Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro jídlo do potravinové, pro postel nebo skříň do nábytkové banky. A vy bohatší, nic nevyhazovat, vždy to ještě někomu poslouží

05.04.2021
Pro jídlo do potravinové, pro postel nebo skříň do nábytkové banky. A vy bohatší, nic nevyhazovat, vždy to ještě někomu poslouží

Foto: Se svolením: Nábytková banka Libereckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vždyť to jsou ještě pěkné kousky, věčná škoda vyhodit

Renovujete, chcete to mít doma hezčí, lepší, proto nakupujete nový nábytek a nevíte kam s tím starým? Nevyhazovat, nevozit do sběrného dvora. Darujte ho do nábytkové banky, kde poslouží dalším lidem, kteří na renovaci nemají, ale festovní skříň nebo postel po vaší babičce se jim rozhodně šikne. Mladé rodiny, lidé, které koronakrize schroupala až na dřeň, chudí lidé, kterým štěstí nepřálo.

Pojem potravinová banka se zavedl a zlidověl. Všichni víme, k čemu slouží. Ale nábytková banka? V republice jsou jen tři. V Praze, Brně a Liberci. A slouží právě k tomu, k čemu potravinová banka. Pomocí v nouzi. Jen ne s trvanlivými potravinami, ale právě s nábytkem.

Hrůza z té zodpovědnosti

Nábytková banka spadá pod potravinovou banku Libereckého kraje. Navazuje na fungování služeb platformy Na-bank, která od roku 2018 zajišťovala totožné služby, ale bez nutného zastřešení. „Nejdříve z naší strany zaznělo kategorické ne. Potravinová banka je kvůli navýšení objemu potravinové pomoci vlivem koronaviru na hranici sil a možností. Navíc teď řeší odkup budovy, kde má provozovnu, a s tím návaznou žádost na státní dotaci na rekonstrukci. Nebyly lidské ani časové kapacity,“ zhodnotila konec platformy Na-bank a možné zastřešení potravinovou bankou ředitelka nové liberecké nábytkové banky Jitka Večerníková. Nábytková banka tak měla na kahánku. Ale ne dlouho.

 

Nábytková banka, která vznikla v lednu letošního roku, sídlí na libereckém sídlišti Kunratická

Lidem v potravinové bance se všechno rozleželo v hlavě a hned druhý den po kategorickém odmítnutí, přišlo schválení záměru nábytkovou banku vybudovat. „Začal maraton akcí od zápisu spolku přes sehnání prostor až po vypsání žádostí o financování,“ doplnila Večerníková. Celý proces vyvrcholil spuštěním provozu Nábytkové banky Libereckého kraje, která sídlí v bývalém nákupním centru Luna na sídlišti Kunratická v Liberci.

Definice jako víno

Nábytková banka Libereckého kraje, z.s. byla tedy založená v lednu 2021, plynule navázala na zaniklou nábytkovou banku a rozšířila fungující služby ve spolupráci s organizacemi sociálních služeb a odbory měst v Libereckém kraji. Spolek pomáhá osobám v tíživé sociální či finanční situaci získat bezplatně potřebné vybavení do domácnosti, zajišťuje vybavení a materiální podporu pro pomáhající organizace.

 

Co můžete darovat?

Neponičený a funkční nábytek a vybavení do domácnosti:

  • stoly a stolky dřevěné, plastové, kovové, skleněné
  • židle, lavice, skříně, police, komody, knihovny
  • postelové rámy dřevěné, kovové, postelové rošty
  • dětský nábytek, dětské postýlky, ohrádky, kočárky
  • nádobí, funkční svítidla, plastové koše, skladovací boxy apod.
  • funkční elektrospotřebiče – chladničky, sporáky, pračky
  • ostatní pouze dle domluvy

Nábytková banka z hygienických důvodů nepřijímá matrace nebo čalouněný nábytek.

 

Hektické dny ukončené odměnou

Založení nábytkové banky nebylo hračka. Sehnání prostor, vyklizení, upravení pro potřeby banky a pak následovaly první nabídky použitého, ale stále použitelného nábytku. Pracovníci banky to okomentovali následovně: „První postřehy z fungování nábytkové banky jsou všechny pozitivní a je to úžasný kolotoč plný milých lidí, krásného funkčního nábytku a hluboké myšlenky, kdy společně pomůžeme někomu, kdo to potřebuje.“ A o tom to celé je, pomoci.

 

Už to jede...

I vy můžete pomoci

Zapojit se může každý z nás. A to nejen nabídkou nábytku. Nábytková banka má u skladu zřízenou i dílnu na finální opravy či úpravy darovaného nábytku. A tam se samozřejmě hodí jakékoliv nářadí dílenského charakteru. Drobné ruční nářadí (šroubováky, kleště, kladiva..), dále jednoduché elektrické nářadí (aku-šroubovák, vrtačku, brusku..) a další podobné vybavení. V bance upotřebí i pomůcky k natírání a lakování včetně akrylových barev. A kdo nemůže pomoci ani tak, nemusí truchlit, je tu bankovní účet na pomoc finanční: 2701929225/2010 pod variabilním symbolem 327854. Provoz není rozhodně zadarmo a každá koruna se hodí. A pokud se vám ani to nehodí do krámu, můžete přijít pomoci jako dobrovolník.

Přispívají i města

Potravinová banka Libereckého kraje požádala o individuální dotaci z městského rozpočtu Jablonce nad Nisou na redistribuci přebytků potravin od obchodních řetězců a prvovýrobců. Organizace svou činností omezuje plýtvání potravinami, snižuje odpad a zároveň pomáhá zajistit potraviny osobám v nepříznivé sociální situaci. „Pomoc od Potravinové banky Libereckého kraje, z.s., čerpají také Jablonečané. V roce 2020 banka klientům jabloneckého oddělení sociálních věcí poskytla 534 kg potravin a klientům Naděje 8 795 kg potravin,“ řekl náměstek pro oblast sociální David Mánek Jablonce nad Nisou s tím, že stotisícový příspěvek použije potravinová banka na běžný provoz. O stejný příspěvek s kladným výsledkem požádala už v loňském roce.

 

Zcela prostinký název na dveřích

Potravinová banka si sumu rozdělila napůl s tou nábytkovou. „Padesátitisícový dar použije Nábytková banka Libereckého kraje na bezplatné služby potřebným lidem. Ty spočívají v opravách, skladování a distribuci zdravotně nezávadného a funkčního vybavení pro domácnost, jako je nábytek, spotřebiče, bytový textil apod.,“ komentuje dar náměstek Mánek s tím, že poskytnuté finanční prostředky spolek využije na úhradu provozu. Pomáhat by se mělo. Od rána do noci. Všem, kdo se ocitnou na hraně.

Vložil: Kamil Fára