Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzduch vytryskl z píšťal sklářů, zhmotnil se v azurovém skle a zaplnil křišťálové údolí. Na náměstí v Liberci teď předvádí křehkou krásu Sublima

13.09.2020
Vzduch vytryskl z píšťal sklářů, zhmotnil se v azurovém skle a zaplnil křišťálové údolí. Na náměstí v Liberci teď předvádí křehkou krásu Sublima

Autor: Město Liberec (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Letošní plastika na hlavním libereckém náměstí je velmi efektní a nepřehlédnutelná

První zářijový týden znamenal pro Liberec už tradiční převlékání uměleckého kabátu. Před radnicí se dočkala instalace nejnovější plastika. Tradice, mimochodem moc pěkná a hodná následování, se rozjela v roce 2005, kdy se před radnicí objevila Židle sochařky Magdalény Jetelové, každý rok pak jiná socha. Letos klíčové liberecké náměstí Dr. E. Beneše začala zdobit plastika Sublima ze skla a železa z ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka.

„Je to ukázka našeho partnerství s kolegy z fochu železného," řekl ČTK manažer ateliéru Pačinek Glass David Sobotka. A není to žádný brouček, který se vejde do nákupní tašky, ale plastika vytvořená z 950 kilogramů železa a 680 kilogramů skla. Na výšku má asi čtyři metry a složená je ze zhruba 300 částí. „Od těch nejmenších, což jsou kuličky o průměru dejme tomu 15 centimetrů, až po nejdelší části, které mají třeba 1,5 metru," řekl Sobotka.

 

Instalace plastiky

Smysl si najděte sami

Plastika nebyla vytvořená s nějakou hlubší ideou, a tak lidé musí zapojit vlastní fantazii. „Nemá to žádný hluboký filozofický podtext, ale hovoříme o tom, že v podstatě se jedná o vzduch, který vytryskl z píšťal sklářů, zhmotnil se v azurovém skle a zaplnil křišťálové údolí," uvedl. A přesně tam vedla cesta při vytváření celého díla. Spodní komponenty uměleckého díla jsou tmavší, jako kdyby odrážely řeku linoucí se údolím, a čím výš, tím je barva světlejší, až se dostává do křišťálově čistého vzduchu velehor, dalo by se říci. „A čím výše, tím jsou komponenty azurovější, světle modřejší, až to graduje do křišťálu," dodal pro ČTK Sobotka.

 

Skleněná plastika si přímo říká o noční nasvícení

Je to hezké?

A narážíme na vkus a toleranci veřejnosti. „Doufám, že Liberec ukáže tvář nakloněnou umění a že u nás skleněná krása Jiřího Pačinka vydrží bez úrazu,“ uvedla liberecká zastupitelka a krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. Ono je to ze skla, že. Stačí jeden kámen, a je po kráse. Obavy o přežití díla má i sám autor. Přežije plastika? „Když ne, tak to opravíme, ale není to návod pro vandaly, aby to zkoušeli,“ zažertoval sklář Jiří Pačinek. Ale možná by i v tomto případě měla platit poučka Miroslava Kalouska, který razí, že o sobě nemá člověk říkat hanlivá označení typu – nejsem idiot – protože se to téměř okamžitě otočí proti němu a za idiota bude označen ve všech slovesných pádech. Není to návod pro vandaly. A tím se to návodem pro vandaly stává. Radši taktně mlčet a tiše se bát nejhoršího.

 

Více o autorovi

Jiří Pačinek původně zamýšlel věnovat se řeckořímskému zápasu. Pro kariéru skláře se rozhodl po zhlédnutí televizního seriálu Synové a dcery Jakuba skláře a po následné exkurzi do sklárny. Střední odborné učiliště v Novém Boru – obor sklář zahájil v roce 1987 a vystudoval s vyznamenáním. Po jeho skončení nastoupil (v roce 1990) do sklárny ‘Chřibská1414‘. Ta byla zaměřena na výrobu hutního, ručně tvarovaného skla. Ve sklárně pracoval Jiří Pačinek až do roku 1992, kdy přešel do sklárny ‘AJETO‘ (tehdy se firma jmenovala ‘Novobor‘). Zde pracoval ve sklářské dílně Petra Novotného. Ostatně Petr Novotný (žák sklářského mistra Josefa Rozinka) a Ital Pino Signoretto byli pro Jiřího Pačinka jeho hlavními vzory.

Do amerického Rochesteru na tříměsíční stáž do sklářského studia Leona Applebauma odcestoval Jiří Pačinek v září 1995. Po návratu do vlasti byl Jiří Pačinek jmenován (ve sklárně ‘AJETO‘, která mezitím přesídlila do Lindavy u Cvikova) mistrem sklářské dílny. Ve sklárně ‘AJETO‘ působil sklářský mistr Pačinek až do roku 2008. V současné době tvoří ve sklárně v Kunraticích u Cvikova.

 

Tradice umění před radnicí

V roce 2005 se před radnicí objevila Židle Magdalény Jetelové. Několikametrová železobetonová židle s jednou nahnutou nohou, po které mohly lézt třeba děti. Lidem se to líbilo, líbilo se to i vedení města, tradice tedy mohla začít žít vlastním životem. V roce 2018 byla na místě socha jezdce na koni od Michala Gabriela, kterou následující rok vystřídaly čtyři bronzové sochy Olbrama Zoubka, který tak vystavoval v Liberci po dlouhých padesáti letech. Šlo o bronzové sochy v životní velikosti, které sochař pojmenoval Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš a Ifigenie. A i ty letos odešly a nahradila je plastika Sublima od Jiřího Pačinka.

 

Detail plastiky

Není bez zajímavosti, že některé ze soch v Liberci zakořenily. Jen změnily místo. Před Zoo si můžete prohlédnout dřevěné ptáky, kteří dříve zdobili náměstí, na rohu náměstí seděl i zbloudilý Marťan Jaroslava Róny, který je teď na vrcholu Ještědu, nebo skleněná krychle s proschlými smrkovými větvemi od Milana Housera. Velkou oblibu si získala socha tří koček od Martiny Klouzové-Niubo. Kočky našly své místo před obchodním domem Plaza. Zkrátka umění se z Liberce nechce. Zato se mu chce do Liberce.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace