Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrchy hnědé, jako kobylky, všechno sežerou, všechno zničí, nic nenechají. Ale jde na ně i vyzrát. Golfovou holí, solí, pivem a hlísticemi

09.08.2020
Mrchy hnědé, jako kobylky, všechno sežerou, všechno zničí, nic nenechají. Ale jde na ně i vyzrát. Golfovou holí, solí, pivem a hlísticemi

Foto: ČT (jako v textu)

Popisek: Slimák, veřejný neřítel číslo jedna. Česká televize přišla s informací, že jsou slimáci mnohem aktivnější a odolnější. To není dobrá zpráva

Člověk se může snažit sebevíc, osázet zahrádku, všechno připravit skoro jako na výstavu, přesto přijdou a všechno zničí. Řeč je o slimácích. Mašinách na žraní. Ochutnají ode všeho a jsou schopní vám za noc zničit úrodu. Ať už jste zasadili cokoliv. A i člověka naprosto bohabojného, mírumilovného, který by mouše neublížil, donutí, aby se do boje se slimáky vyzbrojil jako do války. Stejně je to většinou naprosto marné.

Má sousedka, jinak skutečně klidný a hodný člověk, slimáky střílí golfovou holí přes řeku Jizeru. Ale říkala, že pak sedí u řeky a vidí, doslova vidí, jak se valí z Jizery a jdou zase spásat její zahradu. Také má na zahradě kýbl plný 'slimákové' hmoty. Vždy na večer vyrazí na lov. Napichuje plazící se slimáky na vidličku a pak je sype do kýble, kde je obšťastní nánosem kuchyňské soli. Obsah kýblu mi ukazovala. Nechutné. Esence slizu. Ale, jak říká, ať dělá, co dělá, stejně tam je na druhý den stejně početné vojsko, které se šine na její zahradu.

Noční lov

Jednou jsem ve tři ráno vykoukl z okna, po zahradě se pohyboval zcela očividně zloděj. Jenže se zahradou coural jako kdyby přebral. Teprve za hodnou chvíli mi došlo, že je to naše sousedka na lovu. Druhý den mi říkala, že jí to prostě nedalo a musela před spaním projít zahradu. Od té doby jsem světlo na zahradě viděl častokrát. Prostě místo večerníčku noční lov na slimáky. Přiznávám, že mě sousedka trochu nakazila. Od té doby sice nerad, ale slimáky hubím také bez milosti.

 

Už se žene, sežere všechno... i to, co je přitlučené

Sůl?

Ano, sůl slimáky odradí. Jenže sypat si jí zahradu? Někteří lidé si rostliny, které chtějí ochránit a které jsou lákadlem pro slimáky, obsypávají solí. Sice odradí slimáky, ale často také samotnou úrodu. Protože se prosolí nejen cestička slimákům, ale i půda. A to rostliny špatně snáší. „Zahrádkáři na malých plochách plzáky sbírají a hubí různými metodami – často říkají, že je to boj s větrnými mlýny a bohužel s tím nelze nesouhlasit. Pokud jde o ochranu, myslím, že bez registrovaných přípravků se jen těžko obejdeme," říká Eva Hrudová z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity, podle které je s větším výskytem slimáků třeba počítat vždy ve vlhkých letech a z tohoto pohledu je letošek ideální.

Hlístice

Největší naději zahrádkářům dávají hlístice. Parazité slimáka, které si svou oběť samy aktivně najdou, namnoží se v něm a postupně jej usmrtí. Hlístice jako řešení fungují zejména proti nejmladším stadiím plzáků a slimáků, zahrádkář tak může zabránit přemnožení škůdců. „V případě hlístic je ale třeba mít na paměti, že jde o živý organismus, který má určité nároky na prostředí, a řídit se tak doporučením prodejce," uvedla Hrudová. Další variantou jsou podle ní přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. „Ke zjišťování výskytu lze použít i pasti, do nichž se jako návnada dává pivo. Jako mechanická zábrana je registrován gel na bázi chloridu sodného, který se aplikuje kolem rostlin," dodala Hrudová.

 

Hlístice se aplikují zálivkou do půdy. Hlístice pak začnou samy aktivně vyhledávat slimáky. Skrze dýchací otvor se dostanou do těla slimáka, ten do 5 až 7 dnů přestane žrát a po dalších 7 až 21 dnech uhyne. Hlístice v jeho mrtvém těle dokončí vývoj a vyrazí na lov dalších slimáků. Zálivku je potřeba provést na jaře nebo na podzim. A pro zvýšení účinnosti je dobré začít jimi kropit rovnou slimáky. Ale jak říká Eva Hrudová, je to boj s větrnými mlýny. Stejně ve vaší zahradě budou.

 

V ČR je několik druhů slimáků, škůdců je z nich ale jen několik: slimáček hladký, slimáček polní, slimáček síťkovaný. Všechny tyto druhy se v českém prostředí vždy vyskytovaly a z pohledu zemědělce je možné je označit za původní. Asi největší škody ale působí plzák španělský. Slimáci žerou všechno, nejvíc jim ale 'chutná' na polích řepka a řepa, na zahrádkách je pak výběr pestřejší, například žerou salát, plody různých druhů zeleniny. Nevynechají ale ani některé okrasné rostliny.

Vložil: Kamil Fára