Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyrazte do stopy. Média šílí, ale Jizerská magistrála chce a zve běžkaře. Rolby jedou nonstop, s parkováním pomohou pořadatelé a…

16.01.2021
Vyrazte do stopy. Média šílí, ale Jizerská magistrála chce a zve běžkaře. Rolby jedou nonstop, s parkováním pomohou pořadatelé a…

Foto: Facebook / Tomáš Kraus (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jizerská magistrála. Snímek z Paličníku (11. 1. 2021)

Média šílí a plní se titulky o tom, jak v Bedřichově kvůli zaparkovaným autům lyžařů neproleze ani myš na dietě... „Rolby upraví nástupní místo z Rudolfova po Elektrárenské cestě k Černé Nise. Také zajedou z Mariánskohorských bud směrem do Josefova Dolu, nad lesní bránu. Během dne vyjede skútr a upraví nástupní místo Bedřichov, Maliník přes kanál směrem na Hřebínek. Na magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!“ píší na Facebooku.

A dodávají: Pánovaná úprava magistrály proběhne v sobotu ráno, a to Z Bedřichova: Stadion - U buky - Vládní - Kolem Černé Nisy - Závory - Přítok - Olivetská hora - Hřebínek - Bílé buky - Kristiánov - Nová Louka - Josefodolská přehrada - Prezidentská chata - Valešovka - Bedřichov, stadion. Také od Stadionu: Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Kneipa - Kasárenská - Soušská silnice - Knížecí - Vlašský hřeben - U bunkru - Jizerka, Mořina - Jizerka, Panský dům - Jizerská silnice - Promenádní - Smědava - Písčiny - Předěl - Paličník - Nové Město pod Smrkem, Spálená hospoda - Smědava - Čihadla - Krásná Máří - Hřebínek - Nová Louka – Bedřichov. A z Jizerky: Mořina - Václavikova studánka - Soušská silnice - Protržená přehrada - Mariánská Hora - Josefův Důl, Peklo - Jizerka - Orle (k mostku).

 

Pokud byste si rádi zakoupili samolepky na podporu Jizerské magistrály, můžete aktuálně na těchto místech ve výdejních okýnkách: Ski servis Mára - Bedřichov, Jizerka, Dolina, Šámalova chata, Hřebínek, Knajpa, Hospoda na Jizerce, Panský dům a Chata na Souši

Během víkendu bude v Bedřichově posílena pořadatelská služba, která bude umístěna i při vjezdech do obce na křižovatkách. Návštěvníci jsou upozorněni, že by měli respektovat pokyny pořadatelské služby a umožnit hladký průjezd dopravy MHD a vozů složek IZS. „Zároveň bude posílena hromadná doprava z Liberce - prosíme návštěvníky, aby využili i tuto možnost dopravy do Bedřichova,“ píší na Facebooku. A Krajské listy.cz zjistily, že není nutné se napojit na magistrálu jen v Bedřichově, jsou i další možnosti, kde také mají parkoviště, která patrně nebudou tak plná (více dále v článku).

Každoroční parkovací horor?

„V sobotu i v neděli musela policie na několik hodin uzavřít příjezdové komunikace do Bedřichova, protože parkoviště byla plná,“ napsala iDnes.cz o minulém víkendu s tím, že další místa k parkování nabízejí teď místní penziony a hotely, které musely kvůli koronavirovým opatřením zůstat zavřené. Což prý přesto nestačilo, kdo si nepřivstal, hledal parkovací místo marně.

Že doprava v oblasti zimního střediska Bedřichov kolabovala a vjezd do obce policie v sobotu i v neděli uzavřela, zaznamenal i kraj Liberecký, který posílil autobusové linky. „Nechceme, aby se znovu opakovaly dopravní zácpy v oblasti Bedřichova,“ potvrdil v TK náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. „Žádáme všechny, kteří výlet hor vlastním automobilem plánují, aby zvážili, zda by nebylo vhodnější vyrazit na nějaké méně turisticky exponované místo, případně zda by nebylo rozumnější využít veřejnou dopravu, která bude z Liberce posílena.“

 

Rolby vyrážejí ještě za tmy

Autobusové spojení z Liberce do Bedřichova v zimní sezoně obstarává již třetím rokem linka číslo 145. Tento skibus má o víkendech zpravidla půlhodinové intervaly; v časech, kdy je vytíženější, může jezdit i po dvaceti minutách. Od soboty 16. ledna bude kapacita spojů dvojnásobná a v případě zvýšené poptávky tak pojedou dva autobusy najednou. Mimo linky 145 zajišťuje spojení na Bedřichov z Liberce také autobusová linka číslo 18 městské hromadné dopravy. O víkendech jsou cestujícím k dispozici zpravidla tři spoje za hodinu. 

Kolaps dopravy v Bedřichově se ale děje každoročně. Už před dvěma lety proto koordinátor veřejné dopravy v kraji Korid LK výrazně zvýšil počet spojů na autobusové lince 145 z Liberce do Bedřichova a Janova nad Nisou. Ve všedních dnech jezdí šestkrát denně, o víkendech je spojů dokonce 21. Cestující z Liberce mohou navíc využít linku MHD 18, která zhruba jednou za hodinu jede až do Bedřichova. „Cestující s libereckou lítačkou mohou jet až do Bedřichova zadarmo,“ sdělil pro iDnes.cz ředitel Koridu Jiří Hruboň.

 

Autobusová linka číslo 18

Z Jablonce nad Nisou do Bedřichova a Hrabětic lze navíc využít autobusy linek 101 a 121. Další autobusové spoje - linky 650, jezdí z Frýdlantu přes Raspenavu, Hejnice a Bílý Potok na Smědavu, kde je další nástupní místo Jizerské magistrály. „Z Liberce je možné se tam pohodlně dostat vlakem a přestoupit na skibus na Smědavu,“ řekl Hruboň. Další nástupní místa na Jizerskou magistrálu s parkovišti jsou také na Jizerce, v Hraběticích, Josefově Dole nebo u přehrady Souš.

Spolupracovat hodlá i Policie Libereckého kraje

„Vzhledem k tomu, že i v následujícím období lze očekávat na horách v Libereckém kraji dobré klimatické podmínky pro zimní sporty a turistiku, budeme v těchto oblastech a na příjezdových komunikacích k nim i nadále posilovat výkon služby, abychom v co největší míře zabránili dopravním komplikacím a zajistili bezpečnost silničního provozu. I nadále do těchto opatření budou nasazováni policisté z dopravní i pořádkové služby. Spolupracovat budou samozřejmě také s městkou a obecní policií, se starosty obcí i s provozovateli Jizerské magistrály. Naši dopravní inženýři jsou v kontaktu se zástupci provozovatelů a samosprávnými celky, přičemž dodatkových dopravních značení, která omezují nebo zakazují vstupy, vjezdy, parkování, rychlost apod. instalujeme velmi běžně v reakci nejen na předpokládané, ale i aktuální dopravní komplikace,“ napsala v tiskové zprávě policie s tím, že připoměla, že Bedřichov není jedinou nástupní stanicí pro běžkaře na Jizerskou magistrálu – takových nástupních míst i s možností parkování je Jizerských horách několik. V této souvislosti také upozornili, že v Bedřichově jsou celkem čtyři parkoviště a není tedy na místě snaha některých řidičů zaparkovat za každou cenu jenom na centrálním parkovišti nebo Na Maliníku.

Bedřichov není jedinou nástupní stanicí na Jizerskou magistrálu

 

Bedřichov má sice největší parkovací kapacity (485), jsou i další místa na kterých můžete nastoupit na Jizerskou magistrálu:

  • Albrechtice v Jizerských horách - Mariánská hora, kapacita parkoviště 20
  • Desná - Soušská přehrada, kapacita parkoviště 100
  • Janov nad Nisou - Hrabětice, kapacita parkoviště 110
  • Jizerka - Mořina, kapacita parkoviště 80
  • Josefův Důl - Peklo, kapacita parkoviště 10
  • Josefův Důl - Nádraží ČD, kapacita parkoviště 100
  • Josefův Důl - Pod přehradou, kapacita parkoviště 20
  • Kořenov - střed (zastávku BUS motorest Příchovice), kapacita parkoviště 40
  • Nové Město pod Smrkem - Centrum u kyselky, kapacita parkoviště 40
  • Smědava, kapacita parkoviště 80

Vložil: Anička Vančová