Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napřed jsme se inspirovali, pak všechny předběhli… Tohle je něco, čím se můžeme pochlubit, Festival muzejních nocí

04.06.2019
Napřed jsme se inspirovali, pak všechny předběhli… Tohle je něco, čím se můžeme pochlubit, Festival muzejních nocí

Foto: Facebook

Popisek: V rámci minulého ročníku Muzejní noci ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě mohli návštěvníci obdivovat v amfiteátru ohňovou show (na snímku), letos ale organizátoři nachystali vyšší level - světelnou UV show

Muzejní noc je akce, při níž jsou muzea, galerie a památkové objekty otevřeny déle než obvykle, někdy i přes půlnoc, a vstupné je navíc buď snížené, nebo úplně zdarma. Organizátoři muzejních nocí se tak snaží vzbudit v řadách široké veřejnosti zájem o muzea a podobné instituce. Muzejní noci bývají doprovázeny posilovou a kyvadlovou dopravou, která bývá rovněž zdarma. Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. A byť tento fenomén nezačal u nás, ale na Západě, v roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc; a od té doby se ČR povedlo vytvořit každým rokem větší a větší celorepublikový, měsíc trvající Festival muzejních nocí, který předběhl Evropu a svým rozsahem nemá ve světě obdoby! Pojďme se napřed podívat do Libereckého kraje, na Prahu ale také dojde…

Muzeum v České Lípě představí své tajnosti v rámci Muzejní noci: Zavítat za překvapením lze v sobotu 8. června na již šestnáctou Muzejní noc ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Muzeum se touto akcí tradičně zapojuje do celorepublikového Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií České republiky.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v areálu někdejšího Augustiniánského kláštera, foto Facebook

I letos pořadatelé pro návštěvníky uchystali večerní prohlídku expozic a výstavních prostor. Zároveň budete moci nahlédnout pod ruce odborných pracovníků, kteří na několika stanovištích představí svoji práci a hlavně nabídnou zajímavosti a tajnosti ze svých depozitářů.

„Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě pořádá tradičně Muzejní noc v jiný termín, než je běžné. Je to výhoda pro návštěvníky, protože mohou svůj zájem namířit právě jen do expozic jednoho muzea a budou mít tak víc času využít celé nabídky, kterou muzeum poskytuje,“ poznamenala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

 

Jubilejní XV. ročník Festivalu muzejních nocí probíhá od 17. května do 8. června 2019

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem. Festival spojil původně solitérní akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje stále více měst a institucí. Festival se tak stal ojedinělou akcí – významným kulturním a společenským fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby.

Od čtvrtého ročníku tato významná událost oficiálně začíná Národním zahájením, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky. Letošní Národní zahájení se konalo v Muzeu Karlovy Vary v pátek 17. května. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května. 

 

Účastníky Muzejní noci ale čeká mnoho dalších zajímavostí. Ve spolupráci s divadlem HRAjeto se dočkají mimořádného oživení stálé expozice, což nabídne zajímavé zážitky nejen pro děti, ale i dospělé. V galerii bude k vidění od 21 hodin pohádkové představení. Nebudou chybět tvůrčí dílny pro děti, malování na obličej, ale také prodej řemeslných výrobků a pestré občerstvení.   

Ilustrační foto z minulého ročníku. V klášterní zahradě se návštěvníci dočkají i hudebního vystoupení, na snímku kapela Jazzová farma, která vystoupí i letos

Během večera se představí několik dalších profesionálních i neprofesionálních souborů a umělců. V klášterní zahradě se bude možno těšit na taneční představení pražské skupiny Siderea. „Zazní také hudba skupiny Time Reborn a celým večerem budou provázet různá vystoupení žáků českolipské Základní umělecké školy, která je již tradičním partnerem muzejní noci,“ dodal Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Do tmy zahalenou klášterní zahradu pak v závěru rozzáří poprvé světelná UV show v amfiteátru muzea a celý muzejní večer završí od 23.00 vystoupení Jazzové farmy z domácí Základní umělecké školy. Platná vstupenka z muzejní noci večer odemkne i Šatlavu – archeologické muzeum Českolipska.

 

Jaká další muzea můžete v rámci Festivalu muzejních nocí v Libereckém kraji ještě navštívit?

Muzeum a Pojizerská galerie Semily: 7.6.2019

Město Chrastava – Führichův dům: 8.6.2019

Muzeum Českého ráje v Turnově: 13.6.2019

Seznam zapojených muzeí a galerií najdete ZDE.

 

Pražská muzejní noc je, celkem pochopitelně, největší

Již 16. Pražská muzejní noc se uskuteční 8. června a nabídne 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Celkem v 70 objektech tak bude na návštěvníky čekat zajímavý program i jedinečná atmosféra.

Stany Pražské muzejní noci jsou umístěny na Náměstí Jana Palacha a před Historickou budovou Národního muzea a jsou otevřeny do půlnoci, ilustrační foto z minulého ročníku

Tradičně se zájemcům o Pražskou muzejní noc naskytne také možnost navštívit některý z informačních stanů. V pátek od 12. do 19. hodiny bude jeden umístěn před Historickou budovou Národního muzea. V den konání akce, v sobotu 8. června, od 10.00 do 24.00 hodin se bude jeden nacházet na témže místě a druhý na náměstí Jana Palacha. Pracovníci informačních stanů ochotně poradí s výběrem muzeí, doprovodného programu i dopravou k objektům. K dispozici budou také mapy s přehledem zapojených muzeí. Dopravu mezi jednotlivými objekty opět zajišťuje Dopravní podnik hlavního města Prahy prostřednictvím speciálních muzejních autobusových linek. Vstup do všech objektů je zdarma, s výjimkou NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné 1 Kč. Současně, v rámci Pražské muzejní noci, budou zdarma otevřeny také prostory Pražského Quadriennale.

Pro všechny, kdo se chtějí o letošní Pražské muzejní noci dozvědět více informací, jsou k dispozici webové stránky ZDE. Ty jsou dostupné také v mobilní verzi na adrese ZDE. Ti, kdo dávají přednost sociálním sítím, mohou sledovat facebookové stránky ZDE. Zde si mohou přečíst veškeré detaily o programu na jednotlivých objektech a pečlivě si tak svou muzejní noc naplánovat.

Vložil: Markéta Vančová