Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vydejte se do tajemných míst, odkud prý už není návratu. Testováno na dětech

01.09.2020
Vydejte se do tajemných míst, odkud prý už není návratu. Testováno na dětech

Foto: Petra Dundáček (stejně jako v článku)

Popisek: Hrad Houska

Hrad, který je spíše zámek, a místo bohatých interiérů na vás čeká brána do pekla. Tak by se dala stručně charakterizovat jedna z nejznámějších českých středověkých staveb, tajemný hrad Houska, jeden z nejlépe dochovaných královských hradů Přemysla Otakara II. I my jsme se letos rozhodli podniknout pekelný výletní den (aniž by nám zmiňované peklo vyráběly naše milé děti).

Houska se nachází devět kilometrů jižně od Doks, a je tedy ideálním výletním cílem při pobytu u Máchova jezera. Původně gotický hrad byl dle archeologických průzkumů založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. na místě dřevěného (později kamenného) hradiště, které bylo v 9. století vystavěno vévodou Pšovanů Slaviborem pro syna Houseka. Okolo roku 1590 byl přestavěn na renesanční zámek. Kaple archanděla Michaela, pod kterou jedna z hlavních legend umisťuje bránu do pekla, si však ponechala gotický ráz.  Ve dvacátých letech minulého století byly při rekonstrukci odkryty původní gotické fresky, jejichž obnově se současní majitelé věnovali posledních deset let.

 

Houska

Hlavní nádvoří je vyhlášené mimořádnou akustikou

Dovnitř, nebo ven?

Už před vstupem do hradu si uvědomíte, že tu něco tak úplně nehraje. Stavba je velmi netradiční. Přestože se hrady stavěly primárně jako obranné stavby, tedy aby se pokud možno nikdo nedostal dovnitř a mohl poměrně dlouho ukrývat při obléhání jak své majitele, tak poddané z panství, Houska byla vybudována jinak. Svou konstrukcí vzbuzuje dojem, že se v první řadě neměl někdo, případně něco, dostat ven.

Hlavní prohlídka začíná vždy v celou hodinu. Doporučuji tedy podle toho plánovat příjezd, abyste zbytečně dlouho nečekali. Je ale třeba počítat s případnou frontou u pokladny. Prohlídky mají volnější režim, kdy se střídá výklad (okořeněný tajemnem) se samostatnou prohlídkou menších úseků. Je tedy snadno zvládnutelná i s malými dětmi, které nejsou zahlceny výkladem a daty a nemusí stát příliš dlouho na jednom místě a pouze poslouchat. Průvodcem je kastelán Miroslav Konopásek, který na Housce působí už skoro dvacet let. Hrad má opravdu vrytý pod kůží a nabízí opravu úžasný průvodcovský zážitek, nesrovnatelný s běžným standardem, který na jiných památkách zajišťují brigádníci.

 

Peklo

První peklo najdete vpravo, ještě před vlastním vstupem do hradu

 

Parkoviště se nachází přibližně 700 metrů od hradu, čili samotná procházka k hradu je v případě, že pojedete autem velmi krátká. Na vnějším nevelkém nádvoří najdete občerstvení, dostatek míst k sezení a po pravé straně první vstup do pekla. V tomto případě je to dřevěné mechanické peklo, volně inspirované Danteho Božskou komedií. Není součástí prohlídkového okruhu a samostatné vstupné přijde na 60 korun.

 

Peklo

Mechanické peklo vyřezávali z lipového dřeva řezbáři Jan Kopecký, Tomáš Štěpán a Ladislav Veselý téměř dvanáct měsíců. Jejich dvanáct metrů dlouhé a dva metry vysoké dílo je inspirováno Danteho Božskou komedií. Nejprve převozník Charón převeze duše k soudci Minosovi, který každého hříšníka přivítá a odklepne mu trest podle jeho provinění. Vstup do pekla hlídá trojhlavý pes Kerberos. Pak už následuje devět scén pekelných trestů za pozemské hříchy. Pekelný výjev uzavírá Lucifer, mající tři tlamy a v každé jednoho zrádce - Jidáše, Bruta a Kasia. 

V rámci prohlídkového okruhu se vám otevřou i krásné výhledy do okolí. Mimo jiné na nedaleký hrad Bezděz, který je podle jedné z místních pověstí s Houskou spojen podzemní chodbou. Kromě hradní kaple za zmínku určitě stojí Zelená komnata, vyzdobená renesančními freskami včetně dobového vyobrazení hradu. V Loveckém sále pak můžete spatřit skálu, která prochází přímo stavbou hradu a je další místní zajímavostí.

 

Houska

Prohlídku hravě zvládnou i malé děti a nemusíte se bát, tajemné síly na ně nemají žádný vliv. Podivnou atmosféru vycítí v některých místech spíš dospěláci

Na cestu do pekla je možné vyrazit až na konci prohlídky, nejspíš aby si mohli návštěvníci za zaplacené vstupné Housku prohlédnout, než se dostanou tam, odkud iž není návratu.  Byla jsem v očekávání, jak se budou na tento zážitek dcery tvářit. Říká se, že malé děti jsou vůči paranormálním jevům senzitivnější a vidí, co my dospělí nevidíme. Potemnělé sklepní místnosti ale nerozhodily ani jednu z holek. Možná jsme jen byli na špatném místě. Legend o tom, kde přesně se brána do pekla nachází, je totiž hned několik.

 

Houska

O tajemném vstupu do pekelného chřtánu, který se prý nachází kdesi v hlubinách skal, vypráví už historické prameny z roku 878. Ďábelskou pověst nezastínil ani fakt, že bývala dokonce přísně tajena a o existenci hradu neměli ponětí ani obyvatelé nejbližších vesnic. V kapli se opravdu leckdo necítí právě nejlépe a psi prý dokonce do ní někdy odmítají vstoupit

 

Důležité informace

  • Otevírací doba od dubna do října každý den mimo pondělí vždy od 10:00
  • Zavírací doba se během sezóny mění ( 16:00-18:00)
  • Plné vstupné 130 korun
  • Děti do 15 let, studenti a senioři 90 korun
  • Poplatek za psa 30 korun

 

Špetka historie

Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky nimž se dnes na Housce potkáme se všemi slohy, a to již od pozdně románského. Aktuální podobu stavby i nejbližšího okolí určily především zásahy renesanční, takže nejvýstižnější charakteristikou jeho nynější podoby je renesanční zámek s prvky gotického hradu. V roce 1924 ho koupil prezident Škodových závodů, senátor Josef Šimonek, jehož rodina objekt užívala až do roku 1939 jako letní a reprezentační sídlo. Poté byl až do roku 1945 využíván německou armádou a od roku 1950 v něm byl umístěn archiv Národní knihovny. V 90. let byl navrácen původním majitelům, kteří úspěšně napravují výsledky předchozí čtyřicetileté péče státu. Až v roce 1999 byla Houska poprvé ve své historii zpřístupněna veřejnosti.

 

Houska

Kamenná  houska připomíná prvního majitele někdejšího hradiště z rodu Pšovanů

 

Kalendář akcí

5. 9. 2020: Hradní koncert
Orchestr Dvořákova kraje pod taktovkou prof. Václava Mazáčka. Od 19:00

19. 9. 2020: Myslivecký jarmark
Prezentace mysliveckých aktivit a program s tematikou myslivosti

26. 9. 2020: Historické klání
Šerm, ukázky zbraní a od 15:00 před poslední prohlídkou navíc ještě…!?

Vložil: Petra Dundáček Božoňová