Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pohřešovaná. 13. 7. 1997 vyrazila Ivana na kole, na silnici ji zahlédla kamarádka. To bylo naposledy, čtrnáctiletá dívka zmizela beze stop

02.06.2020
Pohřešovaná. 13. 7. 1997 vyrazila Ivana na kole, na silnici ji zahlédla kamarádka. To bylo naposledy, čtrnáctiletá dívka zmizela beze stop

Foto: Facebook / Audionaut (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: I po 20 letech si paní učitelka Málková na případ často vzpomene. Výstřižek z novin ani dárek od Ivany nedokázala vyhodit

Čtrnáctiletá Ivana Košková zmizela beze stopy v červenci 1997 na krátké trase mezi dvěma vesnicemi. Po dvaceti letech se dokumentarista Petr Hátle pokouší zjistit, jak tato náhlá ztráta ovlivnila životy Ivaniných blízkých. V osmidílném krimi podcastu rekonstruuje okolnosti jednoho z nejzáhadnějších případů novodobé kriminalistiky.

„Jsem stejně starý jako Ivana a také pocházím ze severu Čech. Na případ jsem narazil v tisku pár měsíců před dvacátým výročím jejího zmizení a silně se mi vybavily vzpomínky na dobu, kdy se ztratila, a jak intenzivně se o tom tenkrát mluvilo. Překvapilo mě, že se v případu neobjevily žádné nové skutečnosti, i to pro mě bylo impulsem se k případu z pozice dokumentaristy vrátit,“ řekl režisér Petr Hátle Novinkám.

 

V podvečer 13. července 1997 vyrazila čtrnáctiletá Ivana Košková na kole od svých rodičů v Příšovicích za tetou do blízké obce Svijanský Újezd. V polovině plánované trasy ji zahlédla poslední svědkyně. Od té doby Ivanu nikdo nespatřil. Ivana Košková je už dvacet let v databázi pohřešovaných.

 

Ivana ráda vyšívala, hrála na flétnu, jezdila na modrém kole Favorit. Byla tichá, ráda se učila a ve svých čtrnácti letech byla pořád spíš dítě. O prázdninách ráda jezdila za svou tetou do sousední vesnice sbírat rybíz

U většiny případů pohřešování dítěte policie zveřejní hypotézu, co se s nimi stalo. U Ivany žádná oficiální verze neexistuje, což z jejího zmizení dělá jeden z nejzáhadnějších případů polistopadové kriminalistiky. Jak je vůbec možné, že někdo zmizí beze stopy za bílého dne? A jak to ovlivní životy těch, kterých se událost osobně dotkla?

 

V téhle zatáčce nedaleko místního hřbitova Ivanu zahlédla Žaneta B.. Míjely se na kole a těžko mohla tušit, že právě vidí Ivanu naposledy

Právě na tyto otázky hledá odpověď dokumentarista Petr Hátle v osmidílném krimi podcastu ´Pohřešovaná´. Na své cestě zkoumá okolnosti, které vedly ke zmizení dívky a objeví dosud nezveřejněná fakta o případu. K poslechu ZDE. 

 

Pět verzí

Případ čtrnáctileté Ivany nebyl nikdy vyřešen. Ale je něčím jedinečný. Policie vždy u pátrání pracuje s pravděpodobnými hypotézami, proč dítě zmizelo. Problémy v rodině, s kamarády, problémy ve škole, násilný trestný čin, únos? Na Ivanu nic nesedělo. Vyhlásilo se i mezinárodní pátrání, fotografie a informace policie předala i neziskové organizaci La Strada, která pomáhá ženám zneužívaným k prostituci. Vše marné. Petr Hátle otevřel případ po dvaceti letech.

 

Verze 1: Je označována jako autonehoda, předpokládá, že dívku někdo srazil, zbavil se jejího těla a kola, na kterém jela. Kriminalisté tuto verzi odmítli, protože stopy dokládající kolizi nenašli.

Verze 2: Je označena jako kolotočáři a souvisí s pivními slavnostmi, které se v době Ivanina zmizení konaly ve Svijanech, blízko nichž bydlela teta, k níž dívka jela. Podle výpovědi místních obyvatel, byli někteří zaměstnanci zábavních atrakcí na slavnostech podezřelí a ve spisu se zmiňuje, že někteří z nich mohli být recidivisty.

Verze 3: Je označena jako Patrik a pojednává o spekulaci, že Ivana Košková mohla mít známost se starším chlapcem Patrikem.

 

Kresba srdce se jménem Patrik v sešitu Ivany Koškové. Kdo to byl? Policie Patrika opravdu našla. Byla mezi ním a Ivanou nějaká spojitost?

Verze 4: Je označena jako prostituce a zvažuje možnost, že Ivana byla unesena za účelem prostituce. V rámci této verze byla poskytnuta nevěrohodná výpověď prostitutky Drahouše K., která tvrdila, že dívku viděla. Další prostitutka Dana S. poskytla policistům výpověď, že dívku odpovídající popisu Ivany viděla 4. září 1997 na silnici E55 a byla obarvená na blond.

Verze 5: Pracuje na předpokladu násilného trestného činu a předpokládá, že na dívce byl spáchaný násilný čin a byla zabita. Ani jedna z verzí se nepotvrdila.

 

Podcast o zmizelé

Petr Hátle se případu začal věnovat v okamžiku, kdy se zmizení Ivany stalo promlčené. V roce 2017 se vrhl na archivy, vyzvídal u pamětníků, pro které bylo celé zmizení stále velmi bolestné, mluvil i s libereckými vyšetřovateli Janem Třešňákem a Vladimírem Sadílkem, s rodinou Koškových nebo novinářkou Miladou Prokopovou, která se případu podrobně věnovala před patnácti lety.

 

Mapa znázorňující trasu poslední cesty Ivany Koškové (1. trvalé bydliště pohřešované, 2. místo posledního výskytu, 3. bydliště tety pohřešované, za kterou mířila)

Jeho podcast si dosud poslechlo na 100 000 posluchačů. „Zájem mě velmi překvapil a potěšil. Posluchači mi dokonce píšou a ptají se mě na různé otázky týkající se zmizelé mladé dívky. Této interakce si moc vážím a posluchačům za jejich zájem děkuji,“ řekl tvůrce Pohřešované. Podcast boduje i na Spotify nebo na platformě Apple podcasty. V poslední době se umístil mezi třicet nejposlouchanějších na českém trhu.

 

Takhle vypadá celý spis Ivany Koškové. Jednotlivé poznatky zapsali vyšetřovatelé. Vedoucí spisu pak všechny materiály analyzoval a rozhodoval o dalším pátrání

„Máme obrovskou radost, že ta spousta práce, která za celým projektem je, se vyplatila a že ji čeští posluchači dokážou ocenit. Lidé teď vyhledávají tento druh seriálu čím dál tím víc. Ukazuje se, že je tu velký prostor pro kvalitní podcasty, které nabídnou náročnější obsah a nějaký specifický emocionální zážitek,“ dodala dramaturgyně Eva Pjajčíková.

 

Kdo je autor podcastu Petr Hátle

 

Vedle několika krátkých filmů, které se úspěšně promítaly na mnoha festivalech, na sebe Petr Hátle upozornil především celovečerním debutem Velká noc o nočním životě na pražské periferii. Vizuálně působivý film z koprodukce HBO mapuje polosvět pražských heren, nóbl klubů, laciných hospod, narkotických tripů i pouličního sexuálního byznysu. Film získal cenu za nejlepší dokument na MFDF Jihlava a Finále Plzeň a byl vybrán do hlavní soutěže na prestižním festivalu CPH:DOX v Kodani. Petr Hátle je i autorem jedné z povídek v antologii Gottland, adaptaci bestselleru Mariusze Szczygiela. Režíroval také dva díly úspěšné série Kmeny. V současnosti spolupracuje s Českou televizí a vyučuje na své alma mater, na Katedře dokumentární tvorby FAMU.

 

Pohřešované děti

V celé Evropské unii se ztratí dítě každé dvě minuty. U nás musí policisté řešit na 2000 případů ročně. V drtivé většině případů se dítě najde prakticky okamžitě. Jen vyrazí s kamarádem a zapomene o tom informovat rodiče, kteří za vším hned vidí ten nejčernější scénář. V tom případě se dítě nezařadí mezi pohřešované nebo do kolonky dítě v ohrožení. Takových případů řeší policie podstatně méně. Od ledna do května letošního roku se do pohřešovaných ohrožených dětí dostalo celkem 7 případů. Loni pak za stejné období 13.

 

Takhle by Ivana měla vypadat podle policejní kresby dnes. Bylo by jí 37 let. V myslích rodičů je ale pořád čtrnáctiletá dívka. Od jejího zmizení uplynulo víc než 20 let. Případ je promlčen a jeho pachatel tak nepostižitelný. Rodina ale stále žije v nejistotě. Co se s Ivanou stalo? Pokud máte jakékoliv informace k případu, ozvěte se prosím na

Takzvaný ‘Pomněnkový den‘, tedy mezinárodní den pohřešovaných děti, se připomíná vždy 25. května. Téhož dne v roce 1979 v americkém New Yorku totiž zmizel cestou do školy šestiletý Etan Patz, kterého se již nikdy nepodařilo najít.

Vložil: Kamil Fára