Válečný příběh. Peníze pomohly divadlu, které propojilo různé lidi
13.09.2013
Foto: Moravské divadlo Olomouc
Popisek: Ilustrační foto
V květnu 1942 se Gabriela Veverková, po mamince Rosenthalová, sblíží v petrovické restauraci s mladým příslušníkem Wehrmachtu Karlem Kreuzem. Ten ovšem rukuje druhý den na východní frontu. Gabriele se narodí v příštím roce syn Hermann. Po válce zůstává díky svému českému původu jako jediná z rodiny v Jablonném. Divadelní česko-německý příběh s názvem Květen v Jablonném je završen na 1. máje 1975.
Tuto divadelní hru vytvořila skupina lidí z Jablonného v Podještědí pod režijním vedením Martiny Čurdové, studentky pražské DAMU. Divadelní projekt zaujal i ČSOB a Eru, které ve spolupráci s nadací Via rozdělují peníze mezi vybrané projekty neziskových a příspěvkových organizací. Autoři projektu Květen v Jablonném, což je občanské sdružení Centrum svaté Zdislavy, získalo od ČSOB a Ery částku přesahující 41 tisíc korun. „Naše občanské sdružení funguje při dominikánském klášteře v Jablonném v Podještědí. Nabízí sedm jazykových kurzů, dramatický kroužek, divadlo, folklorní soubor, chrámový zpěv a výuku náboženství,“ osvětlil činnost sdružení Karel Spal.
Nesnažili jsme se vykládat dějiny a vsouvat náš náhled na ně
„Hra je o místních osudech, dotýká se česko-německé a také komunistické minulosti. Premiéru jsme měli 1. května 2013 ve staré petrovické hospodě. Některé scény byly i v němčině, hrály je němečtí herci. Druhé představení jsme uvedli v Žitavě,“ vysvětlila Barbora Spalová z Centra svaté Zdislavy.
„Nesnažili jsme se vykládat dějiny a vsouvat náš náhled na ně. Pouze jsme vyprávěli příběhy,“ upozornila režisérka Martina Čurdová. Díky divadelnímu představení se podařilo propojit různorodé místní lidi, děti i dospělé, akademiky i nezaměstnané, nevěřící s věřícími a také Čechy s Němci.
„Důležité bylo, že divadlo hrálo i plno dětí. Hlavně v úvodní svatební scéně, kdy si Gabriela brala helmu, protože ženich už narukoval na frontu. A potom ztvárňují pionýry v roce 1975. Pro mě to byl přínos, protože jsem mohla touto formou se svými dětmi dějiny probírat,“ konstatovala Spalová. I díky výrazné dětské přítomnosti bylo toto kontroverzní téma přijato diváky smířlivě, nedocházelo k žádným výrazným kontroverzím.
Přihlášky do grantového programu
Divadlo pomohlo i jedné budově, konkrétně místu, kde se konala premiéra. „Hospoda v Petrovicích se pomalu rozpadala. Kvůli nám ji vyklidili, na představení přišla velká spousta lidí. Místní se pak rozhodli hospodu společně opravit. Což nás potěšilo,“ objasnila Čurdová.
ČSOB a Era rozdělila od roku 2007 na rozvoj a podporu regionů 13 milionů korun. Nyní má připravené dva miliony pro vybrané projekty neziskových a příspěvkových organizací. Polovina z této částky je určená na záměry zabývající se péčí o přírodní a kulturní dědictví v daném regionu, druhá pak na rozvoj společenského života prostřednictvím spolkové činnosti a místní kultury. „Přihlášky do grantového programu pro podporu regionů je nutné odevzdat v období od 2. září do 4. října 2013,“ upozornila Kateřina Lejčarová z ČSOB. Maximální výše příspěvku na jeden projekt může činit 70 tisíc korun.
Parlamentní listy.cz, Oldřich Szaban
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL