Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl to skvělý nápad. Na co vlastnit drahé auto, když ho potřebujete jen někdy, tak vznikl carsharing. Mají ho i v Liberci. Ale…

24.06.2020
Byl to skvělý nápad. Na co vlastnit drahé auto, když ho potřebujete jen někdy, tak vznikl carsharing. Mají ho i v Liberci. Ale…

Foto: Facebook / Autonapůl (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Pro carsharing je dnes chytrý telefon již nezbytností, po stažení aplikace se vám ukáže poloha auta, které si přes mobil následně objednáte

AirBnB je ze stejného ´pytle´. Jenže se zvrhl, jak vědí třeba obyvatelé centrální Prahy, kde se z dobré myšlenky stala jen fabrika na peníze, která původní pěknou ideu ´přespání na volném gauči a získání nových přátel´ překlopila do nezdaněného pseudohotelového byznysu. Čeká carsharing totéž? Na konci našeho článku najdete přehled firem, které se jím zabývají, včetně všech – hlavně finančních – podrobností. Nyní bychom nápad zhodnotili jako levnější taxík, který si řídíte sami, když se uváží pořizovací cena auta, pořád docela výhodný. Třeba ve srovnání s klasickou půjčovnou aut. Jen to ´sdílení´ se nějak vytrácí, zas jde jen o kšeft.

„Průzkumy říkají, že průměrné auto jezdí jen jednu hodinu denně a 23 hodin stojí. Carsharing neboli sdílení aut pomáhá lepšímu využití aut ve městech. Jedno moderní sdílené auto dokáže nahradit až 10 soukromých aut, čímž šetří místo v ulicích. Je to jednoduché a plně samoobslužné: každý uživatel si po úvodní registraci může jakékoli sdílené auto kdykoli rezervovat online, pak už si ho jen s čipovou kartou nebo smartphonem otevře a jede, kam potřebuje. Na hodinu, půl dne, služební cestu nebo týdenní dovolenou,“ argumentuje Michal Šimoník, ředitel carsharingu Autonapůl.

 

V Německu carsharing využívá více než 2 miliony registrovaných uživatelů a má podporu veřejných institucí například ve formě vyhrazených parkovacích míst. V Česku mohou carsharingy za výhodných podmínek využívat parkování na rezidentních, tzv. modrých zónách prozatím v Praze, Brně, Plzni a Českých Budějovicích. Snad k nim brzy přibude Liberec

Využití je široké

Sdílené auto může využít kdykoliv a kdokoliv. Je vhodné pro jedince, pro rodinu, pro firmy. Na hodinu, na půl dne, nebo třeba na týdenní dovolenou. „Již více než 5 let je jedním z libereckých sdílníků Autanapůl i naše Zoo. Využívání sdílených aut při některých služebních cestách našich zaměstnanců je mnohdy efektivnější a ekologičtější, než si držet vlastní velký vozový park,“ řekl ředitel liberecké Zoo David Nejedlo. Jen doufejme, že v autech nepřeváží krokodýly. Přičemž hlavními uživateli služby sdílených aut jsou většinou lidé, kteří upřednostňují ekologickou cestu. Jezdí MHD, jezdí na kole, chodí pěšky. A do auta sednou, jen když je to nevyhnutelné. Do programu Autonapůl jsou zapojené i České dráhy, které jej propagují a podporují.

Kdo je hlavní klient služby? „Mladí lidé, těsně po škole nebo na konci studií, kteří bydlí ve městě. Jsou na začátku své kariéry nebo rodinného života a chtějí mít k dispozici auto. Ale nedává jim smysl si ho pořizovat,“ řekl Šimoník pro iDnes. Vydrží jim takové nadšení i v okamžiku, kdy už si vlastní auto budou moci dovolit? Ve vozovém parku libereckého Autanapůl jsou zatím čtyři vozy. Provozovatel slibuje nákup elektroauta. Město službu podporuje zlevněným parkovným.

 

Zatímco v roce 2014 sdílelo auta v Liberci pět lidí a dvě firmy, letos je to o poznání více. „Přesná čísla nezveřejňujeme, ale jsou to desítky až stovka uživatelů,“ říká Michal Šimoník, ředitel společnosti Autonapůl, která vozy poskytuje

Jak to někdo vyzkouší, zpravidla zůstane

„Někteří Češi jsou k tomu nedůvěřiví. Ti s námi pochopitelně nejezdí. Je tu ale spousta lidí, kteří pochopili, že díky carsharingu mají k dispozici čisté a dobře servisované vozidlo, navíc bez starostí. Jak to někdo vyzkouší, zpravidla zůstane. Překonat stereotypy však pro mnohé může být těžké,“ řekl pro web Auto.cz zakladatel služby Autonapůl Stanislav Kutáček. Autonapůl přitom v republice působí už od roku 2003, kdy začalo jako akce mezi enviromentálně nadšenými kamarády v Brně.

 

Ceny sdílení

A na kolik takové sdílení auta přijde? Hned na úvod si řekněme ceny z klasické půjčovny automobilů v Liberci. Pěkná Škoda Fabia se v ceně za zapůjčení vyšplhala v denním limitu na 790,- až 314,-, to dle toho, na jak dlouho si automobil zapůjčíte. 790,- na krátkodobou zápůjčku jednoho až dvou dní, 314,- pak na zápůjčku jednoho až dvou měsíců.

Autonapůl – Vratná kauce (5.000 Kč), 40 Kč za každou hodinu rezervace (max 480 Kč na den) + 6,10 Kč za ujetý kilometr, pro vozy skupiny economy (Škoda Fabia Combi), při měsíční útratě do 1.000 Kč. Při vyšší útratě jsou poplatky o 20 % nižší. Možnost ve všech větších městech.

AJO – Nástupní sazba 65 Kč, 12 Kč za hodinu výpůjčky + 4,70 Kč za ujetý kilometr, při využití tarifu Top za 3.900 Kč. Možnost použití ve vybraných městských částech Prahy a Brna.

Anytime – 499 Kč za osm hodin výpůjčky, s limitem 60 kilometrů na den, po překročení 4,99 Kč/km. Možnost pouze v Praze.

Car4way – Pro Škodu Rapid: 1.000 Kč registrační poplatek, 7 Kč/min + 4,90 Kč/kilometr (počítáno po 30 minutách), každá další započatá hodina stojí 69 korun. Zvýhodněný tarif za 299 Kč měsíčně částky za využitý čas snižuje. Možnost v Praze a Brně.

GoDrive – Cena zápůjčky se liší podle sdíleného auta. U Škody Citigo přijde hodina zápůjčky na 34 Kč, při zapůjčení na čtyři a více hodiny na 24 Kč, k čemuž se přičítá 4,90 Kč za ujetý kilometr. U VW Golf je to 59 korun za hodinu (pro první tři hodiny, pak 29 Kč) a 5,90 Kč na ujetý kilometr. Možnost pouze v Českých Budějovicích.

HappyGo – Tato služba je jedinečná tím, že automobil v ní může půjčovat kdokoliv, kdo jej vlastní. Cena se odvíjí individuálně podle nabídky majitele sdíleného vozidla + havarijní pojištění + vratná kauce (1.000,- nebo 5.000 Kč podle zvoleného pojištění). Při vyšším počtu dní se cena zápůjčky za den snižuje (3-6 dní je sleva 20 %, 7-13 dní 30 % a více než 14 dní 40 %). Možnost po celé republice.

Karkulka – 55 Kč za hodinu výpůjčky + 5,5 Kč za ujetý kilometr pro Ford Focus kombi při zakoupení měsíčního paušálu za 150 Kč, respektive 75 Kč pro držitele ročního kupónu na plzeňské MHD. Působí pouze v Plzni.

Re.volt – Nabízí pouze elektroauta. Cena 6 Kč/minuta, minimálně 30 Kč. V ojedinělých případech je vyžadována vratná kauce. Působí ve vybraných částech Prahy.

Uniqway – Služba pod přímou podporou společnosti Škoda Auto. Služba pro vysokoškoláky a zaměstnance vysokých škol. Cena 29 Kč/hod (maximálně 290 Kč/den) + 4,9 Kč/kilometr. Možnost v Praze v okolí partnerských vysokých škol a studentských kolejí.

Vložil: Kamil Fára