Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Anifilm bude letos v Liberci, začátkem října. Plus trocha historie, plné hádek, sporů, dvou identických festivalů a stěhování po ČR

21.07.2020
Anifilm bude letos v Liberci, začátkem října. Plus trocha historie, plné hádek, sporů, dvou identických festivalů a stěhování po ČR

Foto: Anifilm (stejně jako ostatní snímky v článku a fotogalerii)

Popisek: V rámci festivalové soutěže bude promítán i slavný snímek Dcera, krátký český animovaný film režisérky Darii Kashcheevy, ruské studentky pražské FAMU. Film beze slov ukazuje komplikovaný vztah dcery k otci. Je snímán pohyblivou kamerou, což je v loutkovém filmu unikátní a hodně pracné. Výroba filmu trvala asi rok a půl, Kashcheeva čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky. Za svůj snímek byla nominována na Oscara za nejlepší krátký animovaný film a získala Českého lva

FOTOGALERIE Anifilm proběhne v Liberci v termínu od 6. do 11. října. Původně byl termín naplánovaný na květen, ale koronavirová pandemie pořadatelům přeházela plány. Přípravy říjnového ročníku jsou v plném proudu. Snad je další vlna koronaviru nezastaví. Přičemž ještě loni byl festival animovaného filmu v Třeboni, kde si odbyl již osmnáctý ročník. Třeboňský Anifilm byl legendou. Proč se tedy přesunul do Liberce? Hádky, přetahování a neochota se domluvit, co jiného.

Letošnímu už devatenáctému ročníku předcházely velké rozbroje mezi festivalem a městem Třebíč. Jednou z hlavních příčin odchodu festivalu bylo to, že město ustoupilo od vybudování expozice animovaného filmu, takzvaný Dům animace a odmítlo na jeho vybudování evropskou dotaci přes 64 milionů korun. „Festivalu už nestačila úroveň a kapacita prostor, limity byly překročeny i u ubytovacích a gastronomických služeb. Snaha o rozšíření zázemí bohužel se zrušením projektu Domu animace třeboňským zastupitelstvem letos v dubnu ztroskotala,“ uvedla minulý rok za pořadatele Gabriela Zajícová.

 

Z Třeboně do Liberce

Třeboň je krásná, ale malá

„Necháváme Třeboň za námi, pomohla nám stát se světovým festivalem, pomohla nám vyrůst a jsme za to rádi. Doufáme, že i my jsme byli Třeboni přínosem k její větší proslulosti. Animace znamená oživení a pohyb, a my se teď potřebujeme posunout dále,“ uvedl ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

Podle starosty Třeboně, Jana Váni za ODS, byla hlavní příčinou skutečnost, že se pro festival stala Třeboň malá. Pořadatelé jednali už v tu dobu se zastupiteli větších, často krajských měst, jako jsou České Budějovice, Tábor, nebo právě vítězný Liberec. „Je mi to líto, ale nemohlo mě to překvapit. Od letošního ročníku jsme zaznamenali signály, které naznačovaly, že je Třeboň příliš malá,“ reagoval na odchod festivalu z města Jan Váňa pro iDnes. Poslední třeboňský ročník navštívilo 9000 diváků.

 

Ilustrační foto z loňského ročníku: Sice netušíme, co je na snímku, ale hrozně se nám líbil

Byly za tím peníze

„Rada Fondu kinematografie při hodnocení žádosti Anifilmu 2019 konstatovala, že město a kraj do festivalu investují neadekvátně nízké finanční prostředky, které zdaleka neodpovídají významu akce,“ uvedla pro Deník Gabriela Zajícová k loňskému jednání o podpoře festivalu. Třeboň nabídla 180 tisíc. Liberec nabídl milion a půl. Ale hraje v tom roli i již zmíněný Dům animace, na který Třeboň získala dotaci, ale radši ji investovala do opravy Bertiných lázní.

„Zamítnutí projektu Domu animace zastupitelstvem bylo impulsem, na základě kterého se ozvalo několik českých měst s nabídkou na realizaci Domu animace. Některá z nich nabídku spojila i s pořádáním festivalu,“ přiznává Gabriela Zajícová. Nerealizaci Domu animace nepovažoval Jan Váňa za důvod. „Je to, jako když vám vylétne mládě z hnízda, nejde mu bránit,“ vylíčil své pocity pro Deník.

V Liberci bouchli šampaňské

V Liberci příchod festivalu oslavili. „Anifilm je nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě. Kromě mezinárodní propagace můžeme především hovořit o ekonomickém přínosu pro město, do kterého během festivalu přijede minimálně 10 tisíc návštěvníků. Většina z nich ve městě využije nejenom ubytovacích a gastro služeb, ale bude využívat veškerou infrastrukturu, kterou město nabízí,“ přepočítal výhody tamní primátor Jaroslav Zámečník.

 

Vyběr z filmového programu

V prestižní mezinárodní soutěži celovečerních filmů se představí deset snímků. Prvním z nich je meditativní příběh vyprávěný v lotyšském filmu Pryč režiséra Gintise Zilbalodise. Drama Kábulské vlaštovky z Talibánem ovládaného Kábulu představí režisérská dvojice Zabou Breitman a Eléa Gobbé-Mévellec; snímek byl již s ohlasem uveden v Cannes a oceněn na festivalu v Annecy. Japonský film Správnej sound režiséra Kendžiho Iwaisawy vtipně vypráví o vzniku a zániku netradiční středoškolské kapely. Ručně malovaný indický romantický film o lásce Růže z Bombaje režisérka Gitanjali Rao již uvedla na benátském festivalu a odvezla si za něj trofej z festivalu v Chicagu. V soutěži jej doplní francouzsko-rumunský film Marona vypráví svůj příběh věnovaný pro změnu věrné psí lásce, od známé rumunské režisérky Ancy Damian. Psy v hlavních rolích uvidíme i v lotyšském snímku Jacob, Mimmi a mluvící psi a v koprodukčním rodinném filmu Fany a pes z doby pádu Berlínské zdi (na snímku).

 

Zvířecí hrdinové vystupují také v dalším oceňovaném snímku O slavném medvědím obsazení Sicílie, v němž se medvědí klan vydá za záchranou syna svého krále. Na mystickou i dobrodružnou Princovu cestu (na snímku) o přátelství tajemného opičího starce a chlapce nás vyprovodí dvojice francouzských režisérů Jean-François Laguionie a Xavier Picard. Soutěžní desítku završuje japonské anime Děti moře vyprávějící vizuálně fantastický příběh dívky, která vstoupí do tajemství podmořského světa.

 

Vedle mezinárodní soutěže čeká na návštěvníky každým rokem bohatší a obsáhlejší nesoutěžní program, zahrnující jak vybrané speciality, tak prověřená filmová díla. Některá budete moci stejným dílem vidět jako slyšet – středobodem nesoutěžního programu je totiž rozsáhlá sekce Slyšet animaci, zahrnující krátké a celovečerní filmy, ale i profily českých skladatelů, jejichž hudební doprovod k mnohým animovaným dílům proslul a rezonuje v uších diváků i desítky let. Toto téma letošního Anifilmu přinese i slavné snímky, v programu nebudou chybět takové klasiky jako Pink Floyd: The Wall s nezapomenutelnými animovanými sekvencemi Geralda Scarfeho, drsný povídkový Heavy Metal či jazzové Trio z Belleville. Ve fotogalerii najdete výběr snímků z filmů, které uvidíte na podzim.

 

„Navíc by díky spolupráci s pořadateli festivalu mohla v libereckém zámku vyrůst stálá expozice, která by kromě animovaného filmu a světoznámých jmen, jakými jsou Hermína Týrlová či Jiří Trnka, přiblížila i herní průmysl. To je odvětví, které se nyní velmi dynamicky rozvíjí a já vnímám do budoucna potenciál například ve spolupráci s Technickou univerzitou,“ doplnil jej hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Stane se Liberec centrem české animace i herního průmyslu? Proč ne. Festival se bude odehrávat v kulturním centru Lidové sady, v kině Varšava i v knihovně. Centrem festivalu se stane zámek, na jehož pronájmu se pořadatelé již domluvili.

 

Anifest to projel

Křemílek a Vochomůrka na válečné stezce

K tomu se nepřímo pojí i spor z roku 2009, kdy se pořadatelé tehdejšího AniFestu rozhádali a založili druhý festival animovaného filmu v Teplicích. Ten byl téměř identický, s velmi podobným programem i oceněními. A tedy i pro diváky a odbornou veřejnost matoucí. Proč mít dva festivaly? Ovšem teplická anabáze byla silně neúspěšná, festival se dostal v roce 2013 do insolvence. Nakonec právě v roce 2013 došlo ke sjednocení obou festivalů a od roku 2013 je zase jen jeden festival Anifilm, který až doposud působil v Třeboni. Sjednocení festivalů uvítalo i Ministerstvo kultury, které tak rozdělovalo podporu na dva festivaly.

„Velice to vítáme, protože existence dvou festivalů byla jednak matoucí pro veřejnost a jednak zbytečné tříštění finanční podpory. Jsme rádi, že došlo k dohodě, že mezi nimi nebude žádná řevnivost a nesmyslná konkurence," řekla Kateřina Besserová z odboru médií a audiovize Ministerstva kultury. Díky spojení se zvýšila podpora ze strany státu, a dokonce se rozšířila i soutěž filmů.

Vložil: Kamil Fára