Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poklad, který byl na očích, ale nikdo netušil, co se skrývá ve staré bedně. Až teď, a všichni žasli

26.04.2021
Poklad, který byl na očích, ale nikdo netušil, co se skrývá ve staré bedně. Až teď, a všichni žasli

Foto: Pačinek Glass (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Pohled na část unikátního křišťálového božího hrobu v kostele v Kunraticích u Cvikova

V Kunraticích u Cvikova na Českolipsku objevili křišťálový boží hrob. Skrýval se v Kostele Povýšení svatého kříže, před zraky zvědavců kamuflován jako stará, červotočem prožraná skříňka. Místní farář Rudolf Repka, mimo jiné objevitel pokladu, odhaduje stáří křišťálového božího hrobu na 150 let. Ale jedná se pouze o laický odhad. Stav božího hrobu je… boží. Stačí jej jen vyčistit.

Ale zase se musí uznat, že křišťálový boží hrob je v nadmíru dobrém stavu. Pokrytý prachem, přečkal bouře minulého století prakticky bez poskvrny. A co to takový boží hrob vůbec je? Jedná se o symbolické zpodobnění Kristova hrobu, který se tradičně vystavuje v kostele o Velikonocích, které jsou katolickou oslavou Kristova zmrtvýchvstání. Jde vlastně o 14. zastavení křížové cesty, které si katolíci připomínají o Velkém pátku. „Takový boží hrob, jako vidíme tady, jsem ale neviděl nikdy a nikde, podle mne je to naprostá rarita, alespoň v Česku,“ řekl pro ČTK Repka.

 

Prostě nádhera, nemyslíte?

Rudolf Repka přitom věděl, že v kostele takovou památku má. Spodní část božího hrobu totiž sloužila jako podstavec sousoší piety. Netušil ovšem, že v kostele je i vrchní část. A to je ten poklad, který Repka objevil letos před Velikonocemi. „Tam, kde byla uskladněná, se jevila jako dřevěná skříňka, bylo tam málo místa a tma. Myslel jsem si, že je to přepravní bedna na obraz,“ řekl pro ČTK farář.

Všichni překvapení a jako u zjevení

Práce starých sklářských mistrů všechny rozhodně překvapila. Kostel má v současné době v pronájmu nedaleká sklárna Pačinek Glass. Ta jej minulý rok proměnila v Křišťálový chrám, kdy jsou uvnitř kostela umístěné tři stovky objektů z dílny Jiřího Pačinka, inspirované faunou a flórou, ale také sakrálními motivy, jako kříže, andělé... Prostor doplňují také velkorozměrné plastiky, okna dekorují vázy, poháry a mísy v různých barevných odstínech a expozice představuje také unikátní sérii skleněných Antivirů, vzniklých jako reakce na coronavirovou krizi, která zasáhla na jaře roku 2020 celou planetu. Od jeho otevření 12. června 2020 si expozici uměleckého skla v nevšedním prostředí klasicistního kostela prohlédlo přes 12 tisíc lidí. A to i přes protiepidemická opatření. Úctyhodné číslo.

 

Interiér kostela, kde vystavuje sklárna Pačinek

„Zaskočilo mě to, nic podobného jsem nečekal,“ řekl k nalezení božího hrobu ČTK David Sobotka, manažer sklárny. Nalezený boží hrob je podle něj tvořený šotony, tedy broušenými skleněnými kameny, které se používaly i na lustry. V tomto konkrétním případě jde o stovky ručně broušených kamenů, které tvoří vitráž, skrze níž má procházet světlo. „Exemplář je v tak perfektní kondici, že nemusí být opravena ani jedna perle. Stačí ho pouze odborně vyčistit, vyrobit moderní LED osvětlovací systém a brzy ho v plné kráse představit návštěvníkům. Samozřejmě až nastane příhodná bezpečnostní situace a budou nás moci znovu navštěvovat hosté,“ dodal Sobotka.

„I v této zvláštní, zlé a turbulentní době se dějí malé zázraky a i v této ´neromantické´ době se ještě dají najít malé poklady,“ řekl David Sobotka Deníku a pokračoval. „Moc nás těší desítky, ba již stovky pozdravů a gratulací z celé České republiky, které hovoří o nadšení z takového krásného nálezu, který jsme představili právě v období před Velikonocemi, tedy vlastně v nejvýznamnějším křesťanském období.“

 

Farář Rudolf Repka, objevitel unikátu

Televizní reportáž vyvolala vlnu

Ale střípky původu už problikávají. Boží hrob nejspíš pochází z Moravy. Vyrobili ho ve druhé polovině 19. století ve sklenářské dílně rodiny Zbitků v Olomouci. Podobný měli v kostele v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. Zatím je to jen s největší pravděpodobností. Odhad na základě podobnosti. Farář Repka byl informován hned po odvysílání pořadu o mimořádném objevu v televizi. Zavolal mu divák, který boží hrob byl schopen identifikovat. Rodina Zbitků se točila kolem skláře Antonína Zbitka (1786 – 1866) a pokračovala i po jeho smrti. Zaměřovala se na vitráže a lustry. Za dobu své existence vyprodukovala na tisícovku božích hrobů. Ty putovaly do celé Evropy, ale i do zámoří. Další boží hroby jsou u nás k vidění v Liběchově, Rapšachu, Doudlebech, Kaplicích, Novém Hrozenkově, Olomouci. A nyní tedy i v Kunraticích u Cvikova.

Boží hrob se stane trvalou součástí expozice Křišťálového chrámu. Rozhodně bude vystaven 28. května na Noci kostelů, jak sdělil Krajským listům.cz majitel sklárny a umělecký sklář Jiří Pačinek. „V Křišťálovém chrámu jsme připravili pro letošní rok celý kalendář krásných akcí, nicméně jsme je museli zatím jednu po druhé zrušit. Každopádně se ale chystáme na letošní Noc kostelů, která proběhne v pátek 28. května ať již klasickým návštěvnickým způsobem, případně pouze v on-line prostředí,“ sdělil Deníku David Sobotka.

Vložil: Kamil Fára