Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman? Nesouhlasil jsem s Rusnokovou vládou, ale měl pravdu, říká fotbalista a zemanovec

18.09.2013
Prezident Zeman? Nesouhlasil jsem s Rusnokovou vládou, ale měl pravdu, říká fotbalista a zemanovec

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jan Nezmar v době své fotbalové slávy

ROZHOVOR Minulý týden vybuchla v Liberci politická bomba. Strana práv občanů Zemanovci odhalila svoji jedničku do předčasných parlamentních voleb v Libereckém kraji. Je jím ve fotbalovém Liberci velmi populární sportovní ředitel Slovanu Liberec a ještě nedávno obávaný kanonýr Jan Nezmar. Jeho početní příznivci byli v úžasu. A protože zdaleka ne všichni fandí také zemanovcům, objevily se na sociálních sítích kritické komentáře tohoto kroku. „A tolik jsme ho milovali...,“ povzdechl si jeden z fanoušků. Samozřejmě se daly najít – i když v daleko menším počtu – i pozitivnější reakce. „Honza je férový chlap, konečně už vím, koho budu volit,“ napsala v internetové diskuzi Liberečanka. Jan Nezmar odpovídal na otázky Parlamentních listů.cz.

Strana práv občanů Zemanovci vás sama oslovila. Při svém nelehkém rozhodování, zda nabídku přijmout, jste se jistě seznámil i s jejich programem. Co vás z něj zaujalo?

Určitě mě zaujala přímá volba i na nižších úrovních. Myslím, že přímá volba starostů, primátorů i poslanců je ideálním nástrojem proti politikaření v rámci politických stran. Lidé si sami dokáží určit důvěryhodnou osobnost a nemusí tak spoléhat na předvýběr politických subjektů. Přímá volba na všech úrovních mi přijde jako férový nástroj, který by české politice mohl pomoci.

Byl jste pravicový volič. Znamená přijetí této kandidatury určité zklamání z působení pravicových stran, které vládly v České republice v posledních letech?

Sportovní hantýrkou bych odpověděl „tak určitě" (smích). Ale vážně, idea pravicových myšlenek jako je svoboda a zodpovědnost, se dnes promítá do drtivé většiny demokratických stran. Z tohoto pohledu považuji bipolární rozdělení světa na pravici a levici za přežité. Nicméně na přímou otázku nabídnu přímou odpověď. Politika ODS a TOP 09 mě opravdu zklamala. Jak jinak hodnotit politiky, kteří měli v parlamentu 118 hlasů pro svou vládu a stejně to dopracovali k předčasným volbám?

V této souvislosti hodně lidí, včetně odborníků, kritizuje zvláště činnost ministerstva financí v minulé vládě. Vy jste vystudovaný ekonom, jak se na ni díváte? 

To, že jsem vystudovaný ekonom, ještě neznamená, že si troufnu hodnotit činnost ministerstva financí. Tuhle otázku si dovolím nechat nezodpovězenou. Své připomínky mám, chci je ale konzultovat s odborníky na makroekonomiku.

Inspirovali vás ke vstupu do politiky působení jiných sportovců v tomto odvětví? 

Určitě mě neinspirovali sportovci. Řekl bych, že hlavní inspirací mi byli politici. A nebylo to v pozitivním smyslu slova inspirace.

Největší favorit voleb, ČSSD, nominovala jako lídra bývalého úspěšného skokana na lyžích Pavla Ploce. Považujete ho za svého největšího soupeře? A jak se vám jevila jeho dosavadní činnost v parlamentu?

Jsem mladý a politických zkušeností nemám příliš na rozdávání. Řekl bych ale, že v politice může být každý soupeř před volebním termínem partnerem po volbách. Úspěchy Pavla Ploce jako sportovce respektuji. Jako politika ho hodnotit nechci, protože v parlamentu nepatřil k těm nejaktivnějším. Tedy alespoň z mediálního pohledu. Jako každý lídr v našem kraji je ale mým soupeřem. 

Strana práv občanů má v názvu jméno současného prezidenta Miloše Zemana. Co si myslíte o něm?

Prezident Miloš Zeman je prvním politikem, který prošel celonárodním plebiscitem. Byl legitimním vítězem voleb a je třeba ho takto respektovat. Neříkám, že s ním ve všem souhlasím. Například se mi nepozdávalo, když měl po vládní krizi garanci 101 hlasů od tehdejší koalice, a přesto jmenoval úřednického premiéra. Historie ale dala za pravdu nikoli mně, ale prezidentovi. Říká se o něm, že je vynikající prognostik. Je fakt, že ta 101 byla hodně křehká. On to vyhodnotil správně. Jak říkám, zaslouží si respekt.

Zemanovci si přivedli do voleb posily

V loňských krajských volbách Zemanovci v Libereckém kraji propadli. I kvůli nevýraznému lídrovi, který nedal dohromady kloudně větu. Strana se ale poučila a do parlamentních voleb jde v mnohem silnější sestavě. S nadsázkou řečeno možná i proto, že krajským předsedou je Masopust, vsadili na místní fotbalovou legendu Jana Nezmara. Ten sice neustále zdůrazňuje, že je v politice nezkušený, ale svůj první čistě politický rozhovor zvládl dle mého lépe, než mnozí matadoři, kteří se v kalných vodách politiky pohybují delší dobu.

I dvojka je v kraji známá – je jím minulý hejtman, tehdy v oranžových barvách ČSSD – Stanislav Eichler. Krajský předseda Jaroslav Masopust se usadil na třetím místě kandidátky a záda mu kryje věhlasný hudebník Felix Slováček. Z výše uvedeného je zcela zřejmé, že voličský potenciál mají Zemanovci nyní nesrovnatelně vyšší než před rokem.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová