Liščí dovednosti. Přejít vratkou kládu, prolézt norou, vyšplhat na strom. No, vy asi ne, ale vaše děti budou nadšené
12.05.2020
Foto: Liberecký kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Liščí stezka u Harrachova
FOTO Tak nám zrušili úplnou karanténu, už můžeme ven v deseti lidech a větrat ty své nečinností unavené nohy. A teď si to pořádně naplánovat, aby bylo kam a proč vyrazit. Ale ne, do obchodu ne. Někam do přírody, nadýchat se čerstvého vzduchu, proluftovat se a nasát z přírody nějakou tu divokou energii, abychom nadcházející zachraňování ekonomiky nějak důstojně ustáli. Tak do toho, jde se na výlet.
„Pro rodiny jsou poslední týdny velkou zkouškou. Výlety do přírody na zajímavá místa jsou pak vítaným způsobem odreagování, jakýmsi ventilem pro všechny členy rodiny. Budeme rádi, když naše tipy na výlety rodinám pomohou při rozhodování, kam vyrazit,“ řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Naučná stezka ´Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku´ je okružní a vede okolo Máchova jezera. Děti motivuje k výletu kolem Blaťáku (Máchova jezera) Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa z komiksového seriálu Čtyřlístek. Na trase se nacházejí 3 informační tabule - v Doksech, pod kopcem Borný a ve Starých Splavech. Na zastaveních se děti seznámí se zdejší přírodou a mohou plnit různé úkoly
Za Bobíkem a Fifinkou
Chtěli byste se podívat do Třeskoprsk? Potkat Bobíka s Fifinkou, Pinďou a Myšpulínem? Žádný problém. Celý Čtyřlístek ožívá u Máchova jezera, kam jsme umístili i náš první tip na výlet. Projdete se kolem Blaťáku, dorazíte až do Třeskoprsk, kde na vás čeká překvapení, a zároveň si s dětmi užijete spoustu srandy, protože celou trasu dlouhou 15 kilometrů vás čeká nepřeberné množství úkolů. Utahat děti jako koťata? Na stezce ´Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku´, která vede po žluté značce, je utahá stoprocentně. V Doksech pak můžete zaplout do Muzea Čtyřlístku.

Lesní dětská naučná stezka Sedmihorky byla vybudována členy Střediska ekologické výchovy Český ráj v roce 2005. V říjnu téhož roku byla při příležitosti konání mezinárodní konference k padesáti letům CHKO Český ráj slavnostně otevřena. Stezka je zaměřena především na dětské návštěvníky, na jejich smyslové vnímání a fantazii
Do Sedmihorek
A další trasa pro děti, která je plná úkolů a hádanek. A to hlavně s přírodní tématikou. Děti by přeci měly poznat krásu naší krajiny. Trasa vede po lesních cestách, značených stezkách i po místních komunikacích. Trasu doplňuje dětský průvodce naučnou stezkou, do kterého si děti píší a kreslí, co cestou viděly a dělaly. Zakoupit ho lze v recepci kempu Sedmihorky, v některých informačních centrech, případně v budově Správy CHKO Český ráj.

Naučná a interaktivní stezka ve Sloupu v Čechách je okruh v jižní, převážně zalesněné části obce Sloup v Čechách na Českolipsku (na snímku výhled ze stezky na obec) dlouhý dva kilometry s pěti zastaveními
Krátká stezka Sloup v Čechách
Jen dva kilometry dlouhá, ale zato krásná trasa Sloupským skalním městem. Naučná stezka, zase pro děti, má pět zastavení s dřevěnými pohyblivými ‘udělátky‘, díky kterým děti poznají život v lese a pochopí jeho zákonitosti. Součástí stezky je dřevěný altán Vodní chrám s obnovenou lesní studánkou.

Stezka hastrmanů u obce Brniště na Českolipsku je šest kilometrů dlouhá tematická poznávací trasa v blízkosti Panenského potoka pro pěší a cyklisty s vůní vody, mokřadů, mlýnů, hastrmanů a víl
Stezka hastrmanů
Poblíž Panenského potoka u Brniště se svíjí hastrmanská stezka, kde najdou děti další plejádu úkolů, které je nanásilně naučí, co to jsou mokřady, jaký mají význam lužní lesy a proč je potřeba chránit vodu a udržovat ji v krajině. Cestou potkáte čtyři dětská minihřiště, nebo můžete s dětmi zápolit v kuličkách. Pro vaše dospívající ratolesti jsou připravené náročnější úkoly.

Meixnerova pohybová stezka je pojmenovaná podle místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera
Jdeme cvičit
Na Maixnerově pohybové stezce u obce Prysk dlouhé 6 kilometrů se pěkně zapotíte. Je zaměřená na pohyb, na rozhýbání údů a na legraci při pohybu. Část stezky je dokonce ‘bosonohá‘, kde je záhodno sundat boty a ponožky. Doporučuje devět z deseti pediatrů. Od obecního úřadu se nejprve dojde ke hřbitovu na kraji lesa a pak už začíná lesní dobrodružství. Po cestě je mnoho příležitostí vyzkoušet sílu a hbitost, zacvičit si na posilovacích strojích či si jen protáhnout tělo na některém cvičebním prvku. Tyrš by skákal nad takovou stezkou radostí.

Stezka u obce Rádlo u Jablonce nad Nisou vede k zajímavým místům obce, do lesa a polí, ale navíc i do vlastního nitra. Eldorádlo – Hojnosti cesta, jak se trasa nazývá, je totiž plná zastavení inspirujících k zamyšlení
Eldorádlo u Rádla
Tak se na to podívejme. U obce Rádlo mají Eldorádlo, které naučí na pouhých sedmi kilometrech děti lásce ke krajině, kde žijí. Celá trasa je totiž předurčená k tomu, aby si ji člověk zamiloval. Na děti tam čeká fůra úkolů, hraní a blbnutí. A pokud je ta vaše ratolest utahaná, můžete si dát zkrácenou verzi s veverkou Bertou, která se honosí jen dvěma kilometry. Ale stejně, jak absolvujete dva kilometry s Bertou, zatoužíte po sedmi kilometrech původní stezky, protože se prostě zamilujete na první pohled.

Máte rádi hádanky? Na 1,6 kilometrů dlouhé lufťákově stezce čeká 13 zastavení s dřevěnými hlavolamy
Lufťákova stezka
Na Benecku v podkrkonoší si můžete proluftovat hlavu na Lufťákově stezce. Stezka začíná na centrálním parkovišti na Benecku a trase na čekají zastávky: „mapa, lufťákova flotila, drž partu, bylo nás pět, koule v háji, lufťák hledá SuperStar“, "jeden nestačí", "drevokocůr". Můžete se těšit na nová stanoviště „Smotni si“, „Šoupni si“, „Puzzni si“, „Musíme to opravit“ a „Trpaslík Vejral“. A co víc, musíte řešit úkoly, z kterých zjistíte tajenku. A jen díky tajence se dostanete k největšímu trpaslíkovi na celém světě.

Mravenčí stezka je vlastně procházkou lesem, která je zpestřena malými herními prvky s nenápadnou výukou přírodovědy
Bedřichovské putování
V Bedřichově mají hned tři naučné stezky pro děti. První je ´Mravenčí stezka´, která děti seznámí se zvířaty našich lesů. A to za spoluúčasti jejich dřevěných soch v nadživotní velikosti. Druhá stezka je ´Modré putování za zázračnou vodou´. Ta sází na místní pověsti a potkáte na ní i vílu Izerínu. A poslední bedřichovské putování zažijete na ´Stezce za viklanem´.

Naučná a prožitková stezka ´Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem´, začíná Na Výpřeži v Tetřevím sedle pod Ještědem. Cesta dlouhá asi tři kilometry vede převážně z kopce, což uvítají zejména rodiny s dětmi
Hravé putování ještědským lesem
Šest kilometrů dlouhá naučná a prožitková stezka ´Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem´, začíná Na Výpřeži v Tetřevím sedle pod Ještědem. Cesta dlouhá kolem šesti kilometrů vede převážně z kopce, což uvítají zejména rodiny s dětmi. Stezku, určenou především pro dětské návštěvníky, zpestřili její tvůrci pestrými malůvkami a nejrůznějšími hejblátky na hraní ze dřeva, které seznámí se životem lesa. Při tvorbě stezky autoři spojili nápaditost a výtvarný um s nadšením pro přírodu a hravost.

Včelí stezka Jana Harracha. Cílem této stezky je přiblížit lidem, co obnáší včelaření, naučit je poznávat a milovat přírodu. Naučná stezka je vybavena nejen informačními cedulemi o životě včel, Krakonošovou zahrádkou, kde budou vysazeny rostliny typické pro Krkonoše, ale i úly s vývojovou řadou od nejstarších typů po nejnovější, a to i s jejich obyvateli - živými včelami. Uprostřed a na konci stezky je nainstalován úl, který je vybaven 11 rámky, jež věrně kopíruje včelí dílo v úlu. Místo pláství tam ovšem návštěvník nalezne fotografie, kde si může prohlédnout včelí voskové plásty s medem, pylem, včelím plodem, včely, trubce nebo najít královnu
Harrachovo harašení
U Harrachova si může ozkoušet ´Liščí stezku´. Tu najdete ve směru k Mumlavským vodopádům (jak krásný název). Liščí stezka je sice kraťoučká, jen 300 metrů, ale děti si na ní vyzkouší i život lišek a dostane se jim o liškách hromada nových a zajímavých informací. A to není vůbec všechno. Nedaleko je k prošlápnutí i ´Včelí stezka Jana Harracha´, kde děti poznají všechno možné i nemožné ze života včel. A u restaurace Pod Čerťákem je připravená bosonohá stezka, kde mohou děti řádit bez bot a rodiče si mezitím mohou skočit na lov pstruhů. Pokud nějakého chytíte, v restauraci vám ho rádi připraví.

Liberec má několik dominant, ale radnice je asi nejslavnější. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna
Do centra Liberce
Poslední putování nás zavede do samotného Liberce. A to na stezku ´Pátrání libereckého rytíře Rolanda´, které je určená převážně pro děti mladšího školního věku. Pátrání libereckého rytíře Rolanda je rodinná hra, která vznikla jako jedna z aktivit projektu Rytíř Roland – symbol, který spojuje partnerská města Liberec a Žitavu. Jedná se o celoroční hru, kterou si mohou zahrát rodiny s dětmi, jednotlivci, ale také školní kolektivy. Trasa měří asi 4 kilometry a začíná i končí u historické budovy radnice. Šikovní hráči ji zvládnou za 60 minut. Úkoly jsou spíše lehčí, ale někdy vyžadují pomoc dospělého. V městském informačním středisku si můžete vyzvednou hrací karty a vyrazit plnit úkoly s rytířem Rolandem.
Vložil: Kamil Fára