Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válečný příběh. Peníze pomohly divadlu, které propojilo různé lidi

13.09.2013
Válečný příběh. Peníze pomohly divadlu, které propojilo různé lidi

Autor: Moravské divadlo Olomouc

Popisek: Ilustrační foto

V květnu 1942 se Gabriela Veverková, po mamince Rosenthalová, sblíží v petrovické restauraci s mladým příslušníkem Wehrmachtu Karlem Kreuzem. Ten ovšem rukuje druhý den na východní frontu. Gabriele se narodí v příštím roce syn Hermann. Po válce zůstává díky svému českému původu jako jediná z rodiny v Jablonném. Divadelní česko-německý příběh s názvem Květen v Jablonném je završen na 1. máje 1975.

Tuto divadelní hru vytvořila skupina lidí z Jablonného v Podještědí pod režijním vedením Martiny Čurdové, studentky pražské DAMU. Divadelní projekt zaujal i ČSOB a Eru, které ve spolupráci s nadací Via rozdělují peníze mezi vybrané projekty neziskových a příspěvkových organizací. Autoři projektu Květen v Jablonném, což je občanské sdružení Centrum svaté Zdislavy, získalo od ČSOB a Ery částku přesahující 41 tisíc korun. „Naše občanské sdružení funguje při dominikánském klášteře v Jablonném v Podještědí. Nabízí sedm jazykových kurzů, dramatický kroužek, divadlo, folklorní soubor, chrámový zpěv a výuku náboženství,“ osvětlil činnost sdružení Karel Spal.

Nesnažili jsme se vykládat dějiny a vsouvat náš náhled na ně

„Hra je o místních osudech, dotýká se česko-německé a také komunistické minulosti. Premiéru jsme měli 1. května 2013 ve staré petrovické hospodě. Některé scény byly i v němčině, hrály je němečtí herci. Druhé představení jsme uvedli v Žitavě,“ vysvětlila Barbora Spalová z Centra svaté Zdislavy.

„Nesnažili jsme se vykládat dějiny a vsouvat náš náhled na ně. Pouze jsme vyprávěli příběhy,“ upozornila režisérka Martina Čurdová. Díky divadelnímu představení se podařilo propojit různorodé místní lidi, děti i dospělé, akademiky i nezaměstnané, nevěřící s věřícími a také Čechy s Němci.

„Důležité bylo, že divadlo hrálo i plno dětí. Hlavně v úvodní svatební scéně, kdy si Gabriela brala helmu, protože ženich už narukoval na frontu. A potom ztvárňují pionýry v roce 1975. Pro mě to byl přínos, protože jsem mohla touto formou se svými dětmi dějiny probírat,“ konstatovala Spalová. I díky výrazné dětské přítomnosti bylo toto kontroverzní téma přijato diváky smířlivě, nedocházelo k žádným výrazným kontroverzím.

Přihlášky do grantového programu

Divadlo pomohlo i jedné budově, konkrétně místu, kde se konala premiéra. „Hospoda v Petrovicích se pomalu rozpadala. Kvůli nám ji vyklidili, na představení přišla velká spousta lidí. Místní se pak rozhodli hospodu společně opravit. Což nás potěšilo,“ objasnila Čurdová.

ČSOB a Era rozdělila od roku 2007 na rozvoj a podporu regionů 13 milionů korun. Nyní má připravené dva miliony pro vybrané projekty neziskových a příspěvkových organizací. Polovina z této částky je určená na záměry zabývající se péčí o přírodní a kulturní dědictví v daném regionu, druhá pak na rozvoj společenského života prostřednictvím spolkové činnosti a místní kultury. „Přihlášky do grantového programu pro podporu regionů je nutné odevzdat v období od 2. září do 4. října 2013,“ upozornila Kateřina Lejčarová z ČSOB. Maximální výše příspěvku na jeden projekt může činit 70 tisíc korun.

Parlamentní listy.cz, Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace