Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se pelikán stěhuje z letního do zimního sídla, je vhodné použít i kajak

20.11.2021
Když se pelikán stěhuje z letního do zimního sídla, je vhodné použít i kajak

Foto: Zoo Liberec / Radek Petrášek (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tento snímek z letošního odchytu pelikánů je řádně umělecký. Nebojte, ty ostatní jsou spíš informativní.

A je tu odpověď na jednu ze záhadných otázek života, vesmíru a vůbec. Taková ta, která odpoví na to, jestli prdí také hadi nebo kde se bere pěna při mytí nádobí. Teď najdeme odpověď na to, kam mizí teplomilní ptáci ze zoologických zahrad v časech, kdy my začneme laškovně pomýšlet na sáňky a pořádnou koulovačku. Záhadu nám odhalila Zoo Liberec, která se v posledních dnech odhodlala zazimovat pelikány.

A pelikán, to je pták teplomilný podobně jako ananas. Ne, tak ne, ananas není teplomilný pták, ale z teplých krajin pochází a našinec ho vypěstuje jedině dovozem v dobře vybaveném Ovoci, zelenině. My u nás na vsi máme zelináře, který téměř za hrdelního zpěvu na otázku, zda má ananas, zvolá: „Kdeže, já tropy nevedu!“ A následně se nám snaží za zpěvu prostonárodních písní Laponců (dříve známých jako Eskymáci) vnutit mandarinky a pomeranče.

 

Pelikáni už jsou v teple svého zimoviště. Odchyt z Labutího jezírka trval déle než hodinu a všechny zúčastněné ´lovce´ pelikáni letos pěkně potrápili.

Den před svátkem 17. listopadu se zaměstnanci Zoo Liberec odhodlali ke každoročnímu cirkusovému představení se zazimováním pelikánů. Pět samců a čtyři samice museli jako královská rodina opustit letní sídlo a přesunout se do zimního, čili z jezírka u východu ze Zoo do zimoviště na druhém konci zoologické zahrady. To probíhá s pomocí kajaků, dodávky a notné dávky odhodlání. Jak s tím souvisí kajak? Zoo Liberec totiž každý rok musí pomoci dva profesionální kajakáři, kteří se vypraví na vodu letního sídla pelikánů a psychologickým obeplouváním je zaženou na břeh, kde na ně čekají zřízenci Zoo a snaží se je chytit.

 

Jan Hanel, zoolog specialista a velitel odchytu, k tomu poznamenává: „Strategií liberecké Zoo je chovat zvířata, zvyklá na naše podmínky. Do zimoviště přesouváme jen pelikány, zoborožce kaferské, hadilovy písaře a lemury.“

Což se ne vždy povede. I letos se odchyt trochu zakoktal. Sedm pelikánů se nechalo spořádaně odchytit. Část pelikánů má totiž zkrácené letky a létat nemohou. Ale dva nejmladší přírůstky si řekli, že je nějací dvounozí savci nemají co nahánět, a rozhodli se uletět vstříc dobrodružství. Mlaďoši se vznesli nad hladinu a zamířili si to na druhý břeh jezírka. A tam už na ně čekali kajakáři a zase se je snažili psychologickým nátlakem a mocnými záběry pádla zahnat na břeh. Nemusíte mít obavy, kajakáři svá pádla používají výhradně k manévrování po vodě, nikoliv k útoku na nebohé pelikány.

 

Máme tě, kamaráde

Při tomto manévrování pelikáni zpravidla rádi panikaří a snaží se dostat z dosahu dvounohých savců. Proto se zátah na exotické ptactvo tohoto druhu neobejde bez škrábanců a drobných ranek. Ty ovšem v drtivé většině vzniknou na dvounohých savcích, nikoliv na pelikánech. Ti pak, vzrušeni adrenalinem na nejvyšší možnou mez, přetrpí krátký převoz do zimního sídla s jezerem, kde je pro ně připraveno hnízdiště. Tam pak mohou randit do aleluja. Z pelikáního randění pak ročně vzejde přibližně pět vajíček.

 

Pelikáni mají na léto hodně velké jezírko, které kajakář křižuje tam a zpět

A ne, Zoo Liberec z toho, že musí pelikány dvakrát ročně přesouvat po celé Zoo, radost nemá. Chtějí jim připravit místo, které by se dalo považovat jak za letní, tak i za zimní sídlo. „Nás to úplně netěší, je tady každý podzim chytat a převážet je na zimoviště. Už máme léta v plánu v rámci rekonstrukce jezera, které už to nutně potřebuje, vybudovat u vtoku potoka do jezera zimoviště jak pro pelikány, tak pro lemury," řekl Liberecké drbně ředitel Zoo David Nejedlo. Ano, i lemuři se musí přesouvat do zimoviště. U tohoto přesunu už kajak není zapotřebí. Doufejme.

Život pelikánů v Zoo Liberec

Pelikáni žijí na území jihovýchodní Evropy, až k jihu střední Asie a Afriky. Severské populace se na zimu přesouvají do Afriky, Indie a Vietnamu. Obývají bažiny a rákosové porosty u ústí řek. Vyhovuje jim smíšená slaná a sladká voda (tzv. brakická). Na území Afriky vyhledávají sladkovodní jezera. V 18. století se zřejmě ještě vyskytovali i v jižních Čechách.

 

Teenager útěkář, vlastně úletář

Pelikání bílí jsou, jak napovídá druhový název, bíle zbarvení ptáci, s tmavými špičkami křídel. Na spodní části zobáku je kožovitý vak, který slouží k chytání ryb. Pelikáni při lovu ryb většinou spolupracují nejen mezi sebou, ale také je známa jejich spolupráce s kormorány. Při lovu hejno pelikánů ryby obklíčí a nažene je ke břehu. Ryby nadhozem spolknou. Pokud je nedostatek ryb, mohou se živit i vajíčky a mláďaty jiných vodních ptáků, například kormoránů.

Pelikáni žijí a hnízdí v koloniích. Hnízda si staví na zemi ze slámy, rákosu a klacíků. Někdy je hromada široká až 150 centimetrů. Samice snáší jedno až tři vejce, ze kterých se po 29 až 36 dnech líhnou holá mláďata. Ta přijímají natrávenou potravu přímo z vaku rodičů. Osamostatňují se po čtyřech měsících. Ve volné přírodě se pelikáni dožívají asi 25 let, v zajetí ale klidně i padesátky.

 

Koukej mazat dolů

Zoo Liberec začala s chovem pelikánů bílých již v roce 1975, první odchov se pak podařil v roce 1999. V zimním období jsou umístěni v zázemí zoologické zahrady, v letní sezóně na jezírku u východu ze zoo.

Vložil: Kamil Fára