Liberec obsadily koloběžky. Přinášíme návod, jak nad nimi zvítězit. Stačí mobil, přilba a vyhrazené bitevní pole
11.07.2021
Foto: Bolt
Popisek: V metropoli sdílené koloběžky fungují již dlouho a zkušenosti s nimi jsou smíšené. Uvidíme, jak si povedou v Liberci.
I do Liberce už se dokodrcaly sdílené koloběžky. Utkat se s nimi mohou liberečtí starousedlíci i náplavy jak v centru města, tak i na jeho okrajích. Ale pozor, k střetu s koloběžkou je potřeba přistupovat s jakýmsi informovaným souhlasem, protože souboj mezi občanem a koloběžkou se započetím střetu stává účastníkem dopravy severovýchodní metropole České republiky, která u pamětníků užívá stále jména Reichenberg.
Blízký kontakt s koloběžkou podléhá pravidlům silničního provozu. Zdá se to podivné, ale ano, koloběžka je dopravní prostředek, a kdokoliv na ní spočine nohou a odrazí se, podléhá příkazům dopravní policie a jejím pravidlům. První, a nejspíše nečekaná informace se váže k místům souboje s koloběžkou. Je výslovně zakázáno, aby se uživatel potýkal s koloběžkou na chodníku. Ten je, jak samotný název – chodník – napovídá, určen výhradně k chození. Nadšený uživatel výhod koloběžky tedy musí vyhledat cyklistickou trasu, nebo tratě vhodné ku velocipednímu přesunu z bodu A do bodu B. Některé trasy jsou určeny jak pro cyklistické radovánky, tak i pro radovánky pěší. Tam je také místo pro koloběžky. Pokud není jiného zbytí, je třeba bojovat s koloběžkou po pravé straně vozovky.

V Liberci se na jaře objevily sdílené koloběžky. Nejprve ty zelené od Boltu, o pár týdnů později ještě barevnější od společnosti Lime. Foto Liberecký kraj
Dětské drandění
Ale pozor, ač koloběžky na chodník nepatří, je jedna možnost, kdy je tam lze spatřit a nerozčilovat se nad porušováním předpisů. To když na koloběžčině hřbetu stane šlépěj dítka do deseti let. To může, samozřejmě pod dozorem dospělého jedince a na jeho osobní zodpovědnost, drandit i po chodníku. K dětem se ale vztahuje i další povinnost. Přilba. Tu musí mít děti i dorost do osmnáctého roku věku povinně na hlavě. Nemá-li, může na dospělého jedince, který nad nimi drží dozor, dosáhnout ruka zákona a pěkně mu provětrat šosy.
Bez přilby
Ti, kteří už si prošli křtem osmnáctého roku, a mají tedy nezcizitelné právo vložit svůj hlas do volební urny, nebo své vášně do člověka jakéhokoliv pohlaví, s čímž musí, jak může vyplývat z úrovně naší civilizace, zmíněný člověk bezvýhradně souhlasit, přilbu nosit nemusí. Ovšem pozor, takový člověk se může při započetí souboje s koloběžkou dočkat kolize. Koloběžky, které obsadily Reichenberg (čti Liberec), jsou elektrického druhu. Bez odrážení se tak mohou došplhat až na rychlost 25 kilometrů za hodinu. A náraz v takové rychlosti je vskutku citelný. Obzvláště, je-li to náraz do hlavy. Ten se rovná pádu z dvou a půl metru přímo na makovici. Pokud doma denně cvičíte šipku ze štaflí do betonu, nic proti. Ale pro nás ostatní je to riziková záležitost, jejíž důsledky adekvátně sníží právě přilba.

Elektrokoloběžka dosáhne rychlosti až 25 km/hod, foto Bolt
Dojezd
Pokud narazíte na plně nabitou koloběžku, můžete se s ní prát až třicet kilometrů. Takovou má výdrž, pak vám dočasně zdechne pod rukama a bude si žádat novou energii. Toho si ovšem nevšímejte, k tomu je určená obsluha, která v noci všechny koloběžky posbírá a znovu nabije. V centru města je pak navíc požadavek, aby se unavené koloběžky parkovaly do předem určených kotců. Mimo centrum lze koloběžku opřít prakticky kamkoliv, kam by si slušný člověk zaparkoval vlastní vozidlo. Takže žádné házení do křovin, ale opřít na místa, kde bude snadno dosažitelná a zároveň nebude překážet v hladkém proudění místních.
Je třeba zmínit, že výše uvedené skutečnosti bude v Reichenbergu kontrolovat k tomu určená ruka zákona. Případné nečestné a se zákonem se křižující jednání bude vyhodnoceno jako přečin, a bude tedy náležitě oceněno dle uvážení úřadujícího orgánu. Město i s rukou zákona připravilo informační kampaň, která má člověka dovychovat a naučit jej správným hmatům a chvatům při zvládání koloběžky. Narazíte-li na něj, nebraňte se jejímu zaregistrování a zapsání do paměťových zákrutů vlastního mozku. Zároveň u toho město Reichenberg vzkazuje, že byznys s koloběžkami nedotuje. Je to čistě soukromý počin.

Elektrokoloběžky v Ruprechtické ulici v Liberci. „V současné době je v Liberci rozmístěno přes 200 koloběžek, které jsou k dispozici na více než 40 místech po celém městě, tedy ne pouze v centru. Na tato místa jsou v ranních hodinách rozmisťovány nabité koloběžky a počet těchto míst se přitom bude postupně podle poptávky v daných lokalitách navyšovat či upravovat,“ sdělila Liberecké drbně Sylva Sulaimanová ze společnosti Bolt. Foto Oldřich Szaban
Platíme, platíte, plaťme
Pozor, za souboj s koloběžkou se platí. Už jen zahájení boje vás přijde na 13,- a každá započatá minuta pak 4 koruny. Za hodinu rekreačního souboje tak můžete zaplatit až 253,-. Třeba děláte v nějaké moderní firmě, která vám to proplatí jako cestovné, ale spoléhat na to u všech asi nepůjde. Takže nejste-li magnát, levnější je použít k přesunu z bodu A do bodu B vlastní nohy. Případně městskou hromadnou dopravu. A když se chcete mermomocí vozit na koloběžce, kupte si svoji vlastní. Nejlevnější kousek elektrické koloběžky vás vyjde na 10 000,-. To je 39 a půl hodiny nepřetržitého souboje s placenou koloběžkou. A to nejdůležitější na závěr – pokud propadnete soubojům s koloběžkami, vždy a zásadně dbejte na vlastní bezpečí, i bezpečí všech okolo.
Vložil: Kamil Fára