Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Jizerských hor vás doveze i vlak, na Ještěd už se nemusíte namáhavě šplhat, vede tam lanovka

01.08.2021
Do Jizerských hor vás doveze i vlak, na Ještěd už se nemusíte namáhavě šplhat, vede tam lanovka

Foto: České dráhy (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Do Jizerek vlakem? S Českými dráhami to jde

Přímé spoje z Liberce vedou do Kořenova (700 m n. m.) a Harrachova (740 m n. m.). České dráhy rozšířily kapacitu pro přepravu jízdních kol a bezbariérové cestování. Na Ještěd se dostanete bez bariér jedinečnou kabinovou lanovkou.

Jizerské hory v Libereckém kraji jsou populární a vyhledávanou turistickou oblastí. Celý region nabízí množství tipů na výšlapy, výlety na kole nebo poznávání jedinečných přírodních i kulturních památek. Mnoho těchto míst navzájem propojuje železnice. Díky ní se přiblížíte startu svého výletu a z cílového místa snadno dojedete do svého penzionu. V několika místech se vlakem dostanete i přímo do hor.

Zastávka Josefův Důl se nachází v nadmořské výšce skoro 600 metrů přímo v centru hor v údolí Kamenice. Z nádraží lze podniknout třeba výšlap na 4 kilometry vzdálenou železnou rozhlednu Slovanka nebo ještě dál na kamennou rozhlednu Královka, která je vzdálená 8 kilometrů od cílové stanice vlaku. Opačným směrem je to jen 4 kilometry po žluté turistické značce k legendární protržené přehradě, která nevydržela nápor vody a v údolí pod sebou způsobila velkou tragédii.

Vlakem až do 700 metrů nad mořem

Josefův Důl lze zvolit také jako výchozí místo pro túru nebo cyklistický výlet do vrcholových partií Jizerských hor k vrcholům Jizery (1 122 m n. m.), Černé hory (1 085 m n. m.) a k přírodní rezervaci Na čihadle s jedinečným biotopem vrchoviště. Zdatní turisté pak mohou využít Josefův Důl jako startovní nebo cílový bod pro přechod Jizerských hor v severojižním směru.

Populárním výchozím místem pro turistiku a cyklistické výlety je také stanice Kořenov v nadmořské výšce 700 metrů. Vlak za cyklisty překoná značné převýšení a na výletníky zbývá k dosažení kouzelné osady Jizerka posledních sto až dvě stě výškových metrů. Ještě o zastávku dál lze vystoupit v Harrachově a vypravit se poznávat polskou část Jizerských hor, nebo se přes údolí Mumlavy vydat do západních Krkonoš. Další zastávky se nacházejí v Polsku, ale ani to není překážka. Přímé vlaky z Liberce do Polska jezdí o víkendech téměř každou hodinu.

 

Věděli jste, že na Ještěd nyní jezdí lanovka? Na vrchol vás sveze za čtyři minuty

Jeden vagón = nejméně 10 bicyklů

Moderní motorové vozy jsou bezbariérové a mají zvětšený prostor pro přepravu jízdních kol. Do každého vagónu se tak vejde nejméně 10 bicyklů. Nízkopodlažní konstrukce umožňuje také snadné cestování lidem na vozíku, a tak jsou Jizerské hory a západní část Krkonoš snadno dostupné i lidem se zdravotním handicapem.

Jedinečným zážitkem je už cesta vlakem do hor. Ve Smržovce, kde se přestupuje mezi vlaky do Liberce, Josefova Dolu, Tanvaldu a Harrachova se nachází velký kamenný viadukt. Dráhy z Tanvaldu do Kořenova je pak unikátním technickým dílem. Zdejší sklon byl až 58 promile, a proto byla dráha postavena jako ozubnicová – jediná na území současné České republiky. Moderní soupravy už ozubnici nepoužívají, ale historické lokomotivy i samotnou ozubenou kolejnici uprostřed kolejí si lze stále prohlédnout. K raritám zdejší železnice patří také 940 metrů dlouhý Polubenský tunel nebo vysoký ocelový most přes Jizeru.

Frýdlantská lákadla

Zdolat jedinečné skalní stěny nebo se pokochat množstvím vodopádů je možné na severní straně Jizerských hor. Sem míří vlaky přes Oldřichovské sedlo. Na trase je několik zastávek, na kterých začínají turistické značky nebo pohodlné cyklistické trasy. Třeba z Mníšku lze vyrazit na Dračí vrch (676 m n.m.) lidově nazývaný Dračák s úžasnou vyhlídkou na kotlinu pod Ještědem.

Pro zdolání severní strany hor je nejvýhodnější zastávka Hejnice, odkud vede červená značka na skalní ostroh Ořešník (800 m n. m.) s vyhlídkou do údolí nebo kombinace zelené a modré značky do údolí Štolpichu s řadou vodopádů. Z Hejnice je to také pouhý 1,5 kilometr do maličkých Lázní Libverda s legendárním obřím sudem, ve kterém se nachází restaurace. Z konečné stance místní dráhy v Bílém Potoce lze zdolat jedinečný skalní útvar Frýdlantské cimbuří nebo se vydat na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk (1 124 m n. m.).

Přímé vlaky z Liberce jezdí do centra Frýdlanstkého výběžku. Z krajského města sem trvá cesta přes hory pouhou půlhodinu. Město skoro na konci republiky nabízí turistům neskutečné množství lákadel. Tím neznámějším je rozlehlý areál zdejšího hradu a zámku v ohybu nad řekou Smědou. Naproti hradu za řekou se nachází přírodní rezervace Křížový vrch s kalvárií a několika vyhlídkami. Z rozhledny na výšině na opačném konci města pak přehlédnete celé okolí Frýdlantu. Zajímavé je také malé železniční muzeum místních úzkorozchodných drah. Ty v minulosti propojovaly zdejší obce přímo s lužickou Žitavou.

Na Ještěd za 4 minuty a bez bariér

V Libereckém kraji se nachází také jeden technický dopravní unikát. Je jím kabinová lanová dráha z Horního Hanychova na Ještěd. Nikde jinde se u nás podobnou lanovou nesvezete. Dvě kabiny, každá pro 35 osob, jezdí kyvadlově proti sobě po téměř 1 200 metrů dlouhé dráze. Na ní stojí pouze jediná 30 metrů vysoká podpěra. V tomto místě je kabina lanovky také nejvýše nad zemí. O bezpečnost dráhy se stará řada techniků Českých drah. Každé pondělí dopoledne prochází celá dráha údržbou a jednou do měsíce se provádí její podrobná prohlídka. Dvakrát do roka, před letní a zimní sezónou, se na ní provádí i velké revizní kontroly a opravy.

Cesta lanovkou je úžasný zážitek. Cestovat v ní lze také s kočárkem, na invalidním vozíku nebo s jízdním kolem. Díky tomu je dominanta Libereckého kraje snadno přístupná i rodinám s nejmenšími ratolestmi nebo lidem se zdravotním handicapem. Více informací najdete ZDE.

 

Vložil: Markéta Vančová