Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Jablonce do Vídně a zase zpátky. Rakouská firma přepouští své místo opět Čechům. Vrátí se k nám zašlá sláva monarchie a první republiky?

28.02.2021
Z Jablonce do Vídně a zase zpátky. Rakouská firma přepouští své místo opět Čechům. Vrátí se k nám zašlá sláva monarchie a první republiky?

Foto: Facebook výrobců (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Preciosa Components představila v roce 2020 novou inspirační kolekci. Jejím autorem je Christian Cowan, jeden z deseti nejlepších amerických návrhářů. V kolekci nazvané Metamorphosis využil designér novinky, které Preciosa představila v Miláně: jedinečnou křišťálovou síť, křišťálové transfery, kovové křišťálové pletivo a jemné křišťálové plátno

Swarovski končí s jedním segmentem, obrovská šance pro jabloneckou Preciosu je zde. A ta ji hodlá beze zbytku využít, jak nám potvrdili… Společnost Swarowski, která se zaměřuje na výrobu bižuterních šperků, končí s produkcí i prodejem jednotlivých komponent. To znamená konec prodeje jednotlivých krystalů, které používali amatérští i profesionální šperkaři po celém světě k výrobě vlastních šperků. Od poloviny tohoto roku tak nebudou k dostání. Velká rána. Nenahraditelná? Ani náhodou. Uvolněné místo má v plánu ve velkém převzít jablonecká společnost Preciosa.

V Česku se stále větší oblibě těší vlastní výroba šperků. Nejčastěji se k jejich výrobě používají skleněné korálky. K těm nejoblíbenějším patří kousky z dílny Swarovski. S komponenty této značky se ale v polovině tohoto roku budou muset šperkaři rozloučit. Firma mění strategii a s prodejem samostatných korálků a komponentů k výrobě šperků po celém světě končí.

 

Firma Swarovski chce postoupit na vyšší level a zaměřit se jen na své šperky

Firma Swarovski mění svoji obchodní strategii a v průběhu roku 2021 postupně přestane s maloobchodní distribucí volných komponentů, krystalů, korálků a perliček. Bude se především soustředit na vlastní produkci designových šperků pro své butiky a spolupráci s módními značkami.

„Všechno, co máme od této značky v nabídce, je a bude možné i nadále koupit. Velkou část sortimentu jsme umístili do výprodeje a již ho nebudeme doplňovat. Zbytek sortimentu budeme nakupovat a doplňovat do poslední chvíle. Poslední objednávku doplnění sortimentu můžeme odeslat 31. května a nadále pak budeme sortiment jen doprodávat a nebudeme ho už schopni doplnit. Strategie společnosti Swarovski se dotkne úplně všech obchodů, které prodávají volné komponenty, a to po celém světě,“ uvedl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků, kde elementy Swarovski tvoří kolem deseti procent z celého sortimentu.

 

Swarowski začínal na Liberecku

Historie společnosti Swarovski začala roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Zde se tohoto roku narodil Daniel Swarovski, který se vyučil uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebrüder Feix. Zástupci firmy vyslali mladého Daniela Swarovského do Vídně, kde se výrobou bižuterie zabývalo několik mistrů. Swarovski od nich převzal zkušenosti a technické znalosti pro výrobu šperků. Na technické výstavě ve Vídni se Swarovski setkal s Františkem Křižíkem, který tam instaloval elektrické osvětlení. To byla pro Daniela Swarovského inspirace a začal tak vyvíjet stroj na broušení šatonů poháněný elektrickou energií.

V roce 1892 nechal Swarovski svůj stroj patentovat a začal s vlastní výrobou. Pro získání potřebného kapitálu do výroby vložil finance jeho zákazník z Francie Armand Kosmann. Swarovski se přesouvá do rakouského města Wattens, poblíž Innsbrucku, kde si pronajímá bývalé továrny. Zde je vybudována vlastní vodní elektrárna na řece Inn, která je svým průtokem schopna hnát generátor potřebný pro výrobu elektrické energie.

V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu, zejména díky výrobě šatonů. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie.

V roce 1900 firma kupuje pronajatou továrnu a vyvíjí úsilí o získání vlastní sklárny, aby byla soběstačná z hlediska dodávek surového skleněného materiálu, který se dováží z Jablonecka. V roce 1913 se společnost stává soběstačnou i v dodávkách materiálu.

 

Obrovská šance pro jabloneckou Preciosu

Náhradu za oblíbené krystaly Swarovski budou prodejci hledat velmi obtížně. „Aktuálně jsou jedinou vhodnou alternativou stejné produkty od české firmy Preciosa. Ty ovšem pokryjí jen malou část náhrady sortimentu Swarovski, který má tisíce druhů krystalů, přívěsků, perel, korálků a komponentů, vše v několika různých barvách. Preciosa nabízí jen několik základních druhů, tvarů a barev. Paralelně tedy ještě pracujeme na zajištění další alternativy, která bude na přijatelné kvalitativní úrovni,“ uzavřel Martin Stibor.

 

Preciosa také vyrábí komponenty, které používají návrháři, ale i drobní šperkaři

Krajské Listy.cz se okamžitě obrátily na společnost Preciosa z Jablonce nad Nisou, kde jsme se zajímali o to, zda Preciosa dokáže komponenty Swarowski na trhu nahradit. Zvládnou to šíří své nabídky? Vedoucí marketingu Eva Švihovská nám objasnila, jak to v Preciose chodí a slova Martina Stibora hladce vyvrátila: „Dovolte mi reagovat na zaslanou zprávu, kde bylo nesprávně uvedeno, že Preciosa Components (Preciosa a.s.) nabízí ´pouze několik základních tvarů a barev´. Aktuální portfolio produktů čítá v oblasti broušených kamenů cca 25 000 položek, další desítky tisíc jsme schopni vyrobit na zakázku. Některé skloviny jsou naprosto unikátní, vyvinuté v laboratořích Preciosy a neumí je na světě vyrobit nikdo jiný.“ Martin Stibor si to podle vlastních slov nemyslí. Aby Preciosa zabodovala a důstojně zastala uvolněné místo po společnosti Swarowski, musí očividně zapracovat na komunikaci s lidmi, kteří by jejich produkci mohli využívat. Někde se minuli.

Covidový rok

Preciosa od počátku pandemie pocítila velký růst zájmu o její šperkařské komponenty. Lidé pro ukrácení dlouhé chvíle i pro vlastní potěšení z křišťálu vytvářejí šperky nebo nejrůznější dekorace. „Zejména v USA je trend domácího tvoření nesmírně rozšířený a v podstatě tradiční. Vnímáme, že vlivem změn způsobených celosvětovými opatřeními sílí i jinde,” popisuje šéf obchodu a marketingu Preciosa Components Jan Štiller.

 

Věděli jste, že některé křišťálové barvy vyžadují jiný poměr přísad, aby se dosáhlo stejného odstínu v každé velikosti? Specialista na výzkum a inovace veteránů Květa Sázavová vysvětluje: „Jedna barva Preciosa vyžaduje 18 různých receptů! Dokonce i nejmenší množství jedné sloučeniny může úplně změnit barvu. A ´malým množstvím´ mám na mysli gramy přísady použité k barvení stovek kilogramů skla.“

Navzdory silným omezením v podobě nemožnosti osobních setkání na různých místech světa nyní Preciosa Components s partnery od Tokia či Sydney až k Los Angeles intenzivně posiluje existující obchodní toky a vytváří nové tak, aby rostoucí poptávku dokázala uspokojit. Cílem je postupné usazení Preciosy v pozici světové jedničky trhu DIY (z anglického Do It Yourself – udělej si sám). „Preciosa postupně přebírá velké množství zákazníků z tohoto segmentu a nás velmi těší, že je o náš křišťál stále větší zájem,“ dodává Jan Štiller. „Naše týmy se s neutuchajícím úsilím připravují na to, že se Preciosa stane v tomto segmentu číslem jedna.“

 

Zirkoniové kamínky z Preciosy v módních barvách

Preciosa měla v oblasti křišťálových komponentů vždy velmi silnou pozici, která se nyní ještě upevňuje. „Lidé po celém světě vnímají stále více udržitelnost a lokálnost jako důležité hodnoty. Naše křišťálové komponenty se vyrábí pouze v Křišťálovém údolí na severu Čech a společnost se již několik desetiletí zasazuje o to, aby naše produkce byla co nejšetrnější k životnímu prostředí. Zároveň nabízíme křišťál v té nejvyšší kvalitě,“ doplňuje Jan Štiller. Desítky let trhu s prémiovými křišťálovými komponenty dominovala společně s Preciosou ještě společnost Swarovski. Ale ta přechází, podle ní, na vyšší level. A tak na Preciosu dopadne celá tíha trhu. Podle slov, která zaznívají z Preciosy, jsou na to připravení. Výborně, Jablonec byl vždycky velmocí bižuterie. Jeho sláva se vrací.

 

Bižu z Jablonce

Preciosa, a. s. je český výrobce křišťálového skla sídlící v Jablonci nad Nisou. Navazuje na staletou tradici sklářských společností v Jablonci nad Nisou, jejichž sloučením v roce 1948 vznikla. Produkty firmy jsou křišťálové komponenty a šperkové kameny z kubické zirkonie. V rámci Skupiny Preciosa se dále vyrábí tradiční české perle a perličky, dekorativní i technické sklo, křišťálové šperky a dárky, křišťálové lustry a světelná řešení a v neposlední řadě také skleněné zátky.

Vložil: Kamil Fára