Koronavirus do toho hodil vidle… Nejen zářiví křišťáloví draci v hotelu v Tichomoří, novoborský Lasvit měl předvést velkou nádheru i v Pardubicích
20.03.2020
Foto: Lasvit (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Tvary komponentů světelné instalace Lasvitu pro Dům hudby v Pardubicích připomínají kus horniny pečlivě zabroušený do výsledného tvaru krystalu. Odtud také název komponentu ´Crystal Rock´, což lze volně přeložit jako krystal. Ačkoliv je krystal tvarovaný jako hrubý kus horniny, jeho hrany jsou perfektně vybroušené a výsledný kus si hraje s odrazy světla. O citlivé zasazení světelných instalací do interiéru se postaral architekt Ondřej Tuček
FOTO Není to tak dlouho, co všechna média opěvovala monumentální dílo severočeské designové a sklářské společnosti Lasvit, dvojici velkých draků v hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan. Každý ze dvou dvacetitunových draků, kteří se podle čínské mytologie perou o perlu, měří 32 metrů, jejich těla jsou pak složená z tisíců šupin a blyští se na nich 2,5 milionu křišťálů. Vypadá to skutečně úžasně…
Lasvit se ale měl prezentovat i doma, v čerstvě zrekonstruovaných společenských prostorách Domu hudby v Pardubicích, kde již září osmaosmdesát kusů precizně broušených skleněných kamenů ve dvou světelných instalacích, vytvořených přímo pro tento prostor. Opět, čistá krása, kterou měli diváci poprvé obdivovat při úvodním koncertu Pardubického hudebního jara 12. března. Jenže přišla pandemie a tak se premiéra této ´světelné symfonie´ musela odložit.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli a ještě podílejí na úpravě Domu hudby. Naším cílem je i povýšit estetickou hodnotu jeho společenských prostor a obohatit je i o nové umělecké prvky. O jejich zakomponování do prostoru jsme dlouho diskutovali. Chtěli jsme něco, co vynikne v prosklené kolonádě uvnitř a bude atraktivní i zvenku. Těším se, že právě tyto světelné instalace dodají hudebním zážitkům další rozměr,“ dodal radní Línek k světelným instalacím Lasvitu
Nádherná instalace
První náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má projekt na starosti, se vydal přímo do firmy Lasvit, aby instalaci zhodnotil. „Jedná se o osmaosmdesát kusů precizně broušených skleněných kamenů, které ve dvou světelných instalacích pro naši budovu zpracovala tato česká sklářská a designérská společnost. Jsou sestavené ze zářících krystalů vyrobených podle návrhu uznávaného izraelského designéra Arika Levyho. Zatím se v podobných sestavách objevily ve veřejném prostoru pouze v zahraničí, v Pardubicích budou mít českou premiéru. Viděli jsme, že všechny prvky ve třech různých barevných provedeních, opálovém, jantarovém a čirém, jsou již hotové, a čeká je zabalení a převoz k nám,“ informoval po návštěvě Línek ještě před vyhlášením nouzového stavu.

Od dob Dietlova Jakuba skláře je toto řemeslo v Česku velmi populární
Do plánů Pardubicného kraje i firmy Lasvit hodil vidle koronavirus. Festival Pardubické hudební jaro na svém webu musel publikovat toto prohlášení: „Dle nařízení vlády o zákazu kulturních akcí s účastí nad 100 osob neproběhnou nejbližší akce 42. mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro v plánovaných termínech...“ Pořadatelé doufají, že se jim po skončení nouzového stavu podaří naplánovat nový termín. Ale lze o tom s úspěchem pochybovat, protože nasmlouvat na nové termíny již dohodnuté hudebníky bude nesmírně obtížné. Instalaci firmy Lasvit by to ovšem ohrozit nemělo.
Lasvit je uměleckou křižovatkou, kde se střetávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Mladá a progresivní česká společnost inspiruje svět svými dechberoucími skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel a skla. Zakladatel společnosti Leon Jakimič kormidluje společnost s respektem ke sklářským tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážný design.

Úchatné spojení sudetoněmecké roubenky a příznačně skleněné ultramoderny, to je sídlo Lasvitu v Novém Boru - a hodně o firmě vypovídá
V posledních letech přilákal Lasvit mnoho světově uznávaných designérů a umělců, které nekonvenční česká společnost zaujala. Nezapomenutelné kolekce vytvořil Lasvit ve spolupráci s takovými hvězdami jako jsou Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove. Už od založení v roce 2007 se Lasvit drží své vize: přinášet krásu, tradici, řemeslo a kus Česka zákazníkům z celého světa.
|
Dva draci na ostrově Saipan
Trvalo bezmála tři roky od prvotního zadání zakázky, než firma Lasvit předala hotové draky do luxusního kasína na ostrově Saipan. Tyto dva draci, každý po dvaceti tunách, si objednal čínský investor. Měří 32 metrů, jejich těla jsou pak složená z tisíců šupin a blyští se na nich 2,5 milionu křišťálů.

Byť asijský vkus se trochu liší od toho evropského, řemeslné umění sklářů z Lasvitu obdivuje i díky těmto drakům celý svět
„Posunuli jsme hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit,“ prohlásil k projektu zakladatel Lasvitu Leon Jakimič pro Forbes. „Zhruba rok trvalo plánování, rok výroba a půl roku logistika a montáž. Dost náročné.“ A nejednalo se o tradiční výrobu. Vedoucí výzkumu a vývoje firmy Lasvit Pavel Sedlák uvedl, že na výrobu draků použili technologii podobnou té, kterou se vyrábí ploché televize. Jen s tím, že materiál musel opisovat dračí těla o rozměrech 700 metrů čtverečních. Celý projekt přišel čínského investora na 250 milionů korun.

Jak se dělá dračí ocas?
Jsme zemí skla
Naše výroba skla má staletou tradici. Po revoluci u nás sklářství zažilo znovuoživení. Sklárny se rozjely na plné obrátky, ale mnohé z nich převálcovala levná konkurence z východu. Přesto se některé udržely nad vodou a dál budovaly jméno českého sklářství na vysoké úrovni. Finanční krize v roce 2008 české sklářství téměř zabila, ale většina ze sklářských podniků se dokázala postavit zase na nohy. Nyní naše sklářství vyváží do 90 zemí světa 90 % své produkce. České sklo je ve světě brané jako luxusní zboží a dělá dobré jméno republice.
Vložil: Kamil Fára