Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V posledních dnech se po ní slehla zem. Záhadná šelma, patrně puma americká, se pořád toulá Libereckem

12.10.2019
V posledních dnech se po ní slehla zem. Záhadná šelma, patrně puma americká, se pořád toulá Libereckem

Foto: Pixabay

Popisek: Puma americká, ilustrační foto

Poslední zprávy hovoří o tom, že šelma se vrátila k Jablonci: Neznámá kočkovitá šelma byla zpět v Jablonci nad Nisou, tam, kde ji koncem září poprvé spatřili. Zachytila ji fotopast libereckého mysliveckého sdružení v Lukášově ve čtvrtek 3. října časně ráno. Myslivci předali informaci Policii ČR ve čtvrtek odpoledne… Od té doby se po šelmě doslova slehla zem, nikdo ji neviděl, žádná fotopast ji nezachytila, jak nám ve čtvrtek 11. října odpoledne telefonicky potvrdila tisková mluvčí Jablonce nad Nisou Jana Fričová.

Naposledy fotopast mysliveckého sdružení Harcov, umístěná v lesním porostu v Lukášově, zachytila ve čtvrtek ve 4 hodiny ráno siluetu kočkovité šelmy. „Hospodář mysliveckého spolku uvedl, že fotka byla pořízena v místě, kde mají založenou krmnou kukuřici pro zvěř a fotopast,“ oznámil vedoucí Územního odboru PČR Jablonec nad Nisou Pavel Langr s tím, že fotopast zachytila větší kočkovitou šelmu a s ohledem na informace v médiích vše sdružení nejprve oznámilo libereckému magistrátu. Teprve poté se informace dostaly na policii.

Kočkovitá šelma, zachycená fotopastí. Foto myslivecké sdružení Harcov

Platí výstraha, v lese si dávejte pozor

Kriminalistický technik porovnal fotografii s maketou zvířat a měřítkem v místě, kde byla kočka naposledy spatřená, a výsledky potvrdily, že jde velmi pravděpodobně o stejné zvíře, po kterém se už několik dní v okolí Jablonce pátrá a které bylo počátkem týdne viděné v okolí Kořenova. „Platí proto stále stejná opatření a výzva k maximální opatrnosti v lese. Nevenčete psy na volno, nechoďte raději na houby a nepouštějte děti samotné do lesa na Prosečském hřebenu a okolí. Pokud zvíře potkáte, neotáčejte se k němu zády, pomalu ustupujte vzad,“ varuje vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu Vratislav Pavlín. Policejní složky i myslivci stále po kočce pátrají, k jejímu odchycení jsou připravení dva zvěrolékaři s narkotizačnímu puškami.

 

Jestliže potkáte divokou kočkovitou šelmu, nezačněte zmatkovat. Nepřibližujte se k ní a neotáčejte se zády a hlavně neutíkejte, ale pomalu od ní couvejte pryč. A pokud šelmu uvidíte, volejte 156 nebo 158. Pokud by se někomu podařilo zvíře vyfotit, nechť foto autor odešle na e-mail operačního střediska MP v Jablonci nad Nisou společně s těmito informacemi: bližší popis zvířete – velikost, barva, kresba na srsti; chování zvířete – je agresívní, nebo naopak přítulné; směr pohybu zvířete.

 

Koncem září byla viděna v Kořenově  

Už se zdálo, že se našel majitel kočkovité šelmy, která se pohybuje na Jablonecku. Oznámení se však nepotvrdilo. Zvíře je tak dále na svobodě… Během posledního zářijového víkendu zaznamenal operační důstojník několik telefonátů, většinou anonymních, které chtěly informovat o pohybu zvířete. „Nejprve se policii přihlásil údajný majitel. Když však hlídka dorazila na místo, ukázalo se, že chovatel má zcela odlišné zvíře, jež neodpovídá ani zhruba tomu na snímku,“ informoval zástupce ředitele Městské policie v Jablonci nad Nisou Michal Švarc s tím, že další kontakt zmínil, že v neděli zahlédl zvíře v Kořenově.

Teritorium kočkovité šelmy má velikost až 200 kilometrů

Po šelmě pátrají bezpečnostní složky společně s myslivci, neboť je pravděpodobné, že se na Prosečském hřebeni stále pohybuje. „Nebezpečí stále trvá a nejlepší ochranou je prevence,“ konstatuje jablonecký primátor Jiří Čeřovský. Proto i nadále město nedoporučuje pohyb v lese zvláště s volně pobíhajícími psy. „Nevstupujte do hustého mlází, varujte své děti,“ připomíná Čeřovský s tím, že obyvatelé by měli dávat pozor i v jiných lesích v okolí Jablonce, jelikož rádius teritoria takového zvířete se může přibližovat až velikosti dvou kilometrů. „Tím, že veřejnost nebude do lesů vstupovat, nebude na zvíře pořádat hony, ani jinak ho plašit a dráždit, napomůže jejímu rychlejšímu odchytu,“ dodává primátor.

Odborníci tvrdí, že zvíře není bezprostředně nebezpečné a raději se člověku vyhne. Je mezinárodními úmluvami chráněné před odstřelem, může být jen odchycené. „Ozbrojené složky jsou připravené, stejně jako zvěrolékaři s narkotizačními puškami. Společně s myslivci jsme rozmístili daleko více fotopastí na zachycení pohybu šelmy a další technická opatření, která nyní nebudeme popisovat,“ vysvětlil plukovník Pavel Langr, vedoucí Územního odboru PČR Jablonec nad Nisou.

Jediné barevné foto, které šelmu zachycuje, není moc ostré. Pochází z archivu MP Jablonec nad Nisou

Kde to celé začalo?

Ve čtvrtek 26.9. byla na Prosečském hřebenu nedaleko Jablonce nad Nisou zpozorovaná divoká šelma. Dle vyjádření odborníků jde o nějakou zhruba roční exotickou kočkovitou šelmu, proto bezpečnostní složky důrazně varují, aby se k ní lidé nepřibližovali, ale okamžitě volali linku 158 nebo 156.

„V současné době po šelmě pátrá Policie ČR společně s myslivci a jabloneckou městskou policií. Jelikož jde zřejmě o exotické zvíře, které požívá dle mezinárodní úmluvy ochrany, není možné ji odlovit, ale musí být odchycena,“ sdělil zástupce ředitele jablonecké městské policie Michal Švarc. 26.9. pak Martin Medvěd Hakl sdílel na Facebooku tuto informaci: „Není to fejk, s největší pravděpodobností se jedná o pumu americkou. V neděli ráno kolem 5:30 přeběhla mezi Příchovicemi a Kořenovem před autem mojí mamce. Potuluje se tam nejspíš dýl, jen mě zaráží že to je nahlášené a doteď se tím nikdo nezabýval! Naši bydlí v Příchovicích a čubina naše ji asi taky cítila, byla nervní, vrčela...“

Zastřelit ji myslivci nesmějí!

„Podle veterinářů je to exotická kočkovitá šelma, zhruba rok stará. Je mezinárodně chráněná, takže ji nelze odstřelit, ale musí se odchytit,“ sdělila iDnes mluvčí Jablonce Jana Fričová s tím, že již také ví, že šelma neutekla z žádného registrovaného chovu.

„V České republice je spousta chovatelů, registrovaných i neregistrovaných. Kdyby to byl levhart, tak je to špatné, to je nebezpečné zvíře. Ale ti se chovají opravdu málo a je nepravděpodobné, že by to levhart byl. Puma nebo karakal to být teoreticky může, ale takováto zvířata se snaží lidem vyhnout. Myslím si, že není potřeba panikařit nebo se bát,“ dodal ředitel liberecké Zoo David Nejedlo.

Vložil: Markéta Vančová