Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Milí Romové, nezdá se vám, že jste měli již dostatek času začlenit se do společnosti? Vaše dopisy

02.07.2019
Vilém Famm: Milí Romové, nezdá se vám, že jste měli již dostatek času začlenit se do společnosti? Vaše dopisy

Foto: Liberecký kraj

Popisek: Romská vlajka se stala běžnou součástí krajských, městských i obecních úřadů

Děláme pro Romy málo? Potřebují víc peněz? Víc naší pozornosti a péče? A lze označit jednu skupinu lidí a říct – vy jste to a to? V okolí každého z nás je mnoho Romů, kteří chodí do práce, živí své rodiny, jsou v pohodě. Všichni jsme si oblíbili Frantu ze seriálu Most! Ale pak jsou tu Romové, kterým mediální obraz nezlepší ani Franta z Mostu. Protože pracovat odmítají, dělají bordel, jsou neustále jednou nohou v kriminálu. Po svém se k Romům postavil náš čtenář Vilém Famm. Předáváme tedy slovo:

„Lidovky na internetu 30. 6. 2019 zveřejnily, že se Romové z české republiky, ale i dalších zemí, chystají 8. července protestovat v Bruselu proti rasové nenávisti a životě v bídě. Uvažují o zřízení Romského kongresu, který by byl podřízen Radě Evropy.

Každý má právo demonstrovat a mohu jen chválit, pokud zde vznikne podnět k lepšímu začlenění Romů do společnosti. Chci však upozornit na tato fakta. Na Moravě byli cikáni zaregistrováni poprvé roku 1603. Nezdá se vám, že jste měli již dostatek času začlenit se do společnosti? Nebo se snad domníváte, že se jedná o období nedostatečné?

K tomu začlenění bych si dovolil použít příkladu ze života. Jsou mnohé neřesti, které vyřazují z našeho středu osoby i význačné. My se podržme alkoholu. Ten zničil mnoho jedinců, ale i rodin. Přesto i tito lidé si zaslouží naši pomoc, ale výsledku se dočkáme jen u lidí, kteří sami chtějí. Ti co pro své zlepšení nejsou ochotni nic udělat, těm nepomůžeme, kdybychom se rozkrájeli. Romové, pokud sami nebudou chtít, nic nezmůžeme.

Na straně druhé, Romové mají svůj způsob života. Máme my právo jim ho brát? Můžeme jim nabídnout se změnit, pokud chtějí, prostřednictvím vzdělání, ale pokud o náš způsob života nestojí, nemáme právo je nutit, ale oni nemají pak právo cokoli po nás žádat.

Romové budou tedy demonstrovat. Tenhle fakt ve mně evokoval slova Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neptej se, co může udělat tvá země pro tebe, ptej se co ty můžeš udělat pro svoji zem“. K tomu mohu jen potažmo dodat: „Co jste udělali nejenom pro tuto zemi, ale vlastně pro sebe?“ Pak též pamatujte, že pokud hledáte pomoc, nejsnáze ji naleznete na konci svého ramene!“

V naší republice nikdo nikomu nic neupírá. Je tu skutečná svoboda, která je sem tam prokládaná politickými zásahy, které ovšem dopadají na všechny. Nemáme tu Norimberské zákony. Romy nikdo neutlačuje, nezakazuje jim a ani nenakazuje. A ten rasismus? Rasismus je iracionální strach nebo odpor vůči jiné rase. Ale jisté výhrady vůči Romům má mlčící většina ze zcela racionálních důvodů. Naopak, jsou tu zákony, které dopadají na všechny a zřídily se jen kvůli Romům. Dva hlavní – zavedení naprosto zbytečného nultého ročníku ve školách. A proklínaná inkluze ve školách, která je šitá na společnost jen proto, aby se nějak podařilo začlenit Romy.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb