Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Společnost nám nějak fízlovatí už i v lese. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.12.2019
Společnost nám nějak fízlovatí už i v lese. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook / Černé stavby v CHKO nechceme

Popisek: Do lesa vstup zakázán. To je cílem? A ´Pařezáka´v CHKO (pokrývá území tří krajů, Středočeského, Ústeckého a Libereckého) rozhodně nechtějí

Na Facebooku se zorganizovala prazvláštní skupina, která se nazvala Černé stavby v CHKO nechceme. Jejich cílem je nahlašování, udávání a spolupráce při likvidování ‘černých‘ staveb trampů v chráněných krajinných oblastech. A mají své výsledky. Jejich vinou, nebo jejich spoluúčastí, už padlo několik trampských osad.

Jejich ‘výroční zpráva‘, v které skupina na Facebooku zhodnotila svou činnost za rok 2019, je pěkná: „Rok 2019 byl pro nás rokem úspěchů. Podařilo se nám vyřešit letitý problém opevněného hrádku Skřítka stavitele v Českém Ráji. Povedlo se nám rozčeřit zasmrádlé vody v CHKO Kokořínsko - Máchův Kraj. Kdo by chtěl namítnout, že jedna vlaštovka jaro nedělá, dostane jasnou odpověď: Pokud jsme letos zašťourali do vosího hnízda, v příštím roce očekáváme rojení asijských sršní.“

Svobodu? Zapomeň

Skupina Černé stavby v CHKO nechceme se zaštituje tím, že trempové přírodě škodí a ubližují a že se, to je podstatné, nedrží litery zákona, kdy si přeci každý nemůže jen tak vyrazit do lesa a postavit si tam rekreační chatu. Jejich odůvodnění: „Náš boj není bojem proti ideálům přátelství, svobody a lásky k přírodě, nýbrž pouze a výhradně bojem za nastolení rovných a férových podmínek pro všechny.“

Co je tramping

Tremping má u nás velmi bohatou historii, datuje se už od první republiky. Za dob komunismu byl tremping svého druhu odbojem proti totalitě. Trempové utíkali z normalizační šedi hledat (a nacházet) alespoň zdání svobody. Pravidlem trempinku je přátelství, láska a hlavně nesmírná úcta k přírodě. To trampovi krvácí srdce, když vidí, že se lesu ubližuje. Tremping je, dá se říci, synonymem pro svobodu člověka, který se nedá spoutat, protože člověk se spoutat nedá. Tremping je prostě styl života se svou hudbou, pravidly, módou, literaturou, slangem. Tremping je naprosto svébytná kultura, která není (a nikdy nebude) masově organizovaná, dozorovaná ‘vyšší‘ autoritou ve smyslu státu nebo jeho podsekcí.

Soudruzi z Facebooku

Ony ‘černé‘ stavby, které se soudruzi z facebookové skupiny rozhodli ve spolupráci s byrokratickým šimlem vymýtit, nejsou něčí rekreační chalupy. Jsou to sdílené stavby, stavěné s ohledem k přírodě, v kterých může přespat, odpočinout si nebo si uvařit kdokoliv, kdo jde kolem. Neslouží jednomu člověku, jsou určené k tomu, aby je mohl využít kdokoliv. A rozhodně nehyzdí les, neškodí přírodě, nikomu, krom soudruhů, nepřekáží.

Pokouším se chápat osobnost někoho, komu činí radost podílet se na likvidaci takových staveb a tím i vážného poškozování velmi svobodné kultury trempingu. Co je to za lidi? Dobrá, drží se přísně litery zákona, která nepovoluje stavby na divoko v přírodě, obzvláště ne v Chráněných krajinných oblastech. Ovšem zákon byl myšlen spíše tak, aby si v lese jen tak z plezíru nemohl někdo postavit dům k bydlení. Protože pak by mohl být zásah do přírody citelný. Což trampské sruby rozhodně nedělají. U těch zákon prakticky jedno celé století mhouřil oko. Krom excesů za komunismu, kdy svobodná trempská kultura byla trnem v oku. Přesto v republice rostly desítky osad i osamělých srubů a tremping jako takový vysloveně kvetl, ač za to dostával přes záda potěhem.

Nemohu si pomoci, ale nenacházím jediný rozumný důvod, proč vznikla skupina Černé stavby v CHKO nechceme. Nechápu mentalitu jejích aktivních členů. Likvidují svobodu trempingu, ale tvrdí, že nebojují proti svobodě, vyvolávají nenávist, smutek, zoufalství, ale tvrdí, že nebojují proti přátelství, pokoušejí se vyhnat a potrestat lidi, kteří milují přírodu, ale tvrdí, že nebojují proti lásce k přírodě. Kde se ti soudruzi pořád líhnou? A proč mají neustále pocit, že všichni okolo jsou moc svobodní a že by nebylo od věci je pozavírat? Nebo je prostě uspokojuje, že mají svou ubohou moc udavače a mohou tedy roznášet zmar? Přečtěte si reportáž jednoho z trempů, který o destruktivní činnosti novodobých soudruhů podává podrobné svědectví, je to smutné čtení.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace