 

Snímek z akce připomenutí 100 let od narození Reného Roubíčka na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Foto se svolením Křišťálové údolí

Kdo byl René Roubíček

Roubíčkův život byl pro uměleckou činnost přímo předurčen. Doma neustále zněla hudba, na základní škole recitoval a přednášel pod vedením divadelního a rozhlasového režiséra a dramaturga Miloslava Dismana, záhy se stal i členem jeho rozhlasového dětského souboru. Jeho hlavní zájem se ale posléze obrátil jinam. „Ve druhé třídě jsem zůstal dlouho doma s nějakou nemocí. Nudil jsem se a táta mi přinesl časopis, otevřel ho, ukázal na fotku nějakého pána a řekl: ,Nakresli ho!‘ Já ho nakreslil a bylo to. Od té doby jsem neměl starost, co budu dělat,“ zavzpomínal pro projekt Paměť národa. Brzy nato začal navštěvovat i kurzy kreslení a o své budoucí dráze malíře měl poměrně jasno.

O několik let později již navštěvoval reálném gymnázium na Vyšehradě, účastnil se malířských výstav a nakročeno měl i k úspěšnému nástupu na Akademii výtvarných umění, kam si ho pro jeho malířské úspěchy vyžádal její tehdejší rektor Max Švabinský. Přišel však další zlom –⁠ vysoké školy byly pro válečný stav uzavřeny a osud znovu zapracoval: „V septimě jsme měli skvělého kantora, profesionálního výtvarníka a sochaře, ten mě jednou během vyučování vyvolal na chodbu a v ruce držel přihlášku na uměleckoprůmyslovou školu, kterou pro mě on sám vyzvedl, na parapetu okna jsem ji vypisoval. Diktoval mi: ‚Hlásím se na školu profesora Holečka.‘ To jméno jsem v životě neslyšel, podíval jsem se na něj, jako o koho jde, ale on pokračoval: ‚Na malbu a sklo.‘ A já jsem se zeptal: ,A co budu dělat s tím sklem?‘ Řekl mi: ‚O to se nestarej, to přijde samo,‘“ dodal pro Paměť národa Roubíček.

 

Slavnostní odhalení skleněné plastiky Reného RoubíčkaFoto se svolením SUPŠS Kamenický Šenov

Po válce pak začal působit právě na Střední odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově. Své studenty učil jinému pohledu na sklo a podporoval je i ve vlastní výtvarné činnosti. Zdejší brusičské oddělení vedl do roku 1952, podílel se zde i na nové koncepci výuky sklářského řemesla a designu.

Expo a další úspěchy

Roubíček později pracoval jako vedoucí výtvarník ateliérů skláren Borské sklo, pedagog Akademie výtvarných umění v Praze i jako spolupracovník takových firem, jako je Moser, Crystalex, Lasvit či Preciosa. Svou stopu zanechal i ve sklárně Ajeto v Lindavě a mnohých dalších.

Jednoho z největších úspěchů dosáhl na slavné světové výstavě v Bruselu, kde jeho plastika Sklo – hmota – tvar – výraz získala prestižní ocenění Grand Prix. Tato plastika je dle Uměleckoprůmyslového muzea v Praze zároveň považována za jednu z prvních sklářských instalací vůbec. Prezentaci své tvorby si později zopakoval například na Expu v Montrealu a Ósace, ocenění, která za svůj dlouhý život nasbíral po celém světě je ale nepočítaně. Jeho dílo dnes můžete najít ve všech významných muzeích a galeriích.

Kromě mnoha jiných Roubíček ovlivnil i tvorbu další legendy českého skla, Bořka Šípka, jemuž byl nějaký čas poručníkem a později i dlouholetým přítelem. Tím nejdůležitějším v životě pro něj ale podle portálu Paměť národa vždy byla radost ze samotné tvorby a objevování nových postupů práce se sklem a jeho nových a nových výrazů.

 

Křišťálové údolí propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské firmy v Libereckém kraji. Můžeme se tu seznámit s tradiční výrobou od lustrů, přes vánoční ozdoby, skleničky, šperky až po tavené plastiky v muzeích, živých dílnách, sklárnách, ateliérech i školách. Foto se svolením Křišťálové údolí

Rok skla

Rok 2022 byl komisí OSN vyhlášen jako Mezinárodní rok skla. Během celého roku si tak budou světové i české instituce připomínat klíčový význam tohoto jedinečného materiálu a my se můžeme těšit na řadu zajímavých akcí spojených zejména s projektem Křišťálového údolí.

Již týden před Velikonocemi, a sice 9. a 10. dubna, se mohou návštěvníci podívat na řadě míst přímo do výroby. Největší novinkou bude velký letní festival Crystal Valley Week v Liberci, který se uskuteční od 23. do 28. srpna. „Představíme zde Křišťálové údolí z mnoha nových úhlů nejen místním, naším cílem je pozvat k nám návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Těšit se tak můžete nejen na ukázky výroby a hotové produkty, ale především na skleněné instalace a výstavy na mnoha místech v centru Liberce i v ulicích,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Na 12. a 13. listopad pak pořadatelé připravují třetí ročník Víkendu Křišťálového údolí, které naváže na Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje. Návštěvníci při něm opět budou moci navštívit i běžně nepřístupné provozy v padesáti podnicích, ateliérech, školách a muzeích. Na různých místech Libereckého kraje se objeví i volně umístěné skleněné prvky, větší projekty se chystají ve věži Severočeského muzea nebo na nádraží v Kamenickém Šenově. V rámci českého předsednictví Radě Evropské unie v druhé polovině letošního roku je naplánována i putovní výstava sklenic Evropský stůl podle návrhů designérky Marie Burešové.

Vložil: Andrea Morkusová