Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tržby klesly několikanásobně i ve sklářství. Perlové vánoční ozdoby ale slaví úspěch. Jsou na seznamu UNESCO

21.12.2020
Tržby klesly několikanásobně i ve sklářství. Perlové vánoční ozdoby ale slaví úspěch. Jsou na seznamu UNESCO

Foto: Facebook / Rautis (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Perličkové ozdoby z Poniklé mají různé tvary, inspirované tím, co skláři vidí kolem sebe. Třeba dvouplošníky

Už v roce 2016 se z Poniklé v Podkrkonoší ozvala jedna z tradičních výrob a začala usilovat o zápis do prestižního seznamu UNESCO. Jednalo se o tradiční foukané perličkové vánoční ozdoby. Podkrkonošská obec je jediné místo na planetě, kde se takovéto ozdoby vyrábějí. Přičemž metoda výroby zůstala stejná, jakou používali místní skláři před sto lety. Snad jen perleť už ti nynější nezískávají z šupin ryb.

Skláři dovedou sestavit přes dvacet tisíc druhů ozdob. Náročné ruční práci se věnuje asi třicet lidí. Více než polovina z nich může pracovat z domova. Vánoční ozdoby vznikají ručně v malé dílně. „Z trubiček se nejprve musí vyfouknout perličky, které se potom stříbří, barví a řežou. Některé se i malují. Potom se z nich na drátky montují ozdoby,“ popsal pro ČTK výrobu majitel firmy Rautis Marek Kulhavý.

 

Typická perličková vánoční hvězda

Ochraně starých tradic, dávných obyčejů a lidových zvyků a řemesel z celého světa se věnuje mezinárodní organizace UNESCO.  V zápisu na její seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva nyní uspěla sklářská firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší se svou výrobou vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček.

Zápis na seznam UNESCO

V tomto výčtu měla Česká republika doposud šest záznamů – slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů na jihovýchodě České republiky, česko-slovenské loutkářství a modrotisk. Vytváření ozdob z perliček je tak zápisem sedmým.

 

Najdete je i v Muzeu Českého ráje v Turnově

Na zpracování nominace a následně na jejím doplnění pracoval kolektiv složený z pracovníků Muzea Českého ráje v Turnově, Ministerstva kultury České republiky a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici více než dva roky. „Museli jsme vyhodnotit, popsat a zdůraznit, v čem je tento nemateriální statek výjimečný a jedinečný v celosvětových souvislostech. Bylo to náročné, ale zároveň velmi zajímavé. Na zpracování dokumentů pro nominaci UNESCO se pracovníci našeho muzea podíleli již podruhé. První nominace, Geopark Český ráj, byla schválena v roce 2015, v tomto případě to bylo složitější,“ naznačila ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.

Nucené zdržení

Návrh na zapsání vánočních ozdob z Poniklé, podaný v roce 2017, prošel hodnocením o rok později, ale na žádost komisařů bylo nutné ho doplnit o některé upřesňující informace. „Protože mezivládní výbor UNESCO zasedá jednou za dva roky, čekali jsme na výsledek hodnocení až do letošního prosince.  Ale určitě to za to stálo. Pro firmu Rautis z Poniklé to představuje obrovské ocenění a kredit. Naše muzeum to považuje také za velký úspěch a ocenění naší odborné práce. Máme radost, že jsme s naší nominací ve světové konkurenci byli úspěšní,“ neskrývala radost Jakouběová.

 

Takhle se skleněné perličky barví

S napětím očekávala, jaký výsledek jednání komise přinese, také Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Je to skvělá zpráva. Jsem nadšená a blahopřeji Markovi Kulhavému i jeho rodině. Je to velký úspěch a mezinárodní potvrzení unikátnosti jejich výroby. A děkuji ředitelce Muzea Českého ráje Vladimíře Jakouběové, protože příprava dokumentace ležela na jejích bedrech a na výsledku má úplně zásadní zásluhu. Toto ocenění bezesporu přiláká do firmy Rautis a do Poniklé mnoho turistů. Budeme se snažit obci a panu Kulhavému být nápomocni,“ prohlásila náměstkyně.

„Poniklá a její okolí jsou perlařinou prorostlé. Snažíme se zachovat ducha tohoto řemesla. Máme úctu a pokoru k historii a našim předkům, kteří vymysleli původní postupy,“ říká Marek Kulhavý, šéf firmy Rautis, která se v horské obci u Jilemnice jako jediná na světě stále věnuje foukání skleněných perlí a výrobě perličkových vánočních ozdob. Nebýt jeho, neexistovala by dnes už pravděpodobně nikde. „Kolem roku 2000 se nám podařilo vytáhnout výrobu z naprosto likvidační krize. Obrovský boj je to pořád. Za jednou ozdobou se ukrývá velké množství ruční práce,“ připomíná.

 

Domácí výroba, kterou teď obdivuje svět

Tradice jejich výroby je spojena s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v oblasti Jizerských hor a v Podkrkonoší, kteří podomácku vyráběli foukané perly pro bižuterní průmysl, začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perel vyrábět ozdoby, kterými si přizdobovali vánoční stromeček.

Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Ve 30. letech 20. století je firmy, zabývající se jejich produkcí, vyvážely do celého světa. Je tomu tak i dnes díky firmě Rautis manželů Kulhavých v Poniklé.

Té se na počátku 21. století podařilo zachránit provoz manufaktury, která jako jediná na světě vyrábí tradičními technologickými postupy ozdoby identické s těmi, které skláři podomácku vyráběli před více než sto lety. K původním vzorům, jejichž tvůrci vždy reagovali na prostředí, ve kterém žili, a na předměty, které viděli kolem sebe, přibyly i některé nové. Vedle klasických vánočních motivů hvězd a zvonečků se ve vzorníku Rautisu, který obsahuje téměř 20 tisíc typů vánočních ozdob, nalézají také motivy andělů, autíček, letadel, panenek a mnoho dalších.

Původní postup jejich výroby však zůstává zachován. V dílnách ponikelské manufaktury se stejně jako před více než sto lety vyrábí polotovary a vytváří vzory ozdob, které pak v chalupách v okolí z drátků a foukaných perel domácí dělníci montují. Hotové pak putují k českým i zahraničním zákazníkům. Takže jsou k vidění a v oblibě na všech obydlených kontinentech planety.

 

Exkurze mezi skláři dostaly stopku

Každý rok velmi oblíbené exkurze do dílen sklářů v Libereckém kraji dostaly kvůli koronaviru stopku. Křišťálové údolí neboli Crystal Valley, který prezentuje světu výběr toho nejlepšího z díla regionálních šperkařů, sklářů a bižuterníků, se tedy letos neodehrál. Místo něho kraj nabídl sérii videí na YouTube. Vzhledem k tomu, že se nyní téma zdraví skloňuje ve všech pádech, nesla kampaň příznačný název Na zdraví řemeslu.

Vesnička Poniklá na Liberecku je domov této unikátní technologie

„V současné situaci se do většiny skláren zájemci nepodívají. Přitom je skutečně co vidět a obdivovat. Alespoň prostřednictvím videí tak bude možné procestovat celý kraj od Kamenického Šenova a Nového Boru přes Turnov až do Harrachova. Stačí jim věnovat každý den chvilku a diváci se dozvědí mnohé o našem kraji a jeho umění. Věřím, že videa zájemce navnadí, a až bude možné navštívit výrobce osobně, vydají se k nim,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Značku Křišťálové údolí původně vlastnila společnost Preciosa. Liberecký kraj ji převzal v květnu 2019 se záměrem posílit pozici na poli cestovního ruchu o témata, která jsou v regionu tradiční, a sice o sklářství, bižuterii a šperkařství.

 

Nejen autíčka a letadýlka, ale i zvířátka...

Tržby jdou dolů, jako snad všude

Stejně jako celá společnost, trpí restrikcemi proti koronaviru i sklářský průmysl. „Loni tvořilo to, co jsme prodali na trzích, 25 procent celého obratu,“ porovnává Marek Kulhavý diametrálně odlišný loňský rok, kdy se příjmy z prodeje na trzích vyšplhaly na 3,2 milionu korun. Letos odhaduje, že i po započítání tržeb z jejich prodejního stánku v pražské Galerii Harfa dosáhnou tržby za přímý prodej na trzích maximálně na 700 tisíc. „Teď máme plné sklady ozdob a není kde je prodat. To znamená, že jsme finančně vyšťavení, ale zaměstnance platíme dál a nebudou příjmy,“ popisuje Kulhavý situaci firmy, jejímž štěstím v neštěstí byly peníze odložené na plánovanou rekonstrukci. Ty teď místo renovace oken ve výrobně poslouží na zahlazení ztrát.

Vložil: Kamil Fára