Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapitán Hejkal Kohák. Konečně jednou vtipná, tím pádem i užitečná kampaň. Národní parky nechtějí odpadky

04.09.2021
Kapitán Hejkal Kohák. Konečně jednou vtipná, tím pádem i užitečná kampaň. Národní parky nechtějí odpadky

Foto: KRNAP (stejně jako v textu)

Popisek: Kapitán Hejkal v podání Jakuba Koháka

FOTOGALERIE Všechno to začal KRNAP. „Odpadky v krkonošské přírodě se s určitou mírou nadsázky stávají invazivními druhy, pro které realizátoři kampaně identifikovali novou čeleď – čeleď odpadkoušovitých,“ sdělil médiím mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Proti množství odpadků v přírodě se ale pak rozhodly spojit síly všechny české národní parky, dokonce s podporou Ministerstva životního prostředí. Kampaň Není zvěř jako zvěř s vtipnou nadsázkou upozorňuje turisty na nové invazivní druhy, například nedopalek smrdutý, petlahvoně odhozence či respirouše tlamichu – druh navýsost aktuální.

A kampaň, která je aktuální od té doby, kdy lidem vyrostly ruce a oni je začali používat k odhazování odpadků do přírody. Jak upozorňuje kampaň, odpadkouši se nebezpečně rozmnožují a chystají se vytlačit snad všechny původní druhy.

Invazivní čeládka odpadkoušů hyzdí a otravuje přírodu. Všude! Kde se bere? Jak se rozmnožuje? Prostým odhozením obalu, hygienické potřeby, kelímku, mikrotenového sáčku, roušky, respirátoru… V okamžiku přesunu do zeleně se dříve užitečná či užitá věc změní v zákeřného odpadkouše. Nezničitelného, prakticky nesmrtelného, nevychovatelného, zřídkakdy recyklovatelného. Tvora s perspektivou přibližně stoletého spokojeného života na čerstvém povětří.

Detaily vizte v Atlasu odpadkoušů ZDE.

Podivní roznašeči odpadkoušů

Je až s podivem, kam lidská fantazie dosáhne. Podivný roznašeč odpadkoušů se vydá s rodinou na výlet do přírody. Je to nutné, vidět nějakou tu krásu, rozhlédnout se po krajině, nadýchat se čerstvého vzduchu a s ústy plnými sušenek zkonstatovat, že to praotec Čech dobře vybral. Krajina, která skutečně oplývá mlékem a strdím. Nadšeně vzdychnout a odhodit obal od sušenky mezi květenu. O pár kroků dál odhodit petlahev. Snad protože se nedá zaskočit na reklamační oddělení matky přírody a postěžovat si, že je to všechno sice moc pěkné, ale kdo se má tahat s odpadem někam k popelnici, nebo dokonce k recyklačním kontejnerům. Ne, ne, je daleko lepší bordel prostě upustit na zem. Je to tak pohodlnější. Jenže odpadkouši v přírodě přežívají na poměry děsivě dlouho. A jako invazivní druh škodí.

Krkonošský národní park – eldorádo odpadkoušů

Tato perla naší přírody patří mezi nejvíce ohrožené, situace je zde krajně akutní. Proto budou kapitán Hejkal a jeho věrní až do konce sezony zasahovat také zde. Zavítáte-li proto do Krkonošského národního parku, dobře zvažte, zda z něho chcete odjet s HANEBNÝM CEJCHEM odhazovače, nebo skvělým pocitem LOVCE ODPADKOUŠŮ.

Nejnavštěvovanější národní park = největší zamoření odpadkouši. Je to logické a zákonité. Krkonošské trasy připomínají spíš velkoměstské promenády než horské stezky. S kterými odpadkouši tu zápasí nejvíc?

„Nejčastěji sbíráme plastové či kovové obaly od potravin, ústenky, respirátory a vlhčené kapesníčky. Turisté si stěžují, že nemají šanci odhodit odpadky jinam, protože v parku nejsou odpadkové koše,“ konstatuje ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Umíte si ale představit, jak po stezkách jezdí popelářské vozy? Nemluvě o tom, že je u nás často větrno, takže by odpadky stejně poletovaly všude možně. Jistě by také přitahovaly zvěř, která by v nich hledala něco k snědku.“

Odpadkové koše nejsou řešení

Odpadkové koše tedy řešením nejsou. Ani mobilní kadibudky. Proto Krkonošský národní park už v roce 2019 jako první zahájil osvětový boj, v jehož čele stál mocný Krakonoš. Neváhal vyhrožovat ministrovi životního prostředí uzavřením hor pro turisty. Spustil kampaň Není zvěř jako zvěř, při níž pro svět objevil odpadkouše, svébytný invazivní živočišný druh, rodící se odhozením běžného odpadku do zeleně. Byť Krakonoš a jeho věrní bojovali, seč mohli, covidová doba paradoxně posílila šiky rozmnožovačů-odhazovačů.

Proto nyní kampaň znovu nabírá na síle a expandovala také do ostatních národních parků republiky.

„Jako nejsnazší a nejúčinnější řešení se stále jeví dodržování pravidla: Co si do přírody přinesu, to si také odnesu. Kapitán Hejkal je sice mocný a činnost lovců odpadkoušů záslužná, jenže rozmnožovači-odhazovači jsou v Krkonočích stále v přesile,“ dodává R. Böhnisch.

Jak kapitán Hejkal s odpadkouši zamete?!

Jak se postará, aby šli do pytle? Aby je ekologicky bezúhonní lovci sebrali, ještě než zčernají?

Neúprosně! Hejkal ví, že odpadkouše lze zlikvidovat pouze dvěma způsoby:

a) PREVENCÍ (potírání rozmožovačů, šíření osvěty),

b) RESTRIKCÍ (sběr odpadkoušů a jejich transport do spalovny).

Za tím účelem zformuloval tři pilíře antiodpadkoušologismu:

PLNĚNÍ ROZKAZU:

Co si do přírody přinesu, to si taky odnesu!

Vysvětlení pilíře: Plnění nenáročného rozkazu je schopno citelně omezit populační expanzi odpadkoušů. V zásadě sterilizační opatření.

SBĚRNÉ LOVY

Tj. mobilizace, tj. nábor armády LOVCŮ ODPADKOUŠŮ. Hejkalem a jeho stoupenci organizované i spontánní zteče – LOVY ODPADKOUŠŮ. (Info o ztečích ZDE.)

Vysvětlení pilíře: Do pytle s nimi! Seberte je, než zčernají! velí pilíř. Zavřete je do příslušných nádob, odsuďte je ke smrti žehem!

ODSTŘELY ROZMNOŽOVAČŮ

Označování rozmnožovačů cejchem hanby zásahem hanbostřílu.

Vysvětlení pilíře: Je to tak! Dokud my všichni – nejen kapitán Hejkal – nevypálíme neodpovědným rozmnožovačům-odhazovačům CEJCH HANBY, budou dál rozmnožovat. Odhodit odpadek v národním parku musí být společensky neodpustitelné.

Jak se připojit ke kapitánu Hejkalovi? Jak mu pomoci nebo alespoň vyjádřit podporu?

Stačí…

Podepsat přísahu CO SI DO PŘÍRODY PŘINESU, TO SI TAKY ODNESU ZDE či u hejkalostánků v národních parcích a dodržovat ji. Dodržování dokladovat na sociálních sítích (ZDE a ZDE).

Zapojit se do LOVECKÝCH AKCÍ + LOVIT PROAKTIVNĚ NEORGANIZOVANĚ.

Harmonogramy akcí ZDE.

FOTOLOVIT rozmnožovače a zostouzet je na sociálních sítích. (Byť budou jejich fota anonymní – tedy s rozmazanými obličeji či očima zakrytýma černou páskou, výchovný efekt je jistý!)

Způsobů je však víc, jistě najdete i nějaký svůj vlastní. Čím více nás bude, o to je větší pravděpodobnost, že se odpadkouše podaří vymýtit, nebo alespoň jejich stavy citelně zredukovat.

Ať už tedy zavítáte do kteréhokoli z uvedených parků, probuďte v sobě DUCHA KAPITÁNA HEJKALA!

Vložil: Kamil Fára