Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberec obsadily koloběžky. Přinášíme návod, jak nad nimi zvítězit. Stačí mobil, přilba a vyhrazené bitevní pole

11.07.2021
Liberec obsadily koloběžky. Přinášíme návod, jak nad nimi zvítězit. Stačí mobil, přilba a vyhrazené bitevní pole

Foto: Bolt

Popisek: V metropoli sdílené koloběžky fungují již dlouho a zkušenosti s nimi jsou smíšené. Uvidíme, jak si povedou v Liberci.

I do Liberce už se dokodrcaly sdílené koloběžky. Utkat se s nimi mohou liberečtí starousedlíci i náplavy jak v centru města, tak i na jeho okrajích. Ale pozor, k střetu s koloběžkou je potřeba přistupovat s jakýmsi informovaným souhlasem, protože souboj mezi občanem a koloběžkou se započetím střetu stává účastníkem dopravy severovýchodní metropole České republiky, která u pamětníků užívá stále jména Reichenberg.

Blízký kontakt s koloběžkou podléhá pravidlům silničního provozu. Zdá se to podivné, ale ano, koloběžka je dopravní prostředek, a kdokoliv na ní spočine nohou a odrazí se, podléhá příkazům dopravní policie a jejím pravidlům. První, a nejspíše nečekaná informace se váže k místům souboje s koloběžkou. Je výslovně zakázáno, aby se uživatel potýkal s koloběžkou na chodníku. Ten je, jak samotný název – chodník – napovídá, určen výhradně k chození. Nadšený uživatel výhod koloběžky tedy musí vyhledat cyklistickou trasu, nebo tratě vhodné ku velocipednímu přesunu z bodu A do bodu B. Některé trasy jsou určeny jak pro cyklistické radovánky, tak i pro radovánky pěší. Tam je také místo pro koloběžky. Pokud není jiného zbytí, je třeba bojovat s koloběžkou po pravé straně vozovky.

 

V Liberci se na jaře objevily sdílené koloběžky. Nejprve ty zelené od Boltu, o pár týdnů později ještě barevnější od společnosti Lime. Foto Liberecký kraj

Dětské drandění

Ale pozor, ač koloběžky na chodník nepatří, je jedna možnost, kdy je tam lze spatřit a nerozčilovat se nad porušováním předpisů. To když na koloběžčině hřbetu stane šlépěj dítka do deseti let. To může, samozřejmě pod dozorem dospělého jedince a na jeho osobní zodpovědnost, drandit i po chodníku. K dětem se ale vztahuje i další povinnost. Přilba. Tu musí mít děti i dorost do osmnáctého roku věku povinně na hlavě. Nemá-li, může na dospělého jedince, který nad nimi drží dozor, dosáhnout ruka zákona a pěkně mu provětrat šosy.

Bez přilby

Ti, kteří už si prošli křtem osmnáctého roku, a mají tedy nezcizitelné právo vložit svůj hlas do volební urny, nebo své vášně do člověka jakéhokoliv pohlaví, s čímž musí, jak může vyplývat z úrovně naší civilizace, zmíněný člověk bezvýhradně souhlasit, přilbu nosit nemusí. Ovšem pozor, takový člověk se může při započetí souboje s koloběžkou dočkat kolize. Koloběžky, které obsadily Reichenberg (čti Liberec), jsou elektrického druhu. Bez odrážení se tak mohou došplhat až na rychlost 25 kilometrů za hodinu. A náraz v takové rychlosti je vskutku citelný. Obzvláště, je-li to náraz do hlavy. Ten se rovná pádu z dvou a půl metru přímo na makovici. Pokud doma denně cvičíte šipku ze štaflí do betonu, nic proti. Ale pro nás ostatní je to riziková záležitost, jejíž důsledky adekvátně sníží právě přilba.

 

Elektrokoloběžka dosáhne rychlosti až 25 km/hod, foto Bolt

Dojezd

Pokud narazíte na plně nabitou koloběžku, můžete se s ní prát až třicet kilometrů. Takovou má výdrž, pak vám dočasně zdechne pod rukama a bude si žádat novou energii. Toho si ovšem nevšímejte, k tomu je určená obsluha, která v noci všechny koloběžky posbírá a znovu nabije. V centru města je pak navíc požadavek, aby se unavené koloběžky parkovaly do předem určených kotců. Mimo centrum lze koloběžku opřít prakticky kamkoliv, kam by si slušný člověk zaparkoval vlastní vozidlo. Takže žádné házení do křovin, ale opřít na místa, kde bude snadno dosažitelná a zároveň nebude překážet v hladkém proudění místních.

Je třeba zmínit, že výše uvedené skutečnosti bude v Reichenbergu kontrolovat k tomu určená ruka zákona. Případné nečestné a se zákonem se křižující jednání bude vyhodnoceno jako přečin, a bude tedy náležitě oceněno dle uvážení úřadujícího orgánu. Město i s rukou zákona připravilo informační kampaň, která má člověka dovychovat a naučit jej správným hmatům a chvatům při zvládání koloběžky. Narazíte-li na něj, nebraňte se jejímu zaregistrování a zapsání do paměťových zákrutů vlastního mozku. Zároveň u toho město Reichenberg vzkazuje, že byznys s koloběžkami nedotuje. Je to čistě soukromý počin.

 

Elektrokoloběžky v Ruprechtické ulici v Liberci. „V současné době je v Liberci rozmístěno přes 200 koloběžek, které jsou k dispozici na více než 40 místech po celém městě, tedy ne pouze v centru. Na tato místa jsou v ranních hodinách rozmisťovány nabité koloběžky a počet těchto míst se přitom bude postupně podle poptávky v daných lokalitách navyšovat či upravovat,“ sdělila Liberecké drbně Sylva Sulaimanová ze společnosti Bolt. Foto Oldřich Szaban

Platíme, platíte, plaťme

Pozor, za souboj s koloběžkou se platí. Už jen zahájení boje vás přijde na 13,- a každá započatá minuta pak 4 koruny. Za hodinu rekreačního souboje tak můžete zaplatit až 253,-. Třeba děláte v nějaké moderní firmě, která vám to proplatí jako cestovné, ale spoléhat na to u všech asi nepůjde. Takže nejste-li magnát, levnější je použít k přesunu z bodu A do bodu B vlastní nohy. Případně městskou hromadnou dopravu. A když se chcete mermomocí vozit na koloběžce, kupte si svoji vlastní. Nejlevnější kousek elektrické koloběžky vás vyjde na 10 000,-. To je 39 a půl hodiny nepřetržitého souboje s placenou koloběžkou. A to nejdůležitější na závěr – pokud propadnete soubojům s koloběžkami, vždy a zásadně dbejte na vlastní bezpečí, i bezpečí všech okolo.

Vložil: Kamil Fára