Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pevné boty, nervy i odhodlání. Den za obnovu lesa je zase tady. Pojďme to spolu natřít tomu bastardovi kůrovci

15.10.2021
Pevné boty, nervy i odhodlání. Den za obnovu lesa je zase tady. Pojďme to spolu natřít tomu bastardovi kůrovci

Foto: Lesy ČR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z minulého ročníku Den za obnovu lesa

V roce 2019 se uskutečnil první Den za obnovu lesa. Akci s nadšením, jak hovořily pozdější výstupy, navštívilo 32 000 dobrovolníků, kteří se zúčastnili obnovy našich lesů. Letos by to mohlo být snad více. Lesy ČR chystají akci pro celou republiku. V každém kraji jednu. Pro Liberecký kraj je vybraná lokalita v Nové Huti na území obce Svor v Libereckém kraji, kam je snadný přístup vlakem ze dvou stanic. S sebou si vezměte hlavně dobrou náladu. Počasí má být slunečné, přivítání srdečné.

Den za obnovu lesa je největší celostátní lesnickou akcí pro veřejnost, kterou pořádají Lesy České republiky. Uskuteční se již v sobotu 16. října na třinácti místech ve všech krajích republiky, a to od 10 do 16 hodin. Každý může vysadit stromy v lesích nové generace, pomoci s jejich oplocením či úklidem klestí a dalšími pracemi, které s obnovou krajiny po kalamitě souvisí. Nebo sledovat nabízený program pro celou rodinu či se jen projít po okolním lese, posedět u ohně a opéct buřty. Sobotní Den za obnovu lesa navazuje na první ročník, jehož se zúčastnilo 32 000 lidí. První ročník se konal v sobotu 19. října v roce 2019. V minulém roce se sice připravoval druhý ročník akce, ale ta byla kvůli covidu zrušena, Lesy ČR pořádaly pouze menší pracovní akce určené pro malé skupiny deseti až třiceti osob. Takže až letos se koná oficiálně druhý ročník.

 

Snímek z minulého ročníku Den za obnovu lesa

Lesy zakládají novou tradici

„Úspěch prvního ročníku je pro nás zavazující. Zájem lidí podílet se, třeba jen symbolicky vysazením jediné sazeničky, na obnově našich lesů je obrovský, a proto jsme se rozhodli založit novou tradici,“ říká generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Letošní Den za obnovu lesa je i poděkováním veřejnosti za trpělivost s nesnázemi, které nutně provázely masivní boj s největší kalamitou v historii oboru. Je ale rovněž oslavou skutečnosti, že se lesníkům podařilo na většině území republiky dostat kalamitu pod kontrolu a na místě uhynulých porostů se sázejí lesy nové generace rekordním tempem.  Současně lesníci začínají ve velkém spravovat i lesní cesty poničené od těžké techniky, kterou vyváželi stromy napadené kůrovcem dříve než se rozšíří do zdravých porostů. To všechno chtějí veřejnosti na Dni za obnovu lesa ukázat.

 

Liberecké setkání

V Libereckém kraji se Den za obnovu lesa koná v Nové Huti na území obce Svor v Libereckém kraji. Lokalita se nachází 21 km na sever od České Lípy, 43 km západně od Liberce. Lze využít výhodné vlakové spojení. Vystoupit je možné jak ve vlakové stanici Nová Huť, tak stanici Jedlová. Z obou zastávek si lze celou trasu projít a po skočení akce případně odjet ze zastávky druhé. Na obou koncích trasy rovněž budou infostánky.

Den za obnovu lesa v Libereckém kraji se koná v sobotu 16. října 2021 od 10 do 16 hodin. Shromaždiště je na souřadnicích 50.8307192N, 14.5888433E.

Návštěvníci budou sázet lesy nové generace, zkusí si pod vedením lesníků měření kmenů a stojících stromů, uvidí tažné koně při práci v lesích, ruční odkorňování dříví a instalaci oplocenek a oplůtků. Pracovníci Lesů ČR představí projekty Vracíme vodu lesu a Vracíme sovy lesu, kde kromě vyvěšování budek ukážou i živé ptáky. Na programu je také občerstvení a opékání buřtů.

Jelikož je sběr semen v dnešní době, kdy je třeba zalesnit velké plochy po kůrovcové kalamitě, velmi důležitý, tak lesníci ukážou i práci sběrače semen, který předvede různé způsoby sběru přímo ze stromu a odpoví na související dotazy účastníků.

Střední lesnická a odborná škola Šluknov zde bude mít prezentaci svých studijních oborů. Návštěvníci si poslechnou trubače či se seznámí s produkty z našich lesů včetně zvěřiny, které nabízí Lesy ČR spolu s Vojenskými lesy s statky ČR.

Děti mohou získat odznak malého lesníka (na snímku výše), kde si hravou formou prověří dovednosti a znalosti o lese či si prohlédnou lesní techniku.

 

Kůrovcovou kalamitu zvládáme, počasí pomáhá

Před několika málo lety to vypadalo, že Česká republika bude bez lesů. Kůrovec se do našich lesů pustil s takovou chutí, jako kdyby celé století nežral. Pomáhalo k tomu i suché a horké počasí posledních let. Jenže od minulého roku se do války proti kůrovci zapojilo i počasí. Bylo vlhko, deštivo a nijak extrémně vedro. Což žravému broukovi nesvědčilo. Letos například stačil zplodit pouze druhou dceřinou generaci, ta se mnohde nestačila ani plně vyvinout. „Letos se vylíhnou jen dvě dceřiné generace, ale ta druhá nebude zcela dokončena a lýkožrout bude přezimovat v různých stadiích,“ řekl pro iDnes Pavel Češka, vedoucí lesní výroby Vojenských lesů a statků.

Pomohl i stát, který zjemnil legislativu pro kůrovcem zasažené oblasti, aby lesníci a majitelé lesů měli volnější ruku pro zasahování do kalamity. „Vyznačením a poté i rozšířením červených zón jsme majitelům lesů zlepšili podmínky při zvládání kůrovcové kalamity. Umožňují jim upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a řešení následků kalamity. Na mnoha místech už se tak lidé mohou přesvědčit, jak se lesníkům daří obnovovat lesy po kalamitě, takže se červeně vyznačená území s nejpostiženějšími lesy postupně zase zelenají,“ říká ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

Snímek z minulého ročníku Den za obnovu lesa

A vracíme se do smrkové monokultury?

Lesy byly tak silně zasažené kvůli monokultuře smrku. Někdy zaznívá kritika, že i přes kalamitu se dál sází převážně zase smrky. Je to tak? Prý není. Letos Lesy ČR uvádějí, že vysadí rekordních 90 milionů sazenic a zalesní 22 tisíc hektarů, což je historicky největší obnovovaná plocha. Na vykácených pasekách už rostou sazenice různých dřevin, 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů, aby byly porosty odolnější vůči klimatické změně i škůdcům. Takže naše lesy se zásadně změní. A budou také mnohem odolnější a silnější. Každý z nás může zaskočit v sobotu na dobrovolnou brigádu, aby svým vnukům mohl za několik desítek let vyprávět, že tenhle les, zrovna tenhle, jsme sázeli spolu, když republiku zasáhla obrovská kalamita.

Vložil: Kamil Fára